Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Cítíte se unavení? Možná si říkáte, že je to vinou jarní únavy. Tento stav, který ale není medicínskou diagnózou, se vyznačuje pocity celkového vyčerpání, fyzické a psychické únavy a sníženou tolerancí ke stresu. Objevuje se na konci zimních měsíců a může mít několik příčin.

Patří sem nedostatek světla a tepla v zimních měsících, snížená pohybová aktivita během zimy a málo pobytu na čerstvém vzduchu. Dalším faktorem může být nedostatek některých vitaminů (hlavně C a D) a oslabení organismu virovými infekcemi v zimě.

Vitaminy a otužování

V prevenci jarní únavy je třeba začít změnou životosprávy: zvýšit příjem vitaminu C, především čerstvým ovocem a zeleninou, a vitaminu D, který je obsažen hlavně v mořských rybách. Důležité je i dodržování spánkového režimu. Pravidelné procházky a pobyt na jarním čerstvém vzduchu rovněž přispívají ke snížení potíží. Také slunění v rozumné míře přispívá k tvorbě vitaminu D v organismu.

Dobrou prevencí vzniku jarní únavy je otužování, protože přispívá ke zvýšení imunity organismu. Příznak fyzické a psychické únavy až celkového vyčerpání však může být příznakem řady skutečných onemocnění. Patří sem například některé choroby jater a ledvin, poruchy krvetvorby - hlavně anemie, srdeční onemocnění, poruchy funkce štítné žlázy, chronická infekční onemocnění, nádorová onemocnění a poruchy imunitního systému.

Pokud příznaky únavy na jaře úpravou životosprávy nevymizejí, je namístě vyšetření u lékaře. V posledních letech se v medicíně objevila nová diagnóza, takzvaný chronický únavový syndrom. Je to porucha nejasné etiologie trvající déle než 6 měsíců, při níž se postižený cítí bez zjevné příčiny vyčerpaný. Tento stav vede k omezení aktivity nemocného. U tohoto onemocnění hraje úlohu řada interakcí mezi psychogenními, infekčními, imunologickými a neuroendokrinními faktory.

Pavel Studeník
zástupce přednosty II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Jarní únava může být příznakem chronického únavového syndromu.

Související