Politici, kteří budou chtít o své pravdě promluvit v televizní debatě získají jednu jistotu: jejich prohlášení se ocitnou pod bedlivým dohledem skupinky studentů politologie. A v případě, že zalžou, objeví se to druhý den na serveru s výmluvným názvem demagog.cz.
V Česku začne fungovat odnož úspěšného slovenského webu demagog.sk, který každý týden ověřuje vystoupení politiků z hlavních víkendových debat. „Českou verzi plánujeme zpustit v průběhu března. V první fázi se zaměříme na pořad Otázky Václava Moravce, později plánujeme přidat další,“ řekl týdeníku Ekonom Matej Hruška, který spolu s kolegou Ondrejem Lunterem stojí za slovenským „demagogem“.
Výroky zdejších politiků bude pod jejích patronátem hlídat pětice převážně českých studentů z brněnské Masarykovy univerzity. Další podrobnosti chtějí oba představit v úterý na tiskové konferenci.
Odborná pitva
Myšlenka serveru je jednoduchá: pokud politik v diskusi pronese něco, co se tváří jako nezpochybnitelný fakt, mladí politologové to začnou rozpitvávat. Výrok posléze označí přídomkem „pravda“, „nepravda“ nebo „neověřitelné“.
Například hostem jedné z posledních debat televize Markíza byl dosluhující ministr financí Ivan Mikloš. Na obrazovce mimo jiné prohlásil, že „Slovensko mělo od roku 2000 až dosud nejvyšší meziroční ekonomický růst ze všech zemí EU“. Studenti ovšem jeho výrok označili nálepkou „nepravda“. „Z údajů Eurostatu vyplývá, že Slovensko skončilo až na čtvrtém místě. Předběhly ho všechny pobaltské země,“ uvádí server.
Když zůstávají na povrchu
Podobné servery fungují s úspěchem i v zahraničí – jedním z nejznámějších je americký PolitFact.com, který dokonce získal Pulitzerovou cenu za to, jakým způsobem analyzoval výroky během prezidentské kampaně v roce 2008.
Samotný demagog.sk vznikl před dvěma lety a postupně si získal uznání i mezi odborníky. „Žijeme v době, kdy úspěchu často dosáhne ten politik, který si sice vymýšlí, ale umí u toho působit věrohodně. Je proto velice důležité, když někdo jeho prohlášení zpětně kontroluje,“ říká šéf slovenské pobočky Transparency International Gabriel Šípoš.
Server tak podle něj částečně nahrazuje roli, kterou by měla plnit média. „Novináři se mnohdy spokojí s tím, že přepíšou všechno, co jim politik řekne, ale už příliš nezkoumají, zda mluví pravdu,“ dodává.
Demagog.sk založili studenti původně jako amatérský projekt, mezičasem se ale částečně zprofesionalizoval - jeho současný design pomáhala vytvářet slovenská mimovládní organizace Institut pro dobře zpravovanou společnost a na spuštění české odnože šly příspěvky z evropského grantu.