Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Až se v květnu začne veřejně obchodovat s akciemi sociální sítě Facebook, jejich finanční zdraví bude pozorně sledovat i Jan Řežáb. Jeho projekt Socialbakers, lídr evropského trhu pro analýzu dění na sociálních sítích, je totiž s osudem Facebooku úzce propojen. "Akcie si určitě koupím, alespoň pár kusů," řekl Řežáb Hospodářským novinám. Bez Facebooku by Socialbakers přišel o podstatnou část byznysu.

Prozatím to vypadá, že primární úpis akcií (IPO) sociální sítě založené Markem Zuckerbergem bude úspěšný. Pro další rozvoj chce společnost na burze získat pět miliard dolarů a očekává se, že s blížícím se datem IPO výnos ještě poroste. Počet akcí ani jejich cenu však Facebook ještě nezveřejnil. "S velkou pravděpodobností zde bude značná tendence k nadhodnocení upisovací ceny, protože ještě loni na podzim se diskutovalo o tržní kapitalizaci Facebooku kolem 50 miliard dolarů," vysvětluje Petr Hlinomaz ze společnosti BH Securities obchodující s cennými papíry. Aktuálně se spekuluje o částce asi 100 miliard dolarů, tedy v přepočtu 1,9 bilionu korun.

Vstup společnosti, založené před sedmi lety v pokoji vysokoškolské koleje, na burzu prozatím doprovázejí jen superlativy - pouze tři firmy v historii dokázaly z primární emise akcií získat více než pět miliard dolarů. Dokonce i Google touto cestou v roce 2004 vydělal "jen" 1,67 miliardy dolarů. "Facebook je fenomén," soudí Miroslav Hlavoň z Grant Capital, zprostředkovatele obchodů na akciových trzích.

Historie se neopakuje

Odhadovaný výnos pro Facebook dokresluje současnou ochotu investorů podpořit téměř jakýkoli virtuální projekt - loni se na burze úspěšně prosadil portál se slevovými vouchery Groupon, jehož cenné papíry posílily o 15 procent. Nárůst ceny akcie o třetinu zaznamenala společnost Zynga vyvíjející hry pro sociální sítě. Když se k tomu připočtou probíhající akvizice (například loni zaplatil Microsoft za firmu Skype 8,5 miliardy dolarů - tedy 400násobek jeho provozního zisku), je namístě hledání analogií mezi současným stavem a rokem 2000, kdy praskla internetová bublina "dot.com".

Analytik společnosti Grant Capital Karel Kabelka je přesvědčen, že akcie Facebooku jsou nadhodnocené. "Ocenění Facebooku vidím kolem 70 miliard dolarů," doplnil. Například Google vykázal za poslední čtvrtletí dvakrát větší obrat než Facebook za celý loňský rok. Přesto by měl mít internetový vyhledávač podle odhadů na burze jen dvakrát větší celkovou hodnotu než sociální síť.

Přímé srovnání s bublinou "dot.com" před 12 lety je nicméně zavádějící, technologická scéna se od té doby změnila. Tehdy bylo on-line jen několik set milionů lidí, dnes jsou to více než dvě miliardy. Velikost internetové populace se navíc podle odhadů konzultantské společnosti Boston Consulting Group do roku 2016 zdvojnásobí. Zlepšila se kvalita a rychlost připojení a přibylo také mobilních zařízení, ze kterých lze na internet přistupovat. Investorská rozhodnutí byla na začátku století "nadopována" optimismem a slepou vírou v budoucí ambiciózní tržby, kdežto v současnosti mají hvězdy na burze prokazatelné příjmy a zisky.

"Investoři se snad poučili a jsou teď mnohem opatrnější. Nervozita je dána i celkovou současnou nejistotou trhu," připomíná Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC ČR.

Analytik společnosti Gartner Michael Gartenberg varuje před možnou "sociální bublinou" firem, které nebudou dlouhodobě prosperovat. Pro konkrétní naplnění tohoto výroku si stačí připomenout osud portálu MySpace.com, jenž v roce 2005 koupila společnost News Corp. za 580 milionů dolarů a loni ho prodala za pouhých 35 milionů.

Srovnání tržeb internetových firem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na čem vydělávají internetové firmy? Jak se jim v posledních letech dařilo? Co znamená pro Facebook Čína? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 9. února, nebo pod odkazem níže:

banner.jpg

Související