Proč vydáváme e-knihy

Naše nakladatelství zatím zůstává asi jediným na českém trhu, které s papírovou verzí nové knihy uvádí na trh vždy souběžně i její elektronickou verzi. Často jde o překlady zahraničních bestselerů, jejichž uvedení nás stojí statistíce, a riziko rychlého zkopírování nezabezpečeného souboru není malé.

Pro publikování využíváme platformu Wooky, která umožňuje vydávat e-knihy v češtině relativně jednoduše, rychle a bezpečně.

Cesta některých nakladatelů nabízet takzvaně na zkoušku a levně jen staré knihy v otevřených a nezabezpečených formátech je ošidná. Zájem čtenářů rychle pomine, výsledné obraty budou slabé a tyto knihy se rychleji rozšíří nelegálně. To nakladatele jen utvrdí v tom, že je lepší vyčkávat, než vydávat elektronicky také novinky.

Tomáš Baránek, ředitel Jan Melvil Publishing


E-knihy se nevyplatí

Čtenář v Česku zatím není zvyklý platit za filmy, hudbu, a tedy ani za knihy stahované z portálů k tomu určených. Nelegální kopie jsou navíc lépe dostupné než originály. Obchodní modely nakladatelů při zohlednění existence nelegálního šíření autorských děl prostě nevycházejí.

Především pak u nízkonákladových knih, jako je tomu u odborné literatury s velmi omezenou velikostí cílové skupiny. Nižší cenou se prostě počet možných čtenářů, kterým taková odborná kniha může sloužit, nenafoukne.

Náklady na výrobu elektronické i papírové knihy jsou u nás srovnatelné. Ušetřené peníze za tisk spolkne další grafický zlom pro elektronický formát a požadavky na vyšší cenu od zahraničních poskytovatelů licence. Při stejném počtu prodaných kusů to levněji prostě nevychází. Ceny elektronických knih v českém i slovenském jazyce musejí být prakticky totožné s tištěnými verzemi.

Roman Sviták, předseda představenstva Grada Publishing

Související