Období na přelomu tisíciletí, kdy bylo zadlužování extrémně jednoduché a levné, budou možná jednou ekonomové nazývat érou dluhů. Tahounem byla západní kultura spotřeby, ve které měl každý nárok mít se dobře a projídaly se prostředky budoucí generace.

Na zadlužování se ale nelze vždy dívat jen negativně. Pokud je kapitál dobře investován a není pouze spotřebován, zvyšuje produktivitu i budoucí bohatství, ať už jednotlivce, firmy či státu. Dluhy nejsou a priori nebezpečné a špatné. Pouze se nesmějí vymknout kontrole.

Dluhový mejdan a eldorádo

Masivní zadlužování umožnily manipulace s úrokovými sazbami. Ještě v 80. letech měly centrální banky vyspělých zemí nastavenu základní úrokovou sazbu nad deseti procenty. Zadlužování bylo drahé a dluhy se zdaleka nepřibližovaly dnešním kritickým úrovním.

V 90. letech šly úroky prudce dolů, a dluhový mejdan se rozjížděl. Půjčování se stalo dostupnější širokým masám a státy šetřily levným rolováním svého dluhu se stále nižšími náklady. Dluhové eldorádo nastalo po vytvoření Evropské centrální banky a eura - úrokové sazby některých zemí se snížily několikanásobně.

V USA se zase pomáhalo nízko stanovenými sazbami hypotečnímu trhu. Česko a část střední a východní Evropy se vyššímu zadlužení vyhnulo díky vysokým nákladům. Naše "nedůvěryhodnost" nám paradoxně pomohla od eskalace dluhových problémů, kterými trpí USA i eurozóna.

Snadné řešení není

Zadlužování souviselo s dobrým ekonomickým vývojem. Snižování úrokových sazeb hnalo ekonomiku dopředu. Nejednalo se však o zdravý růst tažený rostoucí produktivitou, ale ekonomika vzkvétala na úkor úspor. Dnes jsou však úrokové sazby blízko nule a další snižování není možné. Naopak s nedůvěrou na trzích rostou náklady dalšího zadlužování a rolování dluhů minulých let ohrožuje západní svět.

Další půjčky jsou obtížné a projedený kapitál bude třeba splácet. Bude se to dít buď na úkor těch, kteří se zadlužili, nebo se dluhy vyřeší tištěním peněz a inflací. Neexistuje žádné snadné řešení a zřejmě se nevyhneme sérii hubených let.

Jiří Tyleček
analytik makléřské společnosti X-Trade Brokers

"Dluhové eldorádo nastalo po vytvoření Evropské centrální banky a eura."


Více se o tématu boje s dluhy dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 24. listopadu, nebo pod odkazem níže:

Související