Tu chybu, že se Švýcara zeptáte, proč se stal hodinářem, uděláte jen jednou. Shovívavě se na vás podívá a začne ohýbat prsty. Ve Švýcarsku se můžete stát: bankéřem, cukrářem, průvodcem turistů po horách nebo hodinářem. Těch posledních je zhruba 45 000 a země v loňském roce vyvezla 26,1 milionu časomír.

Uskupení jako například největší Swatch Group (kromě jiného zastřešující Omegu nebo Breguet a další značky) hlásí, že letošní rok bude rekordní.

Udělování Swiss Made má pravidla schválená ve formě zákona, který požaduje, aby 50 procent hodnoty hodinek bylo vytvořeno ve Švýcarsku. Dnes se označením honosí asi 600 výrobců. Pokud ale chcete sáhnout po špičkových časomírách, nemůže být Swiss Made jediným kritériem. Dalším se může stát fakt, že mluvíme o výrobcích z jednoho z pěti nejznámějších míst švýcarského hodinářství.

Přičemž srdcem je pohoří Jura u francouzských hranic. Snad nejvíce hodinářských firem má sidlo v Biel/Bienne, kde najdete sídla a výrobní závody společností: Rolex, Omega, Armin Strom, Concord, Doxa, Festina či Perrelet. Dalšími centry pak jsou La Chaux de Fonds (Cartier, Corum, TAG Heuer) a Le Locle (Tissot, Zenith, Vulcain). Nejjižnějším cípem pak je slavné údolí Vallée de Joux, kde se usídlily Breguet či Jaeger-LeCoultre.

Posledním krokem "k výšinám" Haute Horlogerie, tedy vysokého hodinářství, je orientovat se podle toho, zda je výrobce manufakturou. Tedy je schopen v zásadě celé hodinky včetně mechanického strojku vyrobit sám. Z celkového počtu asi 600 Swiss Made výrobců je jen pět procent manufaktur. Je to klub vyvolených, mezi něž například patří tradiční: IWC, Jaeger-LeCoultre, Ebel, Omega, Patek Philippe, Audemars Piguet. Nebo relativně teprve od nedávna: Armin Strom, Frederique Constant, Breitling či Chopard.

Velvyslanec novinek

Audemars Piguet je jednou ze značek, které v sobě spojují ona "nej". Hodinky se vyrábějí ve Švýcarsku, v městečku Brassus v oblasti Vallée de Joux v pohoří Jura a jde o manufakturu.

Její produkce se nyní pohybuje kolem 25 000 kusů ročně a její slávou i "prokletím" je model Royal Oak s octagonem, tedy osmihranným pouzdrem, jehož design vytvořil nedávno zesnulý designový mág Gerald Genta. Tento sportovní model představuje více než polovinu veškeré produkce. Právě on je přirozeně "vyslancem" novinek, které tento výrobce přináší. Jako je například použití karbonu na pouzdro hodinek.

Nezůstává ale jen při něm. Letos firma ve snaze přitáhnout pozornost ke své další řadě Millenary představila novinku Hand-Wound Minute Repeater. Náramkové hodinky odbíjejí čas pomocí kladívek a ozvučných těles ukrytých v jejich v pouzdře.


FOTOGALERIE: Dnes stejně jako před 100 lety. Manufaktury způsob výroby hodinek nemění.

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve středu 26. října, nebo pod odkazem níže:

Související