Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Kauza O. J. Simpsona z druhé poloviny 90. let byla nejznámějším případem v historii justice Spojených států. Simpsona, podobně jako jiné slavné osobnosti, úspěšně obhajoval jeden z nejuznávanějších amerických právníků současnosti Alan Dershowitz. "Když jsem byl jednou s dcerou na letišti, tak na mne jeden běloch plivl a zeptal se mne, jak mohu obhajovat vrahy," vzpomíná na nejslavnější ze svých případů Dershowitz, který přicestoval do Česka na pozvání studentské organizace Common Law Society.

Alan Dershowitz je židovského původu a ve Spojených státech je znám jako velký zastánce státu Izrael. Dříve dokonce podporoval i bombardování vesnic v Palestině, ale později od tohoto svého názoru upustil. Nijak se ani netají tím, že si váží Česka, hlavně nedávno zesnulého prezidenta Václava Havla. "V Praze svoboda nikdy neumřela, ani v době nacismu, ani v době komunismu. Lidé jako Václav Havel byli ochotni pro svobodu jít do vězení." Podobná osobnost podle něho schází takzvanému Arabskému jaru.

Když si člověk projde vaše případy, zjistí, že jsou velice rozdílné. Najdou se tam případy vražd či znásilnění u O. J. Simpsona a Mika Tysona, ale třeba i kauzy týkající se pomluv jako u Mika Barnicla. Podle jakého klíče si klienty vybíráte?

Mé případy jsou obrovsky rozdílné, každý týden mám stovky žádostí o zastupování. Jako univerzitní profesor si ale mohu dovolit vzít jen pět až šest případů ročně a vybírám hodně pečlivě. Hodně věřím ve svobodu vyjadřování. Většina mých případů byla právě z této oblasti a zastupuji třeba i WikiLeaks a Juliana Assange (Dershowitz v případu vystupuje jako externí poradce britských právníků - pozn. red.).

Také jsem velkým odpůrcem trestu smrti. Měl jsem 33 případů vražd a žádný z mých klientů nebyl nikdy popraven. Jen velice málo z nich šlo do vězení.

Poslední skupinou jsou kauzy, které mne rozzlobí a v nichž cítím velkou nespravedlnost. Mám zkrátka pocit, že se musím zapojit, a to i tehdy, když třeba nejsem na danou oblast expertem.

Většina vašich případů se týká trestního práva. Hraje nějakou roli i případná nevina vašeho klienta? Věříte v ni vůbec?

Za žádných okolností ne. Vždy předpokládám, že jsou moji klienti vinni. Je to bezpečnější. Pokud si právník myslí opak, může udělat mnoho chyb tím, že umožní prohlídku nebo výpověď klienta.


Pokračování rozhovoru si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 26. ledna, nebo pod odkazem níže:

 

banner 2

Související