Ekonom v iPadu

Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Konzumace přeslazených limonád a džusů v Česku, jakož i všude na světě, stále roste. Za posledních 30 let stoupla spotřeba na hlavu na dvojnásobek. Průzkum Gfk ukázal, že více než 60 procent nealko nápojů, které kupují české rodiny s dětmi od 3 do 14 let, je slazených a třetina i sycených.

Lékaři z toho mají těžkou hlavu a marně dokola varují, že cukr v limonádách představuje kalorie navíc, že slazené nápoje přispívají k obezitě a zkaženým zubům dospělých i dětí. Nedávno dokonce přišli američtí vědci s tím, že dlouhodobé popíjení sladkých bublinek vede ke zvýšené agresivitě mladistvých (další výzkum je však nutný, tvrdí autoři).

Ve snaze vyhnout se rostoucí kritice a odsouzení veřejnosti přicházejí výrobci na trh se stále větší nabídkou nejrůznějších cukrových náhražek - uměle slazených limonád. Koncem roku se Evropská komise rozhodla vpustit na trh rostlinu stévii - tedy přesněji povolila používání jejích glykosidů jako sladidla v potravinách a nápojích.

O třetinu méně cukru

Rostlina stévie sladká (cukrová) je nevelký keř rostoucí v Jižní Americe a již staletí se o něm ví, že jeho listy chutnají kromobyčejně sladce, a tamní obyvatelé je také ke slazení odedávna používají. Glykosidy, které obsahuje, jsou totiž dvěstěkrát sladší než sacharóza. Společnost Coca-Cola slibuje, že se brzy dočkají nekalorických nápojů slazených stévií i Evropané, například v Japonsku se již běžně do limonád přidává.

Ostatně ve Francii, která schválila toto "indiánské" sladidlo již v roce 2009, společnost Coca-Cola již od března minulého roku nabízí stévií slazený nápoj Fanta Still, která má o 30 procent menší obsah cukru. Zda to uspokojí spotřebitele, ale hlavně odborníky, těžko říci - protože ani z "dietních" či "zero" nápojů nejsou nijak nadšeni.

Dávají totiž konzumentům falešný pocit bezpečí, zvyk na přeslazenou chuť určuje i ostatní stravovací návyky a konzervační látky, barviva a aromata spolu s umělými sladidly vyvolávají alergii. A navíc jsou uměle slazené nápoje stále více podezírané z toho, že přispívají k hyperaktivitě dětí.

Eva Böhmová,
spolupracovnice redakce


 

Stévie je keř, kterému se daří v Jižní Americe. Tamní obyvatelé jeho listy po staletí používají ke slazení. Glykosidy, které obsahuje, jsou dvěstěkrát sladší než sacharóza. Nyní bude stévií sladit své nápoje i Coca-Cola. Foto: Shutterstock

Související