Vlastnit obraz francouzského malíře Marca Chagalla je v Česku naprostým unikátem. Oficiálně se ví pouze o jediném: v Národní galerii visí dílo Cirkus, jehož pojistka přesahuje 100 milionů korun.

Už méně je známé, že českého majitele má ještě jeden Chagall - obraz Zimní noc si ve 30. letech přivezl z Paříže výtvarník Vladimír Sychra. Dílo pak přes půlstoletí zdobilo jeho pražský byt, aniž by o něm kdokoli mimo Sychrova okolí věděl.

Další osud obrazu dnes zaměstnává policisty hned ve třech různých zemích. "Českého" Chagalla totiž před časem zadržely úřady ve Francii kvůli podezření, že jde o padělek. A pokud se neprokáže opak, Francouzi ho podle tamních zákonů budou muset zničit.

Tato možnost přitom začíná být podle zjištění týdeníku Ekonom čím dále tím pravděpodobnější. Vyšetřování, které by pravost obrazu mohlo prokázat, totiž vyznívá do ztracena. "Je možné, že v nejbližší době vyšetřování zastavíme," přiznává Petr Král, detektiv z policejního prezidia, který má případ na starost. V sázce je přitom samotná existence obrazu, jehož cena je dnes odhadována až na 20 milionů korun.

Identická dvojčata

Pro osvětlení celé zápletky je nutné vrátit se do roku 1989. Tehdy vdovu po prvním majiteli obrazu, výtvarníku Sychrovi, začal navštěvovat český emigrant a sběratel umění Milan Heidenreich. Podle Sychrových dědiců ji přemlouval, ať Chagalla prodá. Když to odmítla, opatřil si alespoň fotografie obrazu. Z nich pak zřejmě vznikl velice kvalitní padělek.

Chagallova díla ostatně patří k těm nejpadělanějším. Jejich cena totiž dosahuje desítek milionů korun a zejména falsa kvašů, jakým je i Zimní noc, se poznávají jen těžce - u vodových barev se obtížně zjišťuje stáří. Šikovnému padělateli tak stačí opatřit si ve starožitnictví dobový papír a nacvičit si malířovu techniku.

Další osud domnělého padělku Zimní noci však již zůstává záhadou. "Heidenreich ho zkoušel v Sychrově bytě vyměnit za původní originál. To se mu ale nejspíše nepovedlo, a ponechal si padělek," říká konzultant umění a bývalý policista Emil Čeleda, který se obrazem zabýval.

Jisté však již je, že Heidenreich začátkem 90. let přivezl svého Chagalla do Francie, kde mu expertní organizace Comité Chagall vydala osvědčení o pra-vosti.

"Dvojče" obrazu, které zůstalo v České republice, pak Sychrovi dědicové prodali jednomu českému sběrateli. Ten si přeje zůstat v anonymitě, nicméně týdeník Ekonom jeho jméno zná.

Nový vlastník pak v roce 2002 předložil také svůj obraz expertům z Comité Chagall, aby potvrdili jeho pravost. Ti mu ovšem sdělili, že osvědčení o pravosti již vydali stejnému obrazu před 10 lety, a tudíž v jeho případě musí jít o padělek. Organizace pak obraz uložila u pařížského vyššího soudu, aby rozhodl, zda se obraz může zničit.

Český sběratel proto loni podal trestní oznámení. Pomocí něj se snaží docílit toho, aby policisté zjistili, kde se nyní nachází druhý obraz.

"Chceme, aby pařížští soudci měli k dispozici oba obrazy a teprve na základě toho mohli rozhodnout, který je pravý," říká sběratelův právník František Vyskočil.

Stopa se ztrácí v Německu

Policie tedy dostala zajímavý úkol: vypátrat, co se dělo s Heidenreichovým obrazem poté, co ho přivezl do Paříže.

První, koho čeští detektivové oslovili, byla britská policie. Podle původních informací, které měli čeští vlastníci, totiž Heidenreich poslal Chagalla v roce 1991 do dražby v londýnském aukčním domě Christie's. V ní si pak obraz údajně za 400 tisíc liber koupil neznámý americký sběratel. Britové tak měli odhalit, kdo jím byl.

"Ve skutečnosti však britská policie zjistila, že londýnská aukční síň sice obraz dražila, ale nikdo si ho nekoupil," říká detektiv Petr Král.

Navíc, ještě než došlo k dražbě, Heidenreich při autonehodě zemřel. Obraz si poté vyzvedl jeho spolupracovník, Němec Fritz Scherer. U něho ovšem stopa končí. "Německá policie ho na naši žádost vyslechla. Při výslechu ovšem pouze uvedl, že obraz ještě v 90. letech prodal jednomu místnímu architektovi a od té doby o něm nic neví," říká Král.

Němečtí policisté poté vyslechli také zmiňovaného architekta, ten jim však řekl jinou verzi - obraz prý od Fritze Scherera skutečně koupil, ale pak mu ho vrátil kvůli podezření, že není pravý. Česká policie proto nyní požádala německé kolegy, ať si oba muže předvolají ještě znovu a provedou vzájemnou konfrontaci jejich výpovědí. "Je to poslední věc, kterou můžeme udělat," dodává Král.

Týdeníku Ekonom se s dnes osmdesátiletým Schererem podařilo spojit. V telefonickém rozhovoru však jen zopakoval, že obraz již nevlastní.

"Pokud architekt tvrdí, že mi obraz vrátil, je to lež. Vím, že ho daroval své manželce," řekl Scherer. Odmítl také podezření, že by "jeho" Zimní noc mohla být padělkem. "Jde určitě o originál, což nám potvrdili i experti ve Francii," dodal.

Pověst francouzských expertů

Podstatné nicméně je, že když policie pátrání zastaví, pařížský soud bude muset o osudu obrazu rozhodnout, aniž by mohl obě "dvojčata" srovnat. To může s velkou pravděpodobností znamenat jeho zničení. Soudci by totiž mohli dát pouze na dobrozdání Comité Chagall, která navíc podle zástupců českého sběratele hraje o svoji vlastní pověst. "Pokud by se totiž prokázalo, že tato uznávaná organizace před 20 lety vydala osvědčení padělanému obrazu, její autoritu v umělecké branži by to výrazně narušilo," říká sběratelův advokát František Vyskočil.

Podle něho však existují ještě další nástroje, jak by se dala prokázat pravost obrazu jeho klienta. "Ty ale z pochopitelných důvodů zatím nebudeme rozkrývat," dodává Vyskočil.

Comité Chagall na dotazy Ekonomu nereagovala. Její viceprezidentka Meret Meyer však již dříve vzkázala, že spor nebude komentovat.

Za zmínku přitom stojí, pokud by pařížský soud skutečně rozhodl o zničení Zimní noci, Česko by přišlo už o druhého Chagalla - v roce 2002 ukradli tehdejšímu řediteli Televize Nova Vladimíru Železnému Chagallův obraz Jákobův žebřík, jehož tehdejší cena dosahovala 21 milionů korun. Policii se ho dosud nepodařilo najít.

Vladimír Šnídl


20 mil. Kč
Taková je nyní odhadovaná cena Chagallova obrazu Zimní noc.

Obraz Zimní noc, v originále "Nuit d'hiver sur la Luge", vytvořil Marc Chagall v letech 1929 až 1930. Dílo měří 49 cm na výšku a 63 cm na šířku. Foto: Archiv

Francouz běloruského původu Marc Chagall (1887-1985) je jedním z nejznámějších malířů 20. století. Vytvořil vlastní umělecký styl, který se vyznačoval použitím velice živých barev. Foto: Archiv

Související