Vzdělání:
- V letech 1995 – 2000 studoval Vysokou školu báňskou, Technickou univerzitu, Fakultu ekonomickou, obor Finance
Zaměstnání:
- Od července 2000 působí ve Fio bance na různých pozicích. Nejříve v Custody oddělení a hotline. Od května 2002 do června 2006 byl na pozici risk managera. Od července 2006 do května 2007 pracovala na pozici vedoucího divize Finanční trhy. Od června 2007 působí na pozici Vedoucího divize Obchod.
Koníčky:
- Volejbal, kolo
Zdroj: Fio banka
Evropská dluhová krize ani přes slavnostně oznámený nový plán na záchranu Řecka nekončí. Naopak. To, co politici vydávají za definitivní řešení a postavení hráze dluhům, podle mnoha ekonomů ve skutečnosti znamená jen další odsunutí problémů do budoucna.
„Opravdový“ bankrot Řecka přijde později s plnou silou a mohou ho následovat pády dalších zemí. „Dluhová krize Evropy stále trvá a roste. Skutečný bankrot se odkládá nejspíš do roku 2012, kdy bude kvůli celoevropsky opět navýšenému dluhu ještě dražší,“ varuje ředitelka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.
Není navíc jisté, zda k uskutečnění záchranného plánu vůbec dojde. Řecký premiér Jorgos Papandreu totiž v pondělí oznámil, že chce o něm vypsat referendum. Vzhledem k značnému odporu lidí ke škrtům aktuální průzkumy veřejného mínění ukazují, že Atény nakonec mohou plán odmítnout.
Česko by se mělo připravit na nejhorší
To by znamenalo jediné – Řecku by vyschl přívod peněz z EU, země by se dostala do platební neschopnosti, a musela by vyhlásit „tvrdý“ bankrot. Zřejmě by také splatila ještě menší část dluhů než v případě „řízeného“ krachu.
Pokud Řekové řeknou balíčku opatření „ne“, dluhová krize se může nekontrolovaně rozšířit do dalších zemí. České domácnosti i firmy by se proto raději měly připravovat na nejhorší – další kolo hospodářské recese, které s sebou pády Řecka či dalších ekonomik přinesou. Ministerstvo financí už pro příští rok snížilo odhad růstu ekonomiky z 2,5 na pouhé jedno procento.
I když samotnému Česku platební neschopnost a bankrot prozatím nehrozí, potíže se do tuzemska přenesou zprostředkovaně přes bankovní systém či klesající zájem o české zboží v zahraničí. Na rozdíl od Řeků nicméně Češi mají to štěstí, že dopady nebudou tak drastické a že se na ně mohou připravit.
Jsou peníze uložené v českých bankách v bezpečí? Do čeho se dnes vyplatí investovat? Jakým způsobem se do Česka konkrétně promítne případný bankrot Řecka?
Ptali jste se Jana Bláhy, obchodního ředitele Fio banky. Na dotazy čtenářů odpovídal v pátek 4. listopadu.