Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Miliardář Andrej Babiš si před lety zahrál na soukromého detektiva. Do vlastní firmy poslal kamaráda - agenta provokatéra, který měl jeho tehdejší sekretářce nabídnout úplatek. "Naštěstí ho nevzala," vzpomíná Babiš na počátek devadesátých let.

Nyní už jeho Agrofert pracuje s výrazně sofistikovanějšími metodami. K odhalování rizika možné korupce a podvodů uvnitř vlastních společností mu, podobně jako v řadě jiných firem, slouží interní a externí auditoři či bezpečnostní ředitel.

Agrofert má však v Česku nově i jedno prvenství. Stal se první soukromou firmou mimo Norské království, která úspěšně prošla kompletním testem odolnosti proti korupci a podvodům norské certifikační společnosti Det Norske Veritas.

"Protikorupční profil není forenzním auditem, nezabýváme se vyhledáváním zpronevěr, nejsme finanční auditoři. Je to forma prevence, kontrola postupů, minimalizace rizik a ukázka slabých či silných míst, tak abychom ukázali firmám možnosti, jak omezit případné nekontrolovatelné úniky peněz," vysvětluje výkonný ředitel české pobočky Det Norske Veritas (DNV) Tomáš Urban.

Babiš odmítá, že by jeho rozhodnutí nechat si svůj holding prověřit firmou patřící mezi tři největší světové a respektované certifikační společnosti nějak souviselo s jeho politickým angažmá. Například tím, že by mohlo sloužit jako štít proti možným obviněním z nekalých praktik v jeho byznysu. "Nijak to s tím nesouvisí. Dostali jsme nabídku, která nás zaujala a využili jsme ji. Je normální, že bráníme náš majetek. Na rozdíl od státu to většina firem dělá," řekl týdeníku Ekonom Babiš.

Nejvíce kradou zaměstnanci

Že vnitřní korupce a podvody jsou závažný problém, při němž jednotlivé firmy přicházejí až o stovky milionů korun, ukazuje řada příkladů firem z domova i ze zahraničí.

Kupříkladu společnost Czech Coal na konci ledna oznámila, že interním vyšetřování ve firmě odhalila rozsáhlé podvody svých zaměstnanců při prodeji uhlí.

Firmy ovšem trápí i drobné krádeže. Před pár dny pobočka České pošty v Pardubicích odhalila, že její zaměstnanci vykrádají zásilky, především cennosti jako jsou mobilní telefony, šperky a elektronika. "Důkladně jsme prověřili záznamy o ztrátovosti zásilek a vytipovali konkrétní směny, kde k nim docházelo. A díky záznamům z kamerového systému bylo možné určit konkrétní zaměstnance, kteří se na rozkrádání podíleli," řekla k odhalení pachatelů mluvčí České pošty Marta Selicharová.


Kolik firem se v ČR stalo v uplynulém roce obětí hospodářské kriminality? Které společnosti nalítnout podvodníkům nejčastěji? Více se dočtete  posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 8. března, nebo pod odkazem níže:

banner 2

Související