514 mil. Kč
Takovou sumu na podezřelých účtech už letos zablokovali vyšetřovatelé FAÚ.
193
trestních oznámení od letošního ledna do konce září předal FAÚ policii.
Vondrovo ProMoPro
Letos na jaře Finanční analytický úřad (FAÚ) zablokoval část peněz, jež v době českého předsednictví inkasovala od vlády firma ProMoPro. Kauza poškodila především současného ministra obrany za ODS Alexandra Vondru, který v inkriminované době schválil firmě zakázku bez tendru za 500 milionů korun. Vondra svoji pozici zatím ustál.
Babákovy dary
Poslanec Věcí veřejných Michal Babák podle FAÚ "nezvykle" vkládal milionové částky na své konto přímo na bankovních přepážkách. Podle poslance mělo jít o dary do stranické pokladny. Policie z tohoto podnětu FAÚ nic nevyvodila. Kauza vypukla na jaře 2011.
Janouškovo konto
Na podzim 2009 se FAÚ zabýval účetnictvím pražského lobbisty a podnikatele Romana Janouška, jenž patřil k blízkým přátelům exprimátora Pavla Béma (ODS). Podle deníku Právo mělo jít o účty v Komerční bance, na nichž se Janouškovi podezřele "kupily" peníze od firmy Ora Print. Výsledek šetření nebyl oznámen.
Řebíčkův Viamont
FAÚ předal na jaře 2010 podnět protikorupční policii ohledně ministra dopravy Topolánkovy vlády Aleše Řebíčka (ODS). Podezíral Řebíčka z přihrávání zakázek firmě Viamont, v níž měl ministr dříve majetkový podíl. Policejní šetření pochybení nezjistilo.
Rittigův únik
Na podzim 2010 poskytl FAÚ policii podněty o údajných podivných přesunech peněz na bankovních kontech podnikatele a lobbisty ODS Ivo Rittiga. Z protikorupční policie ale informace o vyšetřování předčasně unikla na veřejnost.
Tajemní solárníci
Letos se FAÚ zaměřil i na podezřelé transakce ve fotovoltaice. Zkoumal také největší projekt firmy Amun.Re, který polostátní gigant ČEZ odkoupil na pět miliard korun. Podezření, že se firma dohodla s ČEZ na odkupu projektu, ještě než začala oficiálně v energetice vůbec podnikat, zatím nebylo potvrzeno.
Kšefty pumpařů
Na počátku roku 2010 se FAÚ radikálně zaměřil na daňové podvody s pohonnými hmotami. Předal informace berní správě, která začala vymáhat daňové nedoplatky přesahující miliardu korun.
Nese všední název Finanční analytický útvar, sídlí ve starším činžáku nedaleko pražského hlavního nádraží - a přitom je rozbuškou, která rozhádá i nejvyšší politiky. Ovlivňuje totiž veřejné mínění, a tím i volební výsledky.
Na 40 vyšetřovatelů FAÚ - útvaru ministerstva financí, bojuje proti praní špinavých peněz s vervou dříve naprosto nevídanou. Výsledkem jsou kauzy typu ProMoPro, v níž se "vykoupal" ministr obrany za ODS Alexandr Vondra, či poslance a pokladníka Věcí veřejných Michala Babáka.
Prošetřováni jsou lobbisté jako Ivo Rittig nebo Roman Janoušek. S nástupem ministra Miroslava Kalouska jeho "agenti" ztrojnásobili aktivitu, pokud jde o počet podaných trestních oznámení i sumu zablokovaných podezřelých peněz. Jenže kolem kauz se vede spor: na koho a proč tito veřejnosti neznámí šerifové míří. Potrefenými se totiž zdají být především politici koaliční ODS nebo Věcí veřejných - zatímco Kalouskovu TOP 09 i ČSSD vyšetřovatelé nechávají v klidu.
"Pro takový nárůst aktivity útvaru nemám vysvětlení," rozhořčuje se premiér a šéf ODS Petr Nečas. Ministerský předseda se podle informací týdeníku Ekonom s místopředsedou TOP 09 Kalouskem kvůli FAÚ pohádal. "Bylo to hodně ostré," říká člověk z premiérova okolí. "Útvar se za ministra Kalouska stal verbálním ostřelovačem politických protivníků," shrnuje Nečasův kolega z ODS, místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Michal Doktor.
Týdeník Ekonom se pokusil ověřit, jak objektivně útvar pracuje. Z dostupných informací plyne, že výsledkem působení "Kalouskova komanda" jsou opravdu kauzy, které poškozují především jeho politické konkurenty. Jenže zároveň to neznamená, že si šéf FAÚ Milan Cícer vycucal případy z prstu nebo že jeho lidé porušili zákon. "Kalousek prostě jako vždycky využil své chytrosti," komentuje situaci jeden ze spolustraníků ministra financí.
