Roman Cabálek
generální ředitel, Microsoft ČR

Hned v úvodu roku se dočkáme v ČR prvních telefonů Nokia na platformě Windows Phone a v oblasti operačních systémů nemohu nezmínit i příští verzi Windows (Windows 8)  která bude poprvé podporovat i architekturu ARM. Jistě se v roce 2012 dočkáme i dalších novinek v oblasti NUI (natural user interface), jako například ovládání počítačů a jiných zařízení hlasem či gesty.

Petr Kasa
ředitel české a slovenské pobočky Nokia

V roce 2012 neočekávám žádnou převratnou technologii (samozřejmě kromě populárního stroje na kolkování eurobankovek), která by měla změnit svět. Nejvýznamnější bude z pohledu IT, zábavy i mobilních odvětví nárůst popularity takzvaných cloudových služeb. Jak budou lidé více a více bezdrátově propojovat počítače, tablety, chytré telefony, herní konzole a televizní přijímače, budou si stále více zvykat na to, že obsah do všech zařízení bude doručován z jediného místa - z internetu.

Ondřej Filip
výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

Největší novinkou letošního roku bude, že ICANN spustí program pro vznik nových internetových domén nejvyšší úrovně, jež obohatí současné .com, .net, .cz a podobně. Od 12. ledna budou moci zájemci podávat své žádosti. Očekavají se například domény jako .sport, .music, .berlin, .moscow či nelatinkové. K technickému spuštění dojde spíše až v roce 2013.

Tomáš Mrkvička
nezávislý konzultant

Letos se v řadě smartphonů objeví technologie NFC (Near Field Communication), která umožní bezpečnou datovou komunikaci na velmi krátké vzdálenosti. Telefon vybavený NFC poslouží jako bezkontaktní platební karta, klíč, jízdenka nebo věrnostní karta. Na široké nasazení NFC si ale ještě tři roky počkáme.

Lukáš Křovák
manažer divize Windows Client, Microsoft

Jako hlavní trendy pro Česko očekávám další růst mobilního internetu a s tím související prodej chytrých telefonů a tabletů. I nadále bude pokračovat penetrace vysokorychlostního internetu. Celosvětově budou uživatelé řešit synchronizaci dat mezi více zařízeními a prostor pro jejich ukládání. Velkou událostí roku 2012 bude uvedení systému Windows 8.

Partick Zandl
šéfredaktor serveru Lupa.cz

V roce 2012 lze očekávat spíše prohlubování stávajících trendů, které nastoupily v posledním roce, především pak vítězné tažení mobilních telefonů a zejména tabletů internetem. Pro média bude stále důležitější být na mobilních telefonech a mít kvalitní tabletové aplikace, což ale bude zároveň s tím stírat význam stávajícího "webu". Rychlost těchto změn ale zmírní obavy z další globální krize. Můžeme také očekávat zvyšující se tlak k přesunu našich dat do cloudů, kam se přesunou nejenom naše fotky a hudba, ale i dokumenty a postupem času i filmy, což spolu s posunem k SSD může vést k vizi "zániku pevných disků".

Související