Tři uchazeči o dostavbu temelínské elektrárny - Areva, Westinghouse a konsorcium Rosatom a Škoda JS - se začínají předhánět o přízeň českých firem. Zatímco ještě začátkem roku hovořila trojice uchazečů mlhavě maximálně o 60 procentech lokálních zakázek, nyní se "nabídka" zvyšuje.
Poté, co generální ředitel Rosatomu Sergej Vladilenovič Kirijenko prohlásil, že české firmy budou plnit 70 procent zakázky, jeho konkurenti skóre vyrovnali. Areva i Westinghouse už také v Česku slibují 70 procent. Ovšem jediný Rosatom uvedl i konkrétní částku. Podle předběžných analýz by prý podniky mohly dostat zakázky za více než 100 miliard korun.
Jsou tyto sliby reálné?
Týdeník Ekonom oslovil dvě desítky českých podniků, které mají díky svému výrobnímu programu šanci se rozšíření Temelína účastnit. Patnáct z nich už Rosatom přizval ke spolupráci na jeho projektech doma i v zahraničí, kde má nyní rozpracováno téměř 30 energobloků. Přestože si tím firmy určitým způsobem zavázal, čtyři pětiny z nich doufají, že by i v případě vítězství Francouzů či Američanů nějaké byť nejspíše menší zakázky získaly.
Jen pětina tvrdí, že by mohly spolupracovat pouze s Rusy. Jde především o firmy vlastnicky úzce spjaté s Rosatomem jako třeba Arako specializující se na průmyslové armatury. "Je logické, že konkurence by před námi z důvodů ochrany svého know-how zavřela dveře," míní Jaromír Petřkovský, výkonný ředitel Araka.
S českými firmami, které by se na rozšíření jaderné elektrárny v Temelíně mohly podílet, vyjednávají i Westinghouse a Areva. O spolupráci na jiných projektech než v tuzemsku se však prozatím nezmiňují.
Westinghouse se už dohodl s třebíčskou společností I&C Energo na dodávkách řídicích a kontrolních systémů. "Jak pokročí jednání s ostatními podniky, budou následovat další podobné dohody. Rozsah bude u každé individuální," říká Mik Kirst, viceprezident pro střední a východní Evropu koncernu Westinghouse. Jeho protějšek Thomas Epron z Arevy dodává, že smlouvy zveřejní, až budou připraveny.
Sázka na jistotu
Nejvyšší manažeři českých strojírenských gigantů se většinou shodují v tom, že vítěz tendru přizve ty firmy, s nimiž v současné době už spolupracuje. "Větší šanci uspět s našimi dodávkami vidím u Rusů, máme společné zkušenosti, jsme tradičními partnery, zatímco třeba s Arevou by to byla teprve seznamka," míní předseda představenstva ČKD Group Jan Musil. Tato firma dodala technologické provozní soubory elektrárnám v Jaslovských Bohunicích, Dukovanech, Temelíně a nyní pro Mochovce.
Ale i chomutovský závod švédského Sandviku, který nepatří mezi ty, jež s Rosatomem podepsaly memorandum o vzájemné spolupráci, vidí větší šance na širší zakázku u Rusů. Samozřejmě ovšem doufá ve spolupráci se všemi uchazeči, protože jako jedni z mála na světě disponují technologií pro výrobu trubek v první zóně jaderného reaktoru.
Čeští strojaři, kteří mají historicky největší zkušenosti s ruskými jadernými technologiemi, se obávají, že v případě francouzského či amerického vítězství by podniky posloužily spíše jako montovny. Naopak přidanou hodnotu očekávají od Rusů. "Naši inženýři by se podíleli přímo na projektech. Rusové by využili našeho know-how," míní Miloslav Šváb, generální ředitel ZVVZ-Enven Engineering. Ta přitom už předběžně o spolupráci vyjednávala se všemi třemi zájemci o Temelín.
"Jestli Francouzi či Američané zapojí Čechy, tak půjde spíše o písek a cement, ale ne o odbornou strojařinu," tvrdí Milan Stratil, ředitel Sigmy Diz, která montuje v elektrárně Mochovce cirkulační čerpadla, chlazení a mazání.
Stavební práce na Temelíně s největší pravděpodobností neuniknou Hochtiefu CZ. Obchodní ředitel firmy Ivan Havel tvrdí, že jsou v kontaktu se všemi uchazeči. Přestože by stavební část představovala u každého z účastníků tendru jiné technické řešení i jiný rozsah, Havel věří, že větší či menší roli na výstavbě projektu získají. "Bez ohledu na to, který z účastníků vyhraje," dodává Havel.
Stejně tak z kola spoluhráčů nevypadne Škoda JS, která s Westinghouse spolupracovala třeba na švédském reaktoru a s Arevou na současně budované elektrárně ve Finsku. Ovšem je otázka, co by pro vítěze tendru dělala. Podle odhadů Škody pro Američany nejspíše kusové zakázky, takže méně než pro Francouze, kterým by dodala vybavení pro reaktor. Vítězství Rusů by pak firmě díky uzavřenému konsorciu přihrálo zakázku na reaktory včetně tlakových nádob.
A kde by reaktory vyrobili zbývající uchazeči o tendr? Mik Kirst z Westinghouse Ekonomu řekl, že v Česku není firma, která by to uměla, a dodavatele zatím tají. Areva chce v případě úspěchu tlakovou nádobu zhotovit ve své továrně ve francouzském Chalonu.
Marcela Honsová
Čtyři pětiny firem, které s Rosatomem podepsaly memorandum o spolupráci, doufají, že dostavby Temelína by se účastnily i v případě vítězství Westinghouse či Arevy. Foto: Filip Singer