Jan Bláha

Vzdělání:
- V letech 1995 – 2000 studoval Vysokou školu báňskou, Technickou univerzitu, Fakultu ekonomickou, obor Finance

Zaměstnání:
- Od července 2000 působí ve Fio bance  na různých pozicích. Nejříve v Custody oddělení a hotline.  Od května 2002 do června 2006 byl na pozici risk managera. Od července 2006 do května 2007 pracovala na pozici vedoucího divize Finanční trhy. Od června 2007 působí na pozici Vedoucího divize Obchod.

Koníčky:
- Volejbal, kolo

Zdroj: Fio banka

Evropská dluhová krize ani přes slavnostně oznámený nový plán na záchranu Řecka nekončí. Naopak. To, co politici vydávají za definitivní řešení a postavení hráze dluhům, podle mnoha ekonomů ve skutečnosti znamená jen další odsunutí problémů do budoucna.

„Opravdový“ bankrot Řecka přijde později s plnou silou a mohou ho následovat pády dalších zemí. „Dluhová krize Evropy stále trvá a roste. Skutečný bankrot se odkládá nejspíš do roku 2012, kdy bude kvůli celoevropsky opět navýšenému dluhu ještě dražší,“ varuje ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Není navíc jisté, zda k uskutečnění záchranného plánu vůbec dojde. Řecký premiér Jorgos Papandreu totiž v pondělí oznámil, že chce o něm vypsat referendum. Vzhledem k značnému odporu lidí ke škrtům aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že Atény nakonec mohou plán odmítnout.

Česko by se mělo připravit na nejhorší

To by znamenalo jediné – Řecku by vyschl přívod peněz z EU, země by se dostala do platební neschopnosti, a musela by vyhlásit „tvrdý“ bankrot. Zřejmě by také splatila ještě menší část dluhů než v případě „řízeného“ krachu.

Pokud Řekové řeknou balíčku opatření „ne“, dluhová krize se může nekontrolovaně rozšířit do dalších zemí. České domácnosti i firmy by se proto raději měly připravovat na nejhorší – další kolo hospodářské recese, které s sebou pády Řecka či dalších ekonomik přinesou. Ministerstvo financí už pro příští rok snížilo odhad růstu ekonomiky z 2,5 na pouhé jedno procento.

I když samotnému Česku platební neschopnost a bankrot prozatím nehrozí, potíže se do tuzemska přenesou zprostředkovaně přes bankovní systém či klesající zájem o české zboží v zahraničí. Na rozdíl od Řeků nicméně Češi mají to štěstí, že dopady nebudou tak drastické a že se na ně mohou připravit.


Jsou peníze uložené v českých bankách v bezpečí? Do čeho se dnes vyplatí investovat? Jakým způsobem se do Česka konkrétně promítne případný bankrot Řecka?

 

Ptali jste se Jana Bláhy, obchodního ředitele Fio banky. Na dotazy čtenářů odpovídal v pátek 4. listopadu. 

