V českých krajích určuje dovolenou zaměstnavatel. Je to on, kdo rozhodne, jestli si zaměstnanec vyčerpá volno v létě, nebo v zimě. Samozřejmě musí vždy přihlédnout k jeho zájmům. Co když mu ale provozní důvody nedovolí dovolenou určit nebo prostě zapomene? Dovolená se pak převede do následujícího kalendářního roku. Když ji potom firma neurčí dokonce ani do 31. 10. dalšího kalendářního roku, musí si ji zaměstnanec začít čerpat od 1. listopadu. Tedy v naprosto ideálním období - s krásnou bílou mlhou, přízemními mrazíky, smogem a při troše štěstí se zamrzlým rybníkem. Určitě si ji náležitě užije!

Novela zákoníku práce se slitovala. Nově, pokud zaměstnavatel neurčí dovolenou do 30. června následujícího roku, se bude moci sám zaměstnanec rozhodnout, kdy starou dovolenou vyčerpá. Pokud si zvykl na podzimní mlhy, může si své volno vybrat v listopadu. Pokud by si ale chtěl užít volné dny v méně depresivním období, může si vybrat i červenec, srpen, září... Jen o svém rozhodnutí musí písemně informovat zaměstnavatele alespoň 14 dnů předem.

Právě tato změna zvedla vlnu nevole na straně podnikatelů. Co prý budou dělat, když se jim nebude hodit, jak si zaměstnanec dovolenou určil? Přece nemůže být výroba závislá na vůli zaměstnanců, sníží se nám obrat, zkrachujeme atd.

Milí podnikatelé, nebojte se, na určení dovolené máte rok a půl! Pouze pokud byste to v roce a půl nestihli, tak si může čerpání volna určit zaměstnanec sám. Úprava není proti vám, ale chce jen zajistit, že kdybyste náhodou na svoji povinnost určit dovolenou zapomněli, nemusí si chudák užívat zamrzlého rybníka v listopadu, ale například se v něm i v srpnu vykoupat. Věřím, že to provoz neohrozí. Naopak se vám lidé vrátí nabiti sluneční energií a nikoli otráveni podzimním smogem.

Nataša Randlová
partner Randl Partners

"Novela zákoníku práce se slitovala. Pokud by si chtěl zaměstnanec užít dovolenou v méně depresivním období, může si určit červenec, srpen, září."

Související