Zatímco státní podnik Lesy ČR dosáhl za loňský rok zhruba šest miliard čistého zisku, soukromé lesnické firmy, které pro něj pracují, hlásí rekordní ztráty - celkově půl miliardy korun. Tyto údaje agentury Čekia poskytla týdeníku Ekonom největší soukromá firma v oboru Less&Forest.
"Jen naše ztráta za rok 2011 je kolem 150 milionů korun, je to poprvé ve dvacetileté historii firmy," uvedl majitel Less&Forestu Jan Mičánek. Zhruba stejný propad - 150 milionů korun - hlásí také společnost Wotan Forest, patřící miliardáři Andreji Babišovi. Ztrátu v desítkách milionů korun potvrdil týdeníku Ekonom také šéf představenstva společnosti LST Trhanov Václav Junek.
V tržbách se přitom podle Čekie nůžky tolik nerozevírají. V roce 2007 měly Lesy tržby zhruba 9 miliard korun, lesnické firmy pak 11,6 miliardy. Loni to bylo u Lesů ČR 10 miliard tržeb, u firem 13 miliard. Ale zatímco v roce 2007 zaznamenaly Lesy ČR zisk jen 0,28 miliardy a loni už 6 miliard, soukromé firmy vykazují souhrn zisku v roce 2007 asi 0,6 miliardy, ale za loňský rok ztrátu už asi půl miliardy.
Hrozí kolaps?
Zástupci firem prohlašují, že obor je před kolapsem, a viní z toho politiku státních Lesů ČR, pro něž pracují na zakázku. Lobbují za změnu zakázek, aktivní začíná být především Andrej Babiš. Všichni oslovení se přitom shodují, že vinen je stát. Jejich názory shrnuje Václav Šebek, výkonný ředitel Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství, které zahrnuje nejvýznamnější firmy s ročním obratem přes 12 miliard korun.
Za nejvážnější problém označuje "zneužívání dominantního postavení státního podniku v obchodních vztazích". K tomu přidává problémy s neustále se měnící koncepcí správy státního lesa, narůstající administrativní zátěž, chybějící legislativu. Šéf Lesů ČR Svatopluk Sýkora přitom upozorňuje, že nyní státní podnik praktikuje politiku, kterou si přály samy soukromé firmy. V posledních letech bojovaly především o to, aby ve vlastní režii mohly také dřevo vytěžené ze státních lesů prodávat. A to se jim splnilo.
"Státní podnik není regulátorem trhu, nemůže podporovat soukromý sektor nebo přerozdělovat zisky, jak to dělalo RVHP. Ceny v tendrech nabízejí dobrovolně firmy, které se účastní soutěže," říká.
Více se dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. dubna, nebo pod odkazem níže: