Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Výuka přes internet
Základním nástrojem, jak se pomocí internetu učit cizím jazykům, jsou speciální programy dostupné on-line na webových stránkách jazykových škol. Jejich hlavní výhodou je možnost personalizace - zájemce si sám určí kdy, kde a jak intenzivně se výuce bude věnovat. Programy již dávno nemají podobu strohého testu, kdy student pouze vybírá správnou možnost, ale obsahují i multimediální prvky. Cvičení se skládá z textových, obrázkových i zvukových elementů a je možné ho většinou libovolně opakovat. Procvičuje se tak nejen slovní zásoba, ale i poslech mluveného slova nebo porozumění čtenému textu.
Tip:
Lektor vysvětlí gramatické problémy. Jazyková škola Berlitz nabízí možnost kombinovat výukové on-line programy i s podporou lektora. Ten na dotazy odpovídá buď přes e-mail, nebo je možné za ním "docházet" do virtuální i skutečné třídy (kurz eBerlitz Blended - k dispozici ve třech variantách s odlišným počtem on-line a živých lekcí výuky).
Podrobné info: Roční kurz eBerlitz Tutoring za 6600 Kč lze objednat on-line na www.berlitz.cz. Roční on-line výuka na @ngličtina.com stojí 2400 Kč.
Cizí jazyky v sms zprávě
Zajímavý nástroj k výuce cizí řeči v každé volné chvíli nabízí jazyková škola Evropské vzdělávací centrum. Zájemcům každý den do mobilního telefonu pošle v sms zprávě tři slovíčka a jejich použití v praktických frázích, kdy se zároveň procvičuje gramatika. "Nedokážeme nahradit lektora, ale dokážeme využít ,mrtvý' čas k tomu, abychom pracovali s cizím jazykem," tvrdí ředitel Tomáš Morávek. Při ceně ročního kurzu 1690 korun tak samouk zaplatí za výuku jednoho z pěti jazyků (angličtina, němčina, francouzština, španělština, italština) v průměru asi sedm korun denně. Vedle obohacování slovní zásoby si uživatel může procvičovat i výslovnost, jelikož škola každý týden rozesílá e-mailem mp3 nahrávky výrazů v cizím jazyce. Naučené znalosti si po sedmi dnech může ověřit v překladovém testu. Autora výuky cizích jazyků pomocí sms zpráv, Tomáše Morávka, ocenila také porota v anketě Nápad roku 2011, umístil se v TOP 10. "Sms jazyky" mají již více než 500 platících uživatelů.
Tip:
Nabídka výuky cizích jazyků přes sms je zatím v Česku velmi omezená. Vedle Evropského vzdělávacího centra rozesílá naučné zprávy do mobilního telefonu ještě například škola ABC Jazykové kurzy Praha. Na výběr jsou tři jazyky (angličtina, italština, francouzština) vždy ve třech různých úrovních obtížnosti.
Student obdrží denně jednu sms (za sedm korun)s větou ve zvoleném jazyce a její český překlad.
Podrobné info:
Návod, jak objednat zasílání výukových sms zpráv do mobilního telefonu, zjistíte na www.smsjazyky.cz nebo na www.abcjazykovekurzy.cz.
Jak na záludná slova
Pokud již zvládáte základy cizího jazyka včetně gramatických pravidel a chcete si procvičovat pouze slovní zásobu, pak si můžete stáhnout počítačové programy zaměřené pouze na učení nových slovíček. Jedním z dostupných pomocníků je například aplikace TeachMe, která zobrazuje procvičované výrazy ve formě kartiček přímo na pracovní ploše vašeho počítače. Zároveň je k dispozici několik aplikací, které promění váš mobilní telefon v příruční slovník, nemusíte tak zdlouhavě hledat každé slovo v papírové knížečce.
Tip:
Google nabízí zdarma pro chytré mobilní telefony aplikaci Translate, která zvládá překládat výrazy včetně přijatých SMS zpráv do celkem 63 jazyků. Pro 14 jazyků (včetně češtiny) funguje i jako kapesní tlumočník - namluvenou větu vysloví rovnou v cizím jazyce. Program však funguje pouze s datovým připojením k síti.
Podrobné info: Aplikace Google Translate lze stáhnout z Android Marketu nebo App Store. Pro správné fungování musíte mít nainstalovaný i doplněk Voice Search.
Učitel ve speciální aplikaci (pro smartphone nebo tablet)
Výuka cizích jazyků se již dostala i do aplikací pro chytré mobilní telefony (tzv. smartphony) a počítačové tablety. Jednoduše si stačí vybrat z nabídky dostupných miniprogramů (a většinou po zaplacení malého poplatku) si software nainstalovat. Pak již záleží na každém uživateli, jak často se bude angličtině, němčině či jiné cizí řeči věnovat. Programy jsou nejčastěji zaměřené na rozšiřování slovní zásoby, její opakování a testování již nabytých znalostí. Nejjednodušší aplikace mají podobu zásobníku digitálních karet s cizími slovy a obrázky, sofistikovanější verze již více využívají možností smartphonů a výuku zprostředkovávají jako jakoukoli jinou mobilní hru. K dispozici jsou i verze aplikací speciálně upravené pro nejmenší uživatele, pomocí mobilu se tak jazyky mohou učit i děti.
Tip:
Aplikace Funny Babel (pro Android) nabízí tři režimy (učení, hra, kvíz) pro výuku cizích jazyků pro nejmenší pomocí obrázků a základních slovíček rozdělených do několika kategorií. V bezplatné demo verzi je nabídka omezená. K dispozici je celkem sedm světových jazyků včetně češtiny.
Graficky velmi povedené jsou také aplikace od společnosti MindSnacks pro iPhony nebo tablety iPad, nabízejí i méně rozšířené jazyky jako korejštinu nebo vietnamštinu.
Podrobné info: Aplikace Funny Babel je na Android Marketu zdarma. Plná verze programu od MindSnacks stojí pět dolarů.
Učení pomocí Skype
Sousloví "virtuální výuka" cizích jazyků nejlépe vystihuje učení zprostředkované počítačovým programem Skype. V praxi pak jedna lekce vypadá tak, že se s jazykovým lektorem spojíte na dálku na monitoru počítače pomocí internetu, webkamery a mikrofonu. Odpadá tak nutnost pravidelného a často zdlouhavého dojíždění například do budovy jazykové školy. Zároveň je možné pokračovat v kurzu i během dovolené nebo při pracovní cestě, stačí jen zapnout počítač. Skype výuku ocení především lidé z míst, kde je obtížné docházet do klasických jazykových kurzů, a lidé časově vytížení. Výuka může probíhat buď formou individuálního pohovoru s učitelem, nebo program umožňuje i konferenční hovory, do kterých je zapojeno více osob. Zároveň si on-line přenos můžete zaznamenávat a kdykoli později si výuku přehrát. Kurzy po Skypu jsou levnější než osobní individuální kurz. Například jazyková škola Terra nabízí 45minutový hovor s lektorem po internetu za 300 korun. "Prozatím se ale tato forma výuky příliš nerozjela," myslí si ředitel jazykové školy Channel Crossings Vítězslav Bican.
Tip:
Konverzaci v cizím jazyce můžete kdykoli trénovat i s lektory ze serveru Speakonline.cz. Pomocí SMS nebo platební karty se na váš registrovaný profil připíše kredit, který poté utrácíte za komunikaci s člověkem na druhém konci počítačového drátu.
Podrobné info: Při úvodní registraci do live chatu dostanete na webu Speakonline.cz bonus 50 Kč na vyzkoušení tohoto nástroje.
Užitečné stránky a weby zdarma
Internet také nabízí několik webových portálů, kde výukové materiály pro studium cizích jazyků seženete zcela zdarma. Nevýhodou je riziko nižší kvality dokumentů, protože příspěvky jsou tvořeny vesměs autory stránek a jejich pravidelnými uživateli. Například na webu HelpForEnglish.cz najdete vedle několika desítek výukových materiálů a praktických testů i rady, jak se učit, nebo recenze knih. Preferujete-li britskou angličtinu před americkou, pak se můžete vzdělávat přímo od mediálního domu BBC. Na webových stránkách "Anglicky s BBC" najdete 15 kurzů (každý obsahuje několik desítek lekcí) rozdělených do tématických okruhů - například na obchodní angličtinu či na procvičení poslechu zpravodajské formy jazyka nebo si slovní zásobu můžete obohatit pomocí textů známých písní. Obdobně bohatá je nabídka i portálu EnglishPod.com, ze kterého si můžete jednotlivé lekce stáhnout buď ve formě podcastů (ve formátu mp3), nebo jejich textový přepis jako PDF soubor. Případně si výuku můžete přes speciální aplikaci stáhnout do mobilního telefonu. EnglishPod stejně jako English-caster.com nabízejí možnost pustit si audiozáznam i přímo ve webovém prohlížeči.
Tip:
Projekt ezLemon byl původně součástí bakalářské práce Robina Bortlíka. Poté se změnil v komunitní web, na kterém se potkávali lidé různých národností, které spojuje touha mluvit v cizí řeči alespoň přes Skype.
Podrobné info: Největší světový web, který nabízí podobné možnosti je http://www.livemocha.com/.