Evropa potřebuje průmyslovou politiku, která by podpořila konkurenceschopnost. Po tom volají jak tuzemští zaměstnavatelé, tak svazy v klíčových evropských zemích. Evropský průmysl prokázal, že je tím polštářem, který dokáže ztlumit dopady recese. Je však otázka, zda si bez pochopení Bruselu zachová podobnou vitalitu i v budoucnu.

Stejně jako na evropské úrovni, i u nás stále intenzivněji pociťujeme nutnost hospodářské politiky, která by načrtla směry vývoje ekonomiky, jednotlivých odvětví a na to navázaného systému vzdělání, výzkumu a vývoje. Je chvályhodné, že určité kroky se v tomto směru udělaly, zejména přípravou Strategie mezinárodní konkurenceschopnosti ČR. Podnikatelé jsou však pragmatici.

Zažili tucty strategií, které nebyly naplněny, přinesli stohy návrhů, které nebyly vyslyšeny. Byznys je proto dnes daleko kritičtější vůči politickému rozhodování a mnohem hlasitěji požaduje, aby pravá ruka věděla, co dělá levá.

Turbulentní doba a změny

Každý podnikatel musí přemýšlet dopředu na řadu let. Potřebuje k tomu stabilní prostředí, které by garantovalo, že se podmínky nepřevrátí změnou politické garnitury nebo tím, že parlament při hlasování něco nedomyslel. Je zřejmé, že v této turbulentní době musí docházet ke změnám. Patříme však k těm evropským zemím, kde se legislativa mění nejčastěji.

Rozhodně se také nedá říci, že bychom současnými změnami proplouvali pomocí promyšlené hospodářské strategie, která by šla ruku v ruce s dílčími dokumenty a politikami. Ukazuje se rozporuplnost: plány na uzavírání ambasád ve světě protiřečí prioritě podpory vývozu, jež vychází z vládou schválené exportní strategie. Nebo je deklarována nezbytnost budování dopravní infrastruktury jako prorůstového opatření, ale současně se zde škrtá.

Přesto věřím, že tak jako Brusel postupně přichází k poznání, že bez účinné industriální politiky Evropa neudrží své pozice, tak také naši politici pochopí, že bez strategické podpory průmyslu už Česko nemá kam jít.

Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Související