Možná se zde rodí český Silvio Berlusconi, možná vše skončí další blamáží. Po neúspěších majitele cestovky Václava Fischera a spolumajitele bezpečnostní agentury Víta Bárty, se rozhodl vstoupit do politiky ještě těžší kalibr: miliardář Andrej Babiš, vlastník chemicko-zemědělsko-potravinářského holdingu Agrofert. 

„V Německu, kde jsem za devět let zaplatil na daních přes čtvrt miliardy eur, je asi taky korupce – vždyť prezident Klaus říká, že je všude – ale tam aspoň nevím, kdo krade. U nás to vím přesně. Slyším o tom od rána do večera a už dopředu vím, co se chystá. A to je nepřijatelné,“ ostře a provokativně vysvětluje Babiš v rozhovoru pro týdeník Ekonom, proč založil politické hnutí ANO 2011 (Akce nespokojených občanů), jež chce v případě kladné odezvy přeměnit v politickou stranu a jít s ní do voleb v roce 2014.

Babišova cesta do politiky trvala zhruba půl roku. Poprvé své angažmá veřejně připustil letos v dubnu v souvislosti s politickými skandály již zmíněného Víta Bárty (lídra vládní strany Věci veřejné).   
»Když vidím, jaký je tady nepořádek, tak nemohu vyloučit, že se budu v politice manažersky angažovat. Štve mě plno věcí,« řekl tehdy týdeníku Ekonom.

Chce pomoci jen sám sobě

Zlomem ale asi byl zářijový rozhovor pro Hospodářské noviny, v němž si třetí nejbohatší Čech, jehož jmění odhaduje americký magazín Forbes na 1,1 miliardy dolarů, přestal brát vůči politikům jakékoliv servítky. Prohlásil, že míra korupce už překročila únosnou mez.

Dramatický zvrat podle něj přišel s nástupem Pavla Béma (ODS) a jeho přítele Romana Janouška na pražský magistrát (rok 2002) a také s příchodem Mirka Topolánka do vlády (rok 2006). Za další symboly české korupce pak označil Topolánkova lobbistu Marka Dalíka, někdejšího ministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. Začal otevřeně mluvit o českém Palermu.

Přes Babišovu halasnou kritiku českých poměrů se nelze ubránit podezření, že za převtělením tvrdého byznysmena a lobbisty v dobrodince mohou být i ekonomické zájmy. Přestože holding Agrofert, zahrnující už přes dvě stě firem, za devět měsíců letošního roku dosáhl podle Babišových slov zisku osm miliard korun, není v tak skvělé finanční kondici, jak by se z toho čísla dalo usuzovat. Kolos totiž vykazuje také relativně velmi vysoké dluhy, momentálně se jedná o 23,5 miliardy korun.

Kromě ziskových aktivit, je v jeho skupině řada dlouhodobě ztrátových. To se týká třeba celé výroby a zpracování vepřového masa. „Nikdo nechápe, jak to Babiš vlastně dělá. To, že některé jeho podniky stále ještě žijí, popírá všechny ekonomické zákonitosti,“ říká šéf jedné z velkých potravinářských firem, který v této souvislosti nechce být jmenován. „Pořád kupuje nové a nové firmy, a na ně zase dostává nové a nové úvěry – tenhle kruh se jednou musí přetrhnout,“ míní další z byznysmenů.


Jak na skupinu Agrofet dopadla hospodářská krize? Kvůli čemu Babiš kritizuje Klause? Proč si Dalík myslí, že za vraždou podnikatele Mrázka je právě Andrej Babiš? Dočtete se v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 10. listopadu.

Související