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Petr Michal
Dobrý den, do jaké výše jsou u tuzemských bank pojištěny vložené peníze? A vztahuje se toto pojištění i na ostatní produkty, nejen klasické účty - tedy například penzijní připojištění nebo stavební spoření? Děkuji. P. Michal
Dobrý den, vklady v bankách jsou pojištěny do výše sto tisíc euro na jednu fyzickou nebo právnickou osobu. Pojištěny jsou vklady na běžných, spořících a termínovaných účtech. Fond pojištění vkladů se vztahuje i na účty u stavebních spořitelen. Penzijní připojištění tímto systémem kryto není. Více na http://www.fpv.cz
Jan Bláha
František
Chci se jenom zeptat..zdánlivě jednoduchá otázka, třeba bude i jednoduchá odpověď. Řecko či jakýkoliv jiný stát (země) zbankrotuje ..co se děje dál? Vždyť ti lidé tam budou žít dál, dál a dál to jako nedostanou půjčky od ostatních?Skončí to jako v Etiopii hladomor apod..?? Opravdu vůbec nevím jak to má dopadnout dále když stát zbankrotuje...banka dobře víme že skoční,konkurz atd...lidé přijdou o práci,většinou o peníze(tedy ti co je vložili ne majitelé) a šmitec...ale když zbankrotuje stát? Vymaže se z mapy, dráty, lidi umřou? To by byl můj dotaz na tuto problematiku , poněvadž opravdu nevím co se stane když stát zbankrotuje... Děkuji František
Bankrot státu znamená, že není schopen plnit své závazky. A to nejen vůči držitelům vládních dluhopisů, které teď Evropu zajímají asi nejvíc. V Řecku je více než polovina zaměstnanců navázána na státní sektor a těm by přestaly chodit nebo se výrazně snížily mzdy. Podobné by to bylo s vyplácením důchodů. Řecké komerční banky by ztráty ze státních bondů odnesly bankrotem a to by se projevilo na vkladech obyvatel. Čili bankrot Řecka je pouze spuštění laviny, která bude mít silně negativní dopad i na jeho obyvatele.
Jan Bláha
Miloš
Situace - Řecko, referendum odmítne pomoc. Půjde do řízeného bankrotu. Není toto, pomineme-li sáhnutí na dno pro Řecko ekonomicky výhodnější. Při pomoci dostává odpuštěných 50% dluhu,při bankrotu 90% až ? počítám náklady na novou měnu a pod. Druhá otázka, jste pro osobní, ze zákona danou navázanost majetku na úspěch či neúspěch osob jež mají klíčový vliv na odsouhlasování půjček a jejich výši?
Stejně jako u firem je řízený bankrot – restrukturalizace lepší než neřízený. Ovšem za podmínky, že pacient je životaschopný. Řekové musí schválit a především rychle dotáhnout do konce úsporná opatření. Úspěch nebo neúspěch firmy by měl být vždy především záležitostí mezi vlastníky a managementem. Akcionáři mají rozhodovat o odměnách za úspěch nebo neúspěch vedení společnosti. To se netýká jenom bank, ale všech podniků. Banky jsou nepostradatelné pro fungování ekonomiky, ale to jsou i některé další společnosti. Tak proč mít zákonem regulovány odměny pouze ve finančním sektoru? Obchodní zákoník už obecně tuto situaci řeší.
Jan Bláha
Dagmar
Dobrý den, navážu na dotaz nad článkem - je něco, do čeho se teď vyplatí investovat? Nemyslím nějaké horentní sumy, ale třeba nízkou měsíční částkou.. Vím, že existují spořící účtu, ale to je také možné riziko, je třeba nějaká jiná cesta? Kdo v oblasti investování nejlépe poradí úplnému laikovi? Děkuji, D.
Dobrý den, riziku se nevyhnete u žádného produktu. Prostředky na účtech v bankách jsou ze sto procent pojištěny do výše sto tisíc euro. Jinou cestou mohou být pro konzervativního investora fondy peněžního trhu.
Jan Bláha
Vladimír
Byl jsem jedním z milionu občanů,kteří hlasovali NE při referendu o vstupu do EU.Bohužel to dopadlo tak jak to dopadlo.Přiznám se,že jsem rád a těším se na konec bolševického molochu.RVHP byla slabý odvar dnešní EU.Je mi jasné,že budete zastávat názor o "bezpečných" českých bankách i když české nejsou ani náhodou a proto jsem doporučil všem svým známým,aby si z bank větší obnosy stáhli a to samé jsem už učinil i já.Úroky nestojí za nic a lepší je mít své úspory pod kontrolou. Chtěl bych znát váš názor na výhledovou situaci do konce roku 2011 a jaro 2012.Podle mne unie krachne a Itálie se Španělskem to vezme zkratkou ještě do jara 2012.Lišíme se v názoru?
