Česko i Evropu čeká v příštím roce ekonomická stagnace, v horším případě recese.

Eurozóna bude bojovat o přežití, ale katastrofické scénáře nezvítězí a unie i euro pravděpodobně svou klinickou smrt přečká.

Alespoň podle bývalých ministrů financí České republiky, které týdeník Ekonom požádal o odpověď na jednoduchou otázku, na niž ovšem neexistuje prostá ani zaručená odpověď:

Jaký bude rok 2012 v české, evropské, potažmo světové ekonomice?

Od roku 1993 se na ministerstvu v pražské Letenské ulici vystřídalo celkem devět mužů: Ivan Kočárník, Ivan Pilip, Ivo Svoboda, Pavel Mertlík, Jiří Rusnok, Bohuslav Sobotka, Vlastimil Tlustý, Miroslav Kalousek a Eduard Janota.

Ne všichni chtěli či mohli pro týdeník Ekonom odpovídat. Komentář pro časovou zaneprázdněnost s omluvou odmítl současný ministr financí Kalousek. Na zdvořilou žádost Ekonomu se rozhodl nijak nereagovat jeho současný poradce Kočárník. Expert na slovo vzatý Eduard Janota žel letos v květnu zemřel. A o názor odsouzeného tuneláře Ivo Svobody týdeník Ekonom nestál. To, co si o nadcházejícím roku myslí zbylých pěti mužů, někdejších hlav nejdůležitějšího ministerstva v zemi, si můžete přečíst na následujících stranách.

EU v hlavní roli

Vzhledem k překotnému vývoji v politice i na finančních trzích, k omezenému rozsahu i k uzávěrce tohoto vydání, nemohli pochopitelně ve svých textech obsáhnout vše, ale i tak je v nich v řadě míst patrná shoda.

Například, že poklesne domácí spotřeba a ekonomika se bude muset i nadále spoléhat hlavně na chřadnoucí export. Ten přitom stále těží hlavně z let minulých, a tak by vláda měla podporovat budoucí českou konkurenceschopnost zejména investicemi do vzdělání a posunout se k produktům a službám s vysokou přidanou hodnotou.

Exministři jsou přesvědčeni, že je v zájmu České republiky nevypadnout z hlavního pole hráčů v Evropské unii a neocitnout se na okraji v pozici "já nic neříkám, ale na moje slova dojde".

Otazník nad rozpočtem

Zajímavost probouzejícího se roku 2012 předznamenává i poměrně unikátní fakt, že českým parlamentem prošel rozpočet na příští rok, o němž všichni vědí, že ve skutečnosti bude vypadat úplně jinak. Jak? To se uvidí nejdříve v lednu. Zatím je rozpočet postavený na snovém růstu 2,5 % HDP. Upravená optimistická varianta ministerstva financí ovšem už nyní pracuje s růstem kolem jednoho procenta, realistická očekává mírnou recesi do minus dvou procent HDP a katastrofická vidí propad ekonomiky o pět a více procent.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale neztrácí sebevědomí: "Finanční strategie této vlády vzbuzuje každý den větší a větší důvěru na finančních trzích. Troufnu si říci, že patříme mezi pět nejdůvěryhodnějších zemí v Evropě."


Komentáře od pěti bývalých ministrů financí si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 22. prosince, nebo pod odkazy níže:

Související