Náhlé probuzení
Zatímco od skutečné policie teď zkušení detektivové spíše odcházejí, FAÚ prožívá nevídanou renesanci. Málokdo ví, že útvar funguje už od roku 1996. Nebylo však o něm slyšet. Mediální vyhledávač například za osm let od roku 2000 do konce roku 2008 ukáže jen 62 odkazů na FAÚ.
Ovšem od ledna 2009 do dnešního dne jich je přes 700! Zlom nastává v dubnu 2009, kdy Kalousek do čela útvaru jmenuje Milana Cícera, bývalého zástupce šéfa protikorupční policie.
Ročně dostane útvar kolem dvou tisíc podnětů. Ovšem zatímco před Cícerovým nástupem z nich "uvařil" sotva
80 trestních oznámení (rok 2008), loni jich byly bezmála tři stovky. A jen od letošního ledna do září se počet vyšplhal na téměř 200. "Byl jsem sám překvapen, jaké pravomoci nám zákon dává," připouští Cícer.
Je nicméně obtížné ověřit, jak se dál s trestními oznámeními, které podá FAÚ, pracuje. Policie čísla neuvádí. Cícer odhaduje, že v závažných případech, kdy jeho útvar spolu s podáním trestního oznámení dočasně blokuje i peníze podezřelých osob, policie akceptuje tyto "trestňáky" v devíti z deseti případů.
"Bude to jistě i tím, že FAÚ personálně posílil," vysvětluje současné nasazení Karel Korynta, jenž vedl takřka neviditelný útvar před Cícerem plných 10 let. O dalších důvodech náhlého probuzení útvaru ale nechce Korynta spekulovat. Zůstal totiž na ministerstvu, kde vede loterijní odbor - a spolupracuje přitom i s Cícerovým útvarem, když jde o odhalování podezřelých machinací s penězi z hazardu.
Kalouskova podpora byla opravdu štědrá. "Měl jsem po nástupu volnou ruku v personální oblasti. Vyměnil jsem zhruba po půl roce všechny šéfy a přišlo asi 15 lidí - bývalých elitních policistů, bankovních a daňových expertů," vzpomíná Cícer. V době, kdy státní instituce začínaly uvažovat o propouštění a šetření, měl prý na jedno místo tři až pět kvalitních adeptů. Od letošního ledna jeho útvar navíc posílil o 10 lidí. Pro srovnání - v roce 1996 začínal asi se čtyřmi pracovníky.
Veřejně usvědčení
Lepší zázemí Cícer náležitě zhodnotil i zpropagoval. Příkladem je jedna z největších kauz letošního jara - ProMoPro. Vyšetřovatelé FAÚ upozornili na zřejmě předraženou půlmiliardovou zakázku, již tato společnost dostala bez tendru na zajištění akcí při českém předsednictví Evropské unii. Pozornost vzbudila hlavně proto, že tendr schválil současný ministr obrany Alexandr Vondra, Nečasův klíčový spojenec v ODS.
Letos na jaře se FAÚ začal věnovat další kauze spojené s význačným politikem. Upozornil na podezřelé pohyby peněz na účtu "pokladníka" Věcí veřejných Michala Babáka. Oba případy přitom měly společné dva základní rysy. Za prvé: šlo skutečně o podezřelé kauzy. Zakázka pro ProMoPro byla pro stát silně nevýhodná. A Babák nevysvětloval přísun 11 milionů na své konto zrovna věrohodně. "Babák si naběhl sám, jeho chování nemohlo uniknout slepému, natož Cícerovi," konstatuje jeden z poslanců, jenž přitom Kalouskově policii nakloněn není.
Druhým rysem obou kauz je jejich medializace. O tu šlo přitom podle kritiků ministra Kalouska především. "Babák byl mediálně popraven dříve, než se vše vyšetřilo," říká poslanec ODS Michal Doktor. Ve Vondrově případu ProMoPro dokonce sám Kalousek musel zaplatit pokutu 80 tisíc korun za to, že citlivé údaje zveřejnil. Kalouskův postup řešila i policie, ale pak případ odložila.
Jak pravdivé je nařčení, že útvar z ministerstva financí střílí (kromě véčkařů) hlavně na "modrého ptáka" ODS, největšího politického soupeře? Proč by se "Kalouskovi cifr-špioni" měli zpovídat parlamentní komisi?
Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 13. října, nebo pod odkazem níže: