Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Ačkoli první server zaměřený na elektronické knihy vznikl v Česku již v roce 1999, ještě loni se za bestseler v tomto segmentu označoval i titul, který si legálně koupilo několik desítek lidí.

Podle prodejců a nakladatelů se začíná blýskat na lepší, elektronické časy. "Nové trendy pozorujeme především na straně nakladatelů - začaly se objevovat skutečně zajímavé tituly, které se navíc i velmi dobře prodávají," tvrdí Jiří Vlček, ředitel a spoluzakladatel serveru Palmknihy.cz.

Probíhající (r)evoluci na knižním trhu ilustruje i následující zdánlivý detail - nový román Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně vydalo nakladatelství Host minulý týden nejprve v elektronické podobě, na pultech kamenných knihkupectví je k dispozici až od tohoto čtvrtka, tedy 8. března. "Považujeme to za zajímavý marketingový nástroj, jak na titul upozornit a intenzivněji oslovit cílovou skupinu uživatelů internetu," vysvětluje ředitel nakladatelství Tomáš Reichel.

Čtenáři tak už nemusejí na aktuální tituly do čteček e-knih čekat několik měsíců po jejich premiéře, ale nová díla jsou publikovaná naráz v tištěné i elektronické verzi.

Odborné tituly na vzestupu

Statistiky prodejců potvrzují, že pokud mají zákazníci dostatečnou nabídku, kupují do dřevěných knihoven i nových počítačových zařízení stejný obsah. V žebříčcích nejprodávanějších e-knih v Česku za loňský rok dominuje trilogie švédského autora Stiega Larssona Milénium.

Zájem o e-knihy podporuje i fakt, že do elektronického kabátu se začíná oblékat stále více nebeletristických titulů včetně poezie. Velmi populární jsou odborné e-knihy, mezi nejstahovanější díla ze serveru eReading.cz patří Burza srozumitelně a Kompletní průvodce psychologie obchodování. "Snažíme se také o zpřístupnění periodického obsahu pro čtečky," nastiňuje Martin Lipert ze serveru eReading.cz. Podle odhadů Jiřího Vlčka z portálu Palmknihy.cz by podíl elektronických knih na celém knižním trhu v Česku měl ze současných 0,5 procenta vzrůst na 15 procent v roce 2015.

Jak čtou e-knihy nevidomí

Elektronické knihy jsou vítaným pomocníkem také pro zrakově postižené lidi. Čtečky totiž umožňují nastavit větší font písma pro slabozraké, ale využijí je i zcela nevidomí. Zařízení sice nedokáže zobrazit text ve formě Braillova písma (na snímku), ale lze do něj nainstalovat speciální software pro předčítání syntetickým hlasem, který dokáže literární dílo převést na audioknihu. Nevidomí lidé přitom knihy poslouchají ve vyšší rychlosti přehrávání zvuku, které "normální" člověk rozumí jen s velkým soustředěním. V Česku je momentálně dostupný jediný český robot-předčítač, jmenuje se Zuzana a pochází původně z francouzské navigace pro řidiče automobilů. Do čteček ho instaluje občanské sdružení Vision. Původním cílem projektu bylo vytvářet digitální slepeckou knihovnu, později však sdružení vyškolilo i několik e-knihařů, tedy lidí, kteří dokážou vyrábět plnohodnotné e-knihy pro vidomou veřejnost. "V roce 2012 chystáme vlastní ediční řadu české e-klasiky s původními ilustracemi. Jako první vyšla e-kniha Dášenka čili život štěněte, následovat bude Babička, F. L. Věk, Tři mušketýři a mnoho dalších," slibuje Jitka Donátová, ředitelka Vision.


Více se o tématu elektronických knih dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související