Podle průzkumu SC&C tři z deseti Čechů a Češek tvrdí, že se měli za minulého režimu lépe. Čtvrtina uvedla, že se jim žije lépe nyní a devět z deseti lidí si myslí, že po roce 1989 vznikly daleko lepší podmínky pro korupci.
Snažím se ještě pochopit ty, kteří nostalgicky vzpomínají na deštěnky, umělá vemena plnotučného mléka a stánky s točenou kofolou i ledňáčkem na koupalištích. Chápu, že mládí si nikdo nenechá vzít, ať bylo v jakémkoli režimu. Beru i vztek ztracené generace, která si protrpěla dobu předlistopadovou a novou už nestihla. Děsí mě ale, že tak uvažují i někteří vysokoškolští učitelé, lékaři, a dokonce podnikatelé. Pro dokonání díla zkázy jen připomínám, že většina z těch, kteří tvrdí, že je lépe nyní, tak usuzuje podle plných regálů v obchodech.
Stačí málo, abychom zapomněli, že minulý režim vytvořil z naší společnosti kravín moderní střediskové obce. V noci se rozsvítilo, ve dne zhaslo. V létě se vyhnalo na pastvu na louku s elektrickým drátem. Každému protékala žlabem voda, bylo co žvýkat a veterinář chodil na pravidelné prohlídky.
Minulý režim zabíjel podnikavost, názor i víru a převrátil naruby hodnoty. Místo vzdělání, rodiny a práce se jimi stal televizor, trabant a šusťáková souprava Adidas. Zničil pojem živnostník a vytvořil termín vekslák. Vymazal slovo řemeslo, zavedl melouch a šlendrián.
Tvrdit, že jsou dnes lepší podmínky pro korupci má stejnou logiku jako tvrzení, že tehdejší režim se s lotry dokázal vypořádat daleko rychleji a rázněji. Celý minulý režim byl založený na korupci. Bez úplatku nezafungovalo prakticky nic. Brali lékaři, profesoři, policajti, úřednice, zelináři, a dokonce i metaři. Je pravda, že oproti dnešku šlo o drobné. Důvodem však nebyla nízká chamtivost, ale fakt, že nikdo neměl více.
Průzkum prokázal, že minulý režim v nás zanechal více, než si připouštíme.
Karel Havlíček
předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků