Byli dva, teď už zůstává sám. Smrt Václava Havla učinila z Václava Klause jedinou žijící ikonu polistopadové politiky, posledního „transformačního“ Mohykána. Jisté je, že současný český prezident tím na sebe v desátém roce svého vládnutí strhne daleko více pozornosti, přičemž se musí připravit na to, že veškeré jeho činy na domácí i zahraniční scéně budou teď poměřovány v „havlovském“ zrcadle.

Stále více lidí se táže, kam Václav Klaus směřuje, co bude následovat, až 7. března 2013 vyprší i jeho druhé funkční období. V úvahu teď pro Václava Klause připadají v zásadě jen tři varianty:
1. Spojí se s nějakým již existujícím politickým subjektem a v roce 2014 se s ním zúčastní parlamentních voleb.
2. Sestaví zcela nové politické uskupení.
3. Bude veřejný život ovlivňovat již „pouze“ z akademické půdy, přes svůj think tank CEP a skrze svoji knihovnu, o níž se nyní často hovoří.

Sám vládce Hradu nechává zatím veřejnost tápat – ale jisté je, že i jeho příští kroky budou ovlivněny lidmi, s nimiž se stýká. V prvním sledu jde o politický aparát v hradních komnatách – vedoucího kanceláře prezidenta Jiřího Weigla, ředitele politického odboru Ladislava Jakla či šéfa tiskového oddělení Petra Hájka.

Klausovo chování je ale nepochybně určováno širším okolím, kde dnes klíčovou roli hrají podnikatelé, kteří prezidenta uctívají jako otce privatizace a novodobé české státnosti. To je zásadní rozdíl mezi Havlem a Klausem. V prvním případě převažují idealističtí intelektuálové, v druhém pragmatičtí a racionální byznysmeni.

Klaus je fit

Peter Kuchár, šéf stavební společnosti Prominecon, který patří k nejbližším přátelům hlavy státu, si je další aktivitou prezidenta poměrně jistý. „Nepředpokládám, že půjde do Průhonic sázet kytičky. Že se mu v té hlavě něco rodí, je stoprocentní. Národ ještě překvapí,“ soudí. Prohlubující se hospodářská krize může podle něho nahrávat potřebě vlády tvrdší ruky, což by osobnostem s pevnými postoji, jako je Klaus, mohlo napomoci. „Dokázal by to tady trochu srovnat, mnozí by si tak nevyskakovali,“ míní Kuchár, byť si není jistý, že by se Klaus do vládního a parlamentního kolotoče chtěl vrátit.

Také Ranko Pecič, podnikatel a dlouholetý přítel Klausovy rodiny, soudí, že prezident ještě zdaleka není zralý na odpočinek. „Je v dobré formě, podívejte se, jak dobře hraje tenis ve svých 70 letech. Je po své matce, a ta měla dobrý kořen,“ uvedl pro týdeník Ekonom. Klausova matka Marie totiž zemřela v nedožitých dvaadevadesáti letech.

„Stáří s člověkem zamává. Budeme se možná ještě divit, co Václav Klaus vymyslí. Třeba čte Mňačkovu knihu Jak chutná moc – on žije svým způsobem ve vakuu a ještě má k některým věcem sklon... Však Havel se taky měnil, no ne?“ reaguje Milouš Červencl, dnešní ředitel Památníku Lidice, který měl ke Klausovi velmi blízko zejména v první polovině 90. let, kdy byl šéfem firmy Centrotex, a dělal dokonce Klausovi česko-slovenskou „spojku“ s Vladimírem Mečiarem. Nyní už prezidenta sleduje jen z dálky.

Ať se současný prezident rozhodne jakkoli, jisté je, že početná skupina „hradních byznysmenů“ mu zůstane i nadále pevnou oporou, kterou mu ostatní čeští politici mohou jen tiše závidět.

Nejlepší reprezentant českých firem

Ani Klaus však podnikatelům a manažerům nezůstává nic dlužen. Právě nyní jim pomáhá otevírat vrátka na východní trhy, když ty západní se kvůli recesi zčásti uzavírají. Znovu se to ukázalo při nedávné návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, při níž byla v Praze podepsána řada kontraktů. Klíčový se týká budování nové železnice v Rusku (Obskaja–Salechard–Nadym) v hodnotě 1,5 miliardy eur. Součástí dodavatelského sdružení v čele s firmou OHL ŽS je podle informací týdeníku Ekonom právě i Petrem Kuchárem řízený Prominecon, jenž je nyní ve vlastnictví investiční skupiny Natland.

Týdeník Ekonom - číslo 01/2012„Ano, také jsme v tom zainteresováni,“ říká Kuchár, který si nesmírně váží právě toho, že se prezident výrazně zasazuje o zájmy českých firem. „Na rozdíl od jiných českých politiků, kteří se báli a kteří by to neudělali, on se nebojí promluvit před Medveděvem a říci mu, že jeho zájmem je, aby se české firmy účastnily budování transsibiřské magistrály, že to umějí, že jsou schopné a že by to určitě rozvoji přátelství obou zemí pomohlo.A na to Rusové strašně slyší.

Klaus to dělá rád a umí to. Považuje to za součást své práce,“ míní Kuchár a připouští, že prezident se snaží napomáhat především českým firmám s českým kapitálem, které nemají oporu v nadnárodních strukturách.


Kdo jsou "Klausovi byznysmeni"? Co bude prezident dělat, až mu v březnu 2013 vyprší prezidentský mandát? Jaké by byly Klausovy první kroky, pokud se vrátil na post předsedy vlády? Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. ledna.banner 2

Související