J. R. Smith (48)

Vzdělání: 

Vystudoval Washingtonskou státní univerzitu.

Kariéra: 
J. R. Smith pochází z amerického Seattlu. Šest let pracoval pro tamního mobilního operátora T-Mobile. 
Jeho první evropskou štací byla firma TelecomSolutions Group, která se zabývá vývojem telekomunikačního softwaru. 
Poté působil jako výkonný ředitel britského virtuálního mobilního operátora Dot Mobile Limited. 
Do vedení společnosti AVG Technologies (dříve Grisoft) nastoupil v březnu 2007.

Soukromí: 
Je ženatý, má dvě děti.

AVG Technologies

- Společnost vznikla v roce 1991 pod názvem Grisoft. 

- Její produkty nyní využívá více než 106 milionů lidí. 
- Společnost sídlí v Nizozemsku a zaměstnává přes 800 pracovníků. 
- Loni firmy vykázala tržby 272,4 milionu USD, zisk činil 100,4 milionu USD. 
- V letošním roce vedení společnosti počítá s tržbami 317 až 325 milionů USD a ziskem 30 až 33 milionů USD. 
- Letos 2. února firma vstoupila na burzu NYSE, tržní kapitalizace činí 761 milionů dolarů.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Generální ředitel softwarové firmy AVG Technologies, vyrábějící mimo jiné stejnojmenný antivirový program, zažívá poměrně hektický, ale na druhou stranu také úspěšný začátek roku. J. R. Smith dovedl v únoru AVG jako první českou firmu na newyorskou burzu.

Nedávno přišlo pozitivní ocenění i z tuzemského prostředí - sdružení Czech Top 100 označilo AVG za Nejobdivovanější IT společnost v České republice. V Česku má firma dnes ale jen asi polovinu zaměstnanců, zbytek je roztroušený v pobočkách po celém světě. "Většina zákazníků v USA nás vnímá jako americkou společnost, ale my jsme na český původ hrdí," říká Američan J. R. Smith.

Svět počítačových virů a útoků a obrany proti nim připomíná nikdy nekončící hru na kočku a na myš. Kdo má momentálně navrch, ti "dobří", nebo ti "zlí"?

Je to neustálý závod, jak se objevují nová a nová zařízení. Mění se také chování lidí, před pěti lety jsme na Facebooku nesdíleli prakticky nic. Než jsem začal pracovat v bezpečnostní firmě, měl jsem představu o hackerech, jak sedí ve svých podzemních doupatech a tvoří viry. Možná je na tom něco pravdy, ale ve skutečnosti je to organizovaný zločin. To jsou lidé, kteří sedí v podobných kancelářích jako my. Mají manažery, vývojáře... Jsou perfektně organizovaní. Je to miliardový byznys.

Dělá vám radost, když ve zprávách slyšíte o nových počítačových virech, kybernetických útocích a dalších hrozbách?

Na světě je neskutečné množství malwaru (škodlivý software - pozn. red.) , dočtete se sotva o jednom z milionu. Medializace počítačových útoků zvedá povědomí lidí o možných rizicích, je potřeba, aby si lidé uvědomovali vážnost problému. Vždyť v našem systému zpracováváme více než miliardu potenciálních hrozeb každý den. Lidé potřebují ochranu, musejí být zodpovědní. My nabízíme nástroje, ale oni musejí být informováni o hrozbách.

U počítačů si již lidé zvykli používat bezpečnostní software. Přenášejí tuto zkušenost i na mobilní zařízení?

U klasických počítačů používá nějakou formu ochrany asi 95 procent lidí. Ale u zařízení, jako jsou tablety nebo mobilní telefony, je to deset, dvacet procent. To je další prostor, kde uvidíte tuny malwaru.

Když vidíte všechna potenciálních rizika, považujete internet za bezpečné místo?

Spíše ne.

Bojíte se ho používat?

Pokud máte dobrou ochranu, nemusíte se internetu děsit. Ale opatrnost je na místě. Osobně mám třeba pro on-line nákupy jednu speciální kreditní kartu s velmi nízkým limitem kolem 50 tisíc korun. Takže pokud by mi někdo údaje k ní ukradl, nebyla by to pro mě zásadní škoda.

Mohou vaše děti volně používat internet?

Jsou jim teprve dva a čtyři roky, takže prozatím si hrají jen s iPadem. Je fascinující, že ještě neumějí číst, ale dokážou jej ovládat. Děti obecně dnes umějí dříve surfovat na internetu, než jezdit na kole nebo si zavázat tkaničky u bot.

Je ale zarážející, kolik rodičů netuší, co dělají jejich děti v on-line světě. Spoléhají se na to, že je vidí, když sedí za stolem u počítače. Neuvědomují si, že se k internetu dostanou i na tabletech, mobilech nebo herních konzolích.

ČEŠI MĚ PŘIPRAVILI O OPTIMISMUS

Pocházíte ze Seattlu v USA, pracoval jste v Londýně. Co pro vás jako cizince bylo nejtěžší, když jste přišel?

Kohokoli přivedu do Česka z USA nebo Británie, tak si jako já projde třemi fázemi: Když přijede, říká: "Miluju Prahu!" Pak začne Prahu nenávidět, protože je jiná. Všímá si třeba toho, že se k nim číšník nechová stejně jako k Čechům. Pak se smíří, že Česko není horší, ani lepší, ale jiné - a pak začne Prahu znovu milovat.

Co byste označil za typickou dobrou a špatnou vlastnost českého zaměstnance?

Já jsem stejně jako spousta Američanů z podstaty optimista. Když jsem přišel do AVG, byl jsem překvapen, kolik lidí bylo pesimisty, sklenice pro ně byla neustále poloprázdná, nikoli z půlky plná. Po čase jsem udělal kompromis, já nebudu tak optimistický, protože svět prostě není růžový. Takže od Čechů jsem se naučil být realista, což není vyloženě negativní.

K pozitivní vlastnosti: když jsem v roce 1997 přišel s jednou firmou do Česka, našel jsem tu spoustu lidí, kteří jsou podobní Američanům, ačkoli to asi neradi uslyší. Chtějí se vzdělávat, růst a překonávat nové výzvy, dokud jim posouváte jejich cíl, tak budou odvádět to nejlepší. Jakmile se začnou nudit, odejdou do jiné firmy.

VIDEO: Kolik párátek vás ochrání před tygrem? (reklamní video AVG) Zdroj: YouTube


 


Jak hodnotí J. R. Smith vstup AVG na newyorskou burzu? Jak vydělává na Googlu? Musí bojovat proti padělkům firemního softwaru? Pokračování rozhovoru najdete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 29. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související