Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Dva mladíci v uváleném oblečení s dredy na hlavě vycházejí z velkého červeného stanu a rozvěšují na provazy natažené mezi dvěma sloupy veřejného osvětlení letáky s protikapitalistickými hesly zavařené v igelitu. Papírové plakáty jim předešlý večer rozmočil déšť.

Uprostřed stanového městečka, které vyrostlo v centru Frankfurtu vedle sídla Evropské centrální banky, je jinak relativní klid. "Pozor, vcházíte do antikapitalistického sektoru," varuje cedulka u vstupu do parčíku, kde se usadilo několik desítek aktivistů hlásících se k hnutí Occupy. Visí hned u stánku s nápisem "Vítejte", kde mají zájemci možnost podepsat petice snad proti všemu - bankám, kapitalismu i atomové energii.

Make love, not money

Přehlídka různou měrou absurdních hesel je nepřeberná: "Nechte nás rozhodovat o našem životě", "Všichni jsme Řekové", "Vyděláváte na úkor naší budoucnosti", "Milujte se, nevydělávejte peníze". On to někdo zaplatí, chtělo by se dodat.

Při pohledu na postavy míhající se po cestičkách z dřevěných palet mezi desítkami stanů a dalších improvizovaných přístřešků z celty a igelitu se totiž zdá, že stanující spíše než kapitalismus kritizují společenský systém, kde si na živobytí musejí vydělávat prací.

Zatímco protesty aktivistů v centru amerického byznysu Wall Street proti chamtivosti bank jsou při určité míře empatie pochopitelné, okupace parku před sídlem Evropské centrální banky příliš smyslu nedává. Jistě, také Evropská centrální banka (ECB) svojí uvolněnou měnovou politikou v letech před krizí "pomohla" nafouknutí úvěrových bublin v Irsku či Španělsku.

Nyní ale ECB de facto supluje neschopnost politiků přijít s jasným plánem na řešení eurokrize a hasí nejakutnější problémy evropského finančního systému. Ze všech subjektů, které v evropské krizi figurují, se právě cedulová banka dá považovat za jednoho z mála "kladných hrdinů". Přesto její zaměstnanci mají z oken kanceláří výhled na transparenty vinící ji snad ze všech problémů a nespravedlností světa.

Největší "éčko"

Ředitelé dalších bank, kterých ve Frankfurtu sídlí přes dvě stovky, a to včetně největších německých gigantů jako Commerzbank nebo Deutsche Bank, si nejspíše mnou ruce. Oni vydělávají miliardy, oni částečně patří mezi viníky krize, nadávky za jejich chyby si ale vyslechne někdo jiný. Ideální situace.

Novodobí hippies před ECB protestují od loňského října. Obyvatelé Frankfurtu míjejí stanové městečko, aniž by mu věnovali větší pozornost. Té se protestujícím dostává jen od turistů, kteří si přišli vyfotit velké "éčko" v popředí budovy banky. Kromě zřejmě největšího symbolu eura dostávají na fotografie bonus v podobě protestních plakátů a transparentů.

Zatímco v parku po desáté dopolední den teprve začíná, jen o pár desítek metrů vedle, v budově Eurotower, od brzkého rána druhého březnového čtvrtka finišují přípravy na pravidelnou tiskovou konferenci Evropské centrální banky. Náplň setkání prezidenta ECB Maria Draghiho s novináři je víceméně jasná předem.

Hlavní zpráva - že ECB podle očekávání ponechá základní úrokovou sazbu v eurozóně na jednom procentu - se potvrzuje už před zahájením konference. Na Draghiho tak po úvodním slově přečteném z listu papíru čekají především otázky na únorové, v pořadí už druhé kolo pumpování likvidity do evropských bank nebo na údajný spor s konzervativním šéfem Bundesbanky Jensem Weidmannem, který je rovněž v radě guvernérů ECB.

FOTOGALERIE:  Hnutí Occupy před sídlem ECB ve Frankfurtu

Pokračování reportáže včetně analýzy současného postavení ECB v eurozóně si můžete přečíst v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 15. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související