Nejsem tak skeptický ohledně budoucího vývoje Evropské unie. Do jara 2012 se nepoloží. Rozhodně ale potřebuje napravit chyby, které ji teď bolestně dostihly. České banky považuji v porovnání s evropskými za bezpečné díky jejich docela konzervativní politice investic.
Jan Bláha
thomas.b
Jakým způsobem byste nyní doporučil rozdělit úspory člověka s průměrným platem, aby naztratily na hodnotě? 70% hotovost např. na spořícím účtu, 10% fondy, 20% drahé kovy, příp. něco do cizí měny (např. švýcarský frank?)Zajištění vlastní nemovitostí je samozřejmostí. Je tato úvaha správná? Díky za odpověď.
Rozhodně je správná úvaha ohledně diverzifikace - rozložení do různých tříd aktiv a k různým subjektům - bankám, fondům atd. Pokud už máte zajištěnu střechu nad hlavou jenom dobře. Na hodnotě budou nejméně ztrácet prostředky na účtech, v peněžních a případně dluhopisových fondech. Cizí měny v portfoliu nepreferuji. Záleží taky na době, po jakou chcete spořit.
Jan Bláha
Danka
Hezké dopoledne,je možné z krize také nějak těžit - je třeba vhodným obdobím pro levný nákup akcií? Jak se orientovat při nákupu, na co se zaměřit?
Krize má vliv na hospodaření firem, které se zhoršuje a tím se snižují i ceny jejich akcií. Doprovází to zvýšená nervozita a volatilita na trhu, který často v panice klesá víc než je opodstatněné. Vytváří tak příležitosti pro aktivní obchodování i dlouhodobé investory. Je dobré se zaměřit na firmy s globální působností a zdravým cashflow.
Jan Bláha
VEBI
Dobrý den, z médií neustále slýcháme, že Česká republika patří mezi státy s nejmenší finanční gramotností. Čím si myslíte, že je to způsobené? Mohou/měly by banky proti tomu něco dělat? Děkuji
Dobrý den, oproti západní Evropě jsme stále částečně poznamenaní čtyřicetiletou historií centrálně řízené ekonomiky. Takže je spíš otázkou času, kdy zpoždění ve finančním vzdělání doženeme. Základ musí být ve výchově v rodinách, nikoli na bankách.
Jan Bláha
Lenka Kratochvílová
Dobry den, podle nekterych ekonomu by Recku vlastni mena a vlastni menova politika prospela, zvedla by jejich konkurenceschopnost a pomohla tak nastartovat tolik potrebny ekonomicky rust. Co si o tom myslite vy? Dekuji.
Dobrý den, čistě z pohledu Řecka by vlastní měna určitě nebyla na škodu. Zlevní to například dovolené pro turisty z cizích zemí. Návrat k drachmě by ale nejprve znamenal značný ekonomický pokles, který se odhaduje až na několik desítek procent. Až pak by po několika letech přišel růst.
Jan Bláha
Lenka Nováčková
Dobrý den, co si myslíte o chování Řecka? Proč se na něj ostatní státy Eurozóny prostě nevykašlou?
Protože Řecko nestojí o samotě a jeho bankrot by měl silný vliv na zbytek států jižní Evropy a evropské banky, které vlastní řecké státní dluhopisy. A tento problém teď Evropa hlavně řeší.
Jan Bláha
MK
1. Jak moc je vaše banka, případně její "matka" zainteresována v dluhopisech zemí PIGS? 2. Jak se vaše banka připravuje na případný krach eurozóny? Máte již nějaké krizové scénáře?
Fio banka, a.s. nevlastní žádné dluhopisy zemí PIIGS. Těžko je možné se připravovat na situaci, které může mít více hodně odlišných podob. Stále držíme konzervativní investiční a úvěrovou politiku.
Jan Bláha
Juraj Pakota
Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu věc - situace/chování Řecka negativně ovlivňuje naší korunu. Můžete mi to vysvětlit? Nemělo by to být naopak
Koruna v posledních týdnech oslabovala nejen z důvodu nervozity na trhu, ale i zhoršeného výhledu Ministerstva financí a ČNB na výkon české ekonomiky v příštím roce.
Jan Bláha
Hana
Dobrý den, zajímalo by mne, zda je i nyní bezpečné mít u bankovní instituce uložen větší obnos finančních prostředků.Pokud ne, tak jak tuto záležitost řešit. Děkuji za odpověď.
Vklady v bankách jsou pojištěny u Fondu pojištění vkladů. Lze tak říci, že do 100tis. euro jsou bezpečné.
Jan Bláha
Matěj M.
Dobrý den, v případě nečekaných (nebo očekávaných, jak se to vezme) událostí v Řecku, EÚ a celkově na finančních trzích, doporučil byste spíš: 1. Půjčit si peníze / zařídit hypotéku 2. Minout své úspory 3. Šetřit? A proč bych se jako zákazník Fio měl cítit víc v bezpečí než kdybych byl zákazník mBank nebo tradičních bank? Děkuji.
