LEDEN
Úderem Nového roku vstupuje v platnost řada zákonů, které proti vzdorujícímu senátu prosadila vládnoucí koalice. Spouští se první část zdravotnické reformy, podraží dálniční známky, tabákové výrobky, jídlo, léky, ale třeba také dětské plenky. Zpřísní se vyplácení sociálních dávek. Největší pozornost však budí připravovaná penzijní reforma. Všichni, kteří v daném roce dovrší 35 let věku, se budou muset rozhodnout, zda vstoupí do„druhého pilíře důchodového systému”.
Euro oslaví deset let od zavedení do oběhu. Nabízejí se dvě otázky: dočká se ho někdy Česká republika a dožije se vůbec společná evropská měna svého dalšího výročí?
Mrazivý den rozehřeje Novoroční koncert České filharmonie. Pod vedením šéfdirigenta Elijahua Inbala vystoupí argentinsko-slovinská mezzosopranistka Bernarda Finková a americký tenorista Stephen Gould.
Český statistický úřad zveřejní data o tuzemském zahraničním obchodu, průmyslu a stavebnictví a výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot.
Připomeneme si 150. výročí smrti české spisovatelky Boženy Němcové (1820–1862).

ÚNOR
Nejlepší český hokejista všech dob Jaromír Jágr oslaví 40. narozeniny. Jak se tato cifra odrazí na jeho výkonech, budeme moci sledovat při zápasech Philadephie Flyers v kanadsko-americké NHL.
Čtvrté nejpočetnější občanské sdružení v Česku – Česká obec sokolská si připomene 150 let od svého založení Miroslavem Tyršem (1832–1884). Sokol má dnes téměř 190 tisíc aktivních členů.
Uplyne 150 let od smrti českého hudebníka, dirigenta a hudebního skladatele Františka Škroupa (1801–1862), mimo jiné autora hudby k české státní hymně Kde domov můj.
Český statistický úřad zveřejní výsledky tuzemského maloobchodu a údaje o nezaměstnanosti za rok 2011.

BŘEZEN
Brno poprvé přivítá návštěvníky mezinárodního veletrhu Franchise Meeting Point 2012 zaměřeného na franšízové podnikání a nabídku služeb pro franšízing. Akce má podle pořadatelů zaplnit chybějící místo na mapě veletržních akcí a stát se pevným bodem v kalendáři řady českých podnikatelů.
Finanční úřady po celé české republice ovládnou fronty nervózních poplatníků podávajících na poslední chvíli svá daňová přiznání.

DUBEN
Milovníci klasické hudby si dopřejí zážitek z dalšího koncertu České filharmonie pod vedením německého dirigenta Christopha Eschenbacha.
V Jižní Africe začne dlouho očekávaný soudní proces s uprchlým českým podnikatelem Radovanem Krejčířem obviněným z pojistného podvodu. A pozor, nejde o apríl!
V pražském klubu Meet Factory vystoupí britská punkrocková legenda The Stranglers. Do České republiky se vrací po třech letech.

KVĚTEN
V české metropoli odstartuje 67. ročník hudebního festivalu Pražské jaro.
Český hokejový tým se pokusí obhájit bronzovou medaili na 76. mistrovství světa v ledním hokeji, které se bude poprvé v historii konat ve dvou zemích současně, a sice ve Švédsku a Finsku.
Studenty čeká oblíbený Pražský majáles. Největší openair festival se koná již poosmé.

ČERVEN
Uplyne 100 let od odhalení pomníku Karla Hynka Máchy na pražském Petříně. Autorem sochy, která by jistě mohla ze svého okolí vyprávět lecjaké pikantní historky, je Josef Václav Myslbek.
Karlovy Vary roztáhnou červené koberce a přivítají hosty 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu.
Fotbaloví fanoušci si nenechají ujít vystoupení české reprezantace na fotbalovém mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině. Češi si pod vedením trenéra Michala Bílka zajistili účast až na poslední chvíli.

ČERVENEC
Vyprší termín pro předložení nabídek na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Zadávací dokumentaci si vyzvedl americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport. O vítězi soutěže má být rozhodnuto v roce 2013.
Výkvět českého sportu vyrazí do Londýna, kde začnou v pořadí již 30. letní olympijské hry. Soutěžit se bude ve 29 sportovních odvětvích.
Všichni, kteří mají zálibu v historii, si připomenou 146. výročí bitvy u Hradce Králové, rozhodujícího střetu v prusko-rakouské válce z roku 1866.
Pevnost ušních bubínků svých posluchačů otestuje oblíbený festival Rock for People.

SRPEN
Jaká byla úroda a jak se dařilo českým zemědělcům v roce 2011 se dozvíme od Českého statistického úřadu.
České olympioniky v britské metropoli vystřídají jejich tělesně postižení kolegové na 14. ročníku letních paralympijských her.

ZÁŘÍ
Uplyne 800 let od vydání Zlaté buly sicilské. Českému králi Přemyslu I. Otakarovi ji udělil římský král Friedrich II. a dokument Přemyslovu rodu jím mimo jiné zaručoval dědičnost královského titulu.
Filmoví nadšenci budou moci zhlédnout premiéru českého válečného 7 dní. V příběhu zvaném 7 dní hrají Ondřej Vetchý a Éva Vica Kerekes.
Prostor nad královéhradeckým letištěm ožije již 19. přehlídkou Czech International Air Fest, která se zaměří zejména na vojenské letouny a leteckou sportovní akrobacii.

ŘÍJEN
Přátelé a obdivovatelé popřejí uznávanému českoamerickému ekonomovi Janu Švejnarovi, který oslaví šedesátiny. Oslavenec však možná bude mít jiné starosti, mluví se o něm totiž jako o jednom z možných nástupců Václava Klause v prezidentském křesle.
Dostihoví fandové se sjedou do Pardubic, kde proběhne 122. ročník slavné Velké Pardubické steeplechase. Zatím není jasné, zda se zúčastní i Josef Váňa, jemuž bude příští rok 60 let. Pokud ano, bude mít šanci rozšířit svoji sbírku o čtvrté vítězství v řadě a deváté celkově.
Skončí omezení vstupu do některých částí Krkonoš kvůli ochraně přírody před nájezdy sběračů borůvek. Zákaz se týká například okolí Vosecké boudy, Lysé hory a Kotle, Sněžky, Obřího dolu, Pomezního hřebene nad Dolní Malou Úpou a pramene Labe.

LISTOPAD
Náprstkovo muzeum v Praze oslaví 150. výročí svého založení.
Filmoví fanoušci se nakonec snad dočkají odkládané premiéry snímku Ve službách krále, kde se netradičně na stříbrném plátně představí Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa známí z populárního komiksu. Hlasy jim pod vedením Michala Žabky propůjčili Bohdan Tůma, Karel Heřmánek, Tereza Bebarová a Ondřej Brzobohatý.
Proběhne 18. ročník výstavy především reportážních fotografií Czech Press Photo.

PROSINEC
V areálu výstaviště v pražských Letňanech se již po 4. uskuteční veletrh dárků s názvem Stříbrné vánoční dny.
21. prosince se jistě i v Česku najdou tací, kteří budou v bázni očekávat příchod konce světa či doufat v jeho duchovní obrodu.
Oslavy Silvestra se protáhnou. Nový rok totiž přinese 20. výročí vzniku České republiky.

Související