Tři čeští zbrojaři: Pavel Musela jako "hlavní tahoun", Petr Veselý a Pavel Vach jako sekundanti. Řadu let v téhle sestavě vedli firmu Pamco, která se angažovala v miliardových armádních zakázkách a zároveň měla i vazby na nejvlivnější české politiky.
Nyní je jejich příběh u konce. Zatímco Pavel Musela je již tři roky ochrnutý, Veselý a Vach se minulý čtvrtek stali obětmi střelby, jež v areálu kunovické firmy Aircraft Industries rozpoutal Muselův bratr. Karel Musela oba zbrojaře vinil z toho, že mají prsty ve zmrzačení mladšího Pavla. Ten se zranil při údajném pádu z posedu, ačkoliv se jeho tělo našlo v místě, kam by podle fyzikálních zákonů dopadnout nemohlo.
Zda šlo o hlavní motiv na české poměry ojedinělé vraždy dvou vysokých manažerů, nebo zda hrál roli i útočníkův dřívější vyhazov z kunovické fabriky, se už nejspíše zjistit nepodaří - Musela starší se při akci zastřelil.
Spory o Pamco
Jisté však je, že o svém podezření ohledně bratrova zmrzačení otevřeně mluvil již několik měsíců před střelbou. Ještě začátkem loňského roku se o tuto možnost zajímali i zlínští žalobci, kteří případ údajného pádu dostali na stůl.
Veselý i Vach všechna nařčení z podílu na Muselově zranění odmítali. "Je to naprosto absurdní. Dvanáct let jsme spolu úspěšně podnikali. Kvůli jeho nepřítomnosti ve firmě teď řešíme mnoho problémů navíc," řekl před soudem Vach.
Nicméně je pravděpodobné, že útočníkův bratr skutečně s oběma muži spory měl. Alespoň podle lidí ze zbrojní branže, které týdeník Ekonom oslovil. Důvodem měly být konkrétně vlastnické poměry v obchodní společnosti Pamco, která byla svého času nejvlivnějším zbrojařským uskupením v zemi a která v roce 2005 rovněž majetkově vstoupila do firmy Let Kunovice, později přejmenované na Aircraft Industries.
Podle obchodního rejstříku držel Musela ve společnosti Pamco poloviční podíl, zatímco Veselý s Vlachem každý po dvaceti procentech (čtvrtým společníkem s deseti procenty je nepříliš známý Martin Drahoš, ten ale podle informací Ekonomu velký vliv neměl). "Musela měl ve společnosti hlavní slovo. Ti dva ovšem mohli klíčová rozhodnutí vetovat. Několik let tak probíhaly boje o to, kdo firmu ovládne," řekl Ekonomu jeden z lidí blízkých ministerstvu obrany.
Pouhý zprostředkovatel
Přímo s firmou v Kunovicích, v jejímž areálu ke střílení došlo, tak spory souvisely jen částečně. To ostatně tvrdí i její zástupci. "Už teď je zřejmé, že tato událost není přímo spojena s činností naší společnosti," uvedla ve svém prohlášení ředitelka Ilona Píšková, jež byla sama při útoku postřelena.
Převzetí společnosti Let Kunovice bylo totiž pouze jedním z celé řady velkých obchodů, v nichž se tato trojice angažovala. Jejich spolupráce sahá ještě do druhé poloviny 90. let, kdy Veselý s Vachem vstoupili jako společníci do firmy Pamco. Tu v roce 1993 založil Musela (Pamco - neboli Pavel Musela Company).
Právě Muselovy kontakty byly také pro její úspěch klíčové - před listopadem totiž působil ve státní firmě Omnipol, která jako jedna z mála směla vyvážet tuzemské zbraně do zahraničí. Významné vazby měl zejména v severoafrických zemích jako Alžírsko, kde dokonce krátce působil na ambasádě.
Společnost Pamco přímo žádné zboží nevyráběla, orientovala se spíše na zprostředkovávání prodeje výrobků jiných firem. Jen do roku 1996 pomohla uzavřít kontrakty v hodnotě 120 milionů dolarů.
Musela stál tehdy například za plánem na odprodej stovky tanků české armády do Alžírska. Obchod nakonec stopli ministři Klausovy vlády (mimo jiné proto, že Česko by muselo zaplatit čtvrt miliardy za úpravu strojů pro pouštní podmínky).
Politický výtah
Největší chvíle firmy pak přišly s nástupem vlád sociální demokracie, k jejímž politikům měl Musela blízko. "Scházíme se třicetkrát za rok, jsme přátelé a máme si o čem povídat," říkal o zbrojaři například pozdější premiér Stanislav Gross.
V roce 2001 se Muselovi a jeho společníkům podařilo do Alžírska prodat 17 cvičných letadel L-39 Albatros za zhruba jednu miliardu korun. "Jde o letoun, který sice není nejnovější, ale má stále určitý exportní potenciál," chválil obchod před novináři Pavel Vach.
To hlavní však mělo teprve přijít. V roce 2005 rozjela vláda ČSSD tendr na nákup dvou stovek těžkých transportérů. V zakázce za 21 miliard korun lobbovala Muselova firma za stroje Pandur od rakouské zbrojovky Steyr. Tím se dostala do střetu s dlouholetým rivalem, vládcem konkurenční společnosti Omnipol Richardem Hávou, jehož firma se angažovala ve prospěch finských strojů Patria.
Vláda se nakonec rozhodla pro Pandury. "Pamco bylo klíčovým hráčem," pronesl loni k okolnostem výběru jeden z bývalých manažerů Steyru na tajných nahrávkách MF Dnes.
S nástupem vlád ODS role společnosti Pamco výrazně klesla (a naopak stoupl vliv Omnipolu). Musela a spol. se ve velkých obchodech už angažovali jen příležitostně, jako například v roce 2007, když pomáhali Aeru Vodochody dojednat v Nigérii nakonec neuskutečněný prodej přebytečných bitevníků L-159.
Vedení firmy pak podle dostupných informací věnovalo své úsilí spíše byznysu ve firmách, které mezitím ovládlo. Nejvýznamnější z nich se stala kunovická Aircraft Industries, jejíž nadpoloviční podíl Pamco v roce 2008 prodalo ruskému těžařskému holdingu UGMK - zbrojaři Petr Veselý a Pavel Vach ale nadále zůstali v jejím představenstvu.
Jak poslední tragédie zasáhne do fungování těchto firem, se teprve ukáže. Jejich zástupci se k budoucnosti ani k pozadí střelby zatím vyjadřovat nechtějí. Odkázali pouze na společné prohlášení, v němž vyjádřili soustrast rodinám zastřelených.
Vladimír Šnídl
21 mld. Kč
Taková byla hodnota kontraktu na transportéry Pandur, v němž se Pamco angažovalo.
V areálu podniku Aircraft Industries (dříve Let Kunovice) Karel Musela zastřelil někdejší obchodní partnery svého bratra. Foto: Profimedia.cz
Pandury jako Muselův pomník - vláda v roce 2006 vybrala společností Pamco prosazovanou zbrojovku Steyr před konkurenční Patrií, kterou zastupoval Omnipol. Foto: Jan Schejbal