Poslední roky ukázaly, že pohles HDP v Evropě se projeví i v České republice (silně exportně orientovaná) a na zaměstnanosti. Doporučuji se nezadlužovat, mít k dispozici úspory na několik měsíců a nepropadat pesimismu. Budoucí vývoj je založen na očekávání spotřebitelů a firem a pokud nebudeme tvořit nové investice a spotřebu, pokles jenom prohloubíme.
Jan Bláha
Tomáš F.
Dobrý den, zajímalo by mě, jak konkrétně může řecký bankrot ovlivnit běžného občana v ČR, jeho úspory, investice atd.?
Dobrý den, vliv by v tomto případě měl nejvíce hospodářský pokles v Evropě, který by se přenesl i do České republiky. S vlivem na zaměstnanost, schopnost lidí a firem spotřebovávat a vyrábět a platit své závazky.
Jan Bláha
bob
Dobrý den, zajímalo by mne kdo zná skutečnou hodnotu Eura a množství hotovosti v oběhu. Mám silný pocit, že jde o extrémně virtualizovanou měnu, jejíž kurz je zcela uměle stanoven. Z jednoduchého důvodu: obrovský nepoměr mezi pracovní morálkou průměrného Čecha a průměrného Řeka. Podle řecké sitace by měl mít tamní pracovník ekvivalent v cca 5tis. Kč a ne řádově víc. Je to organizovaný zločin na ostatních členech EU, který nemá odvahu nikdo rozkrýt? Co myslíte?
Co je skutečná hodnota eura? O tom rozhoduje nabídka a poptávka. Stejným pohledem se můžeme podívat na dolar a Spojené státy, kde zadlužení USA je vyšší než 100% HDP, ale přesto si půjčují podstatně levněji než PIGS.
Jan Bláha
Pavel P.
Do září poskytly banky více hypoték než za celý minulý rok. Hypoteční úvěry jsou teď historicky nejvýhodnější, navíc stavební spořitelny (vzhledem k chystaným změnám) poskytování úvěrů omezují a klesají jim i počty klientů. Vše hraje do karet bankám. Otázkou je, zda je to takto v pořádku. Nerozjíždí se další kolo hypotečního šílenství, které bylo prapříčinou světové krize, z níž se dodnes jen obtížně vzpamatováváme?
Lidé vždycky bydleli a budou bydlet. Ve prospěch nákupu nemovitostí teď hrají nižší ceny než v období předchozího boomu v letech 2006, 2007 a nízké úrokové sazby. Musí ale být zachováno, že si hypotéku vezme a dostane jen ten, kdo má na splácení. Myslím, že kupující i banky jsou teď poučeny z minulého vývoje a nešílí.
Jan Bláha
Michal
Studuju na stredni skole investovani a zajimalo by me,jestli mate nejaky progrma nebo kurz,kde treba taky ucite o investovani? Rad bych pak pokracoval i na vysoke skole a bral bych to jako pripravu. Diky.
Pro stávající i potenciální investory máme každý podzim a jaro řadu seminářů k různým oblastem investování. Stačí se zúčastnit. Lze využít i demo účty na obchodování a vyzkoušet si tvořit portfolio "nanečisto".
Jan Bláha
Věra
Dobrý den. Prosím Vás , co byste poradil důchodci , který má naspořené peníze uloženy v České Spořitelně. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud je to méně než limit pojištění u Fondu pojištění vkladů, můžete klidně spát. Nebo je možnost polovinu uložit u jiné banky a být ještě klidnější. A užívat si života.
Jan Bláha
Petr Malý
Dobrý den, chci se zeptat, zda podobný scénář, jaký se teď "odehrává" v Řecku, se může v nejbližší době opakovat i v jiných zemích EU? Budou na to mít ještě západoevropské banky a EU jako taková peníze a vůli? Děkuji PM
Dobrý den, v případě, že se Řecko dostane do neřízeného bankrotu, může v podobné situaci skončit Španělsko nebo Itálie. A to už by pro Evropu vzhledem k jejich velikosti byla hodně těžko zalepitelná díra.
Jan Bláha
Honza
Plánuje se do dalších let inflace, nebo spíše deflace? Mám teď volné prostředky na nákup domu (aktuálně nemám žádnou vlastí nemovitost) a otázkou je, jestli ještě čekat a nebo už něco koupit.
Deflaci neočekávám. Nemovitosti v posledních letech klesly na cenách o třicet procent. Určitě tak nejsou drahé. Čekání na úplné dno je u nemovitostí a akcií vždy ošidné. Některé ceny ještě trochu poklesnou. Dobře si ale zvažte, máte li na splátky případné hypotéky. Šťastnou ruku při výběru.
Jan Bláha
vlasta
dobrý den, vyplatí se investovat do (poslední dobou populárního) zlata, pokud by se jednalo o desetitisícové částky? nebo to má smysl pouze při vyšších částkách? díky
Základem by vždy mělo být portfolio. Zlato jako jeho základ nedoporučuji. Investovat desetitisíce korun do fyzického zlata nemá vzhledem k nákladům na uložení smysl. Je možné ale investovat do komoditních fondů nebo přímo do akcií společností těžících zlato.
Jan Bláha
Související