Podnikatel Andrej Babiš vstoupil do české politiky s ostrou protikorupční rétorikou. Přesto se nelze ubránit podezření, že za převtělením tvrdého byznysmena a lobbisty v dobrodince mohou být i ekonomické zájmy.
Přestože holding Agrofert, zahrnující už přes dvě stě firem, za devět měsíců letošního roku dosáhl podle Babišových slov zisku osm miliard korun, není v tak skvělé finanční kondici, jak by se z toho čísla dalo usuzovat. Kolos totiž vykazuje také relativně velmi vysoké dluhy, momentálně jde o 23,5 miliardy korun.
Kromě ziskových aktivit, je v jeho skupině řada dlouhodobě ztrátových. To se týká třeba celé výroby a zpracování vepřového masa. „Nikdo nechápe, jak to Babiš vlastně dělá. To, že některé jeho podniky stále ještě žijí, popírá všechny platné ekonomické zákonitosti,“ říká šéf jedné z velkých potravinářských firem, který v této souvislosti nechce být jmenován. „Pořád kupuje nové a nové firmy, a na ně zase dostává nové a nové úvěry – tenhle kruh se musí dříve či později přetrhnout,“ míní další z byznysmenů. Samy banky své kontrakty s Agrofertem nekomentují.
Stačí prodat jedinou firmu
Někteří Babišovi oponenti dokonce hovoří o tom, že evropská finanční krize dolehne právě na firmy jako je Agrofert. „Matky“ českých bank totiž mohou začít stahovat peníze od svých dcer. A pak už přestane platit, že banky nemohou nechat takový gigant jako Agrofert padnout, když v něm mají miliardy. Naopak nastane scénář, kdo první uteče, vyhraje.
Majitel Agrofertu zůstává v klidu. „Řeknu vám jednu informaci – i když tím asi naštvu všechny, kdo mě nemají rádi. Ale hodnota jedné jediné mé fabriky, SKW Piesteritz v Německu, je v přepočtu minimálně 25 miliard korun,“ zdůrazňuje Babiš pro týdeník Ekonom. Faktem ovšem je, že cenu tohoto svého klenotu, jednoho z největších evropských výrobců močoviny, odhadl „na základě zkušeností“ on sám. A tržní hodnotu celé skupiny už odhadovat nechce.
Nicméně vlastní kapitál holdingu je 34 miliard korun. A ve prospěch jeho byznysu hovoří i to, že nejen zemědělská chemie, ale především potraviny jdou na odbyt i během ekonomických krizí. Právě s tím banky kalkulují, když půjčují Agrofertu na další akvizice.
Možný ekonomický podtext Babišovy mise ovšem potvrzuje i skutečnost, že v politice se angažuje i další člověk z představenstva Agrofertu, Jaroslav Faltýnek. Je členem ČSSD a stranu zastupuje v prostějovském zastupitelstvu.
Více se o vstupu Babiše do politiky, včetně rozhovoru s podnikatelem, dočtete v novém týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 10. listopadu, nebo pod odkazem níže: