Velká část bohatých (dnes už by se to chtělo dát do uvozovek) evropských zemí v posledních letech polevila v ostražitosti před tuberkulózou. Přitom nemoc, kterou většina z nás - a to včetně velké části lékařů - považovala za vytlačenou z vyspělého světa na ekonomicky slabší periferie, se v posledních letech čím dál rychleji vrací.

V první řadě jde o ty kmeny tuberkulózy, které jsou odolné hned proti několika antibiotikům najednou, a tak je lze vymýtit jen těžko. Nemocných s těmito "superbakteriemi" v těle se v Evropě ročně nově objeví zhruba 80 tisíc a trend je jasně rostoucí.

To je špatné i proto, že léčba takto nemocných je často neúspěšná, v každém případě zdlouhavá a také dražší. Co je ještě horší, Evropané přestali s touto nemocí počítat. Lékaři na Starém kontinentě často výskyt tuberkulózy u svých pacientů vůbec nepředpokládají. Správná diagnóza pacientovy nemoci na sebe nechává zbytečně dlouho čekat.

Evropa zaostává

V tu chvíli už bývá většinou pozdě, takže se podaří úspěšně vyléčit jenom jednu třetinu nakažených. Evropa je tak podle statistik Světové zdravotnické organizace v úspěšnosti léčby horší než většina méně vyspělých zemí světa. V některých z rozvojových zemích úspěšnost léčby odolných kmenů tuberkulózy dosahuje až dvou třetin!

Nepříznivé výsledky i další výhledy nakonec vedly ke změně. Světová zdravotnická organizace představila akční plán, který by měl výskyt odolných kmenů tuberkulózy v Evropě během pěti let snížit. Plán nepřináší žádné nové léčebné postupy, jen řadu v podstatě administrativních opatření. Ta mají například zajistit, aby se nové případy tuberkulózy v Evropě podchycovaly rychleji než doposud.

První výsledky by měly být k dispozici na konci roku. Projekt by měl podle předkládaného odhadu zachránit během dalších pěti let kolem 120 tisíc životů. Náklady na jeho zavedení v celé Evropě mají být kolem pěti miliard dolarů. Úbytek nemocných odolnými kmeny tuberkulózy přinese evropskému zdravotnictví úspory ve výši 12 miliard dolarů, celkově by tedy plán měl být plusový.

Josef Janků
spolupracovník redakce

Evropští lékaři často výskyt tuberkulózy u svých pacientů vůbec nepředpokládají. Správná diagnóza pak na sebe nechává zbytečně dlouho čekat.

Související