Příběh řecké krize a snahy zbytku Evropy zabránit bankrotu jihoevropské země začíná připomínat zaseknutou gramofonovou desku. Stále stejná písnička s falešnou melodií se opakuje dokola a zdánlivě nemá konce.

Řecko oznámí, že nezvládá svoje dluhy. Evropská unie přislíbí pomoc a podmíní ji tvrdými úsporami. Řecko se dušuje, že se polepší, a alespoň na několik týdnů či měsíců se díky finanční injekci vyhne platební neschopnosti. Pak "kolébka demokracie" zavede úsporná opatření a zvýší daně. Lidé protestují, v obavách o budoucnost šetří každé euro a ukládají je do polštáře nebo bank v cizině. To, aby se jednoho dne neprobudili a nenašli úspory převedené do "nové", znehodnocené drachmy. Ekonomika přidušená škrty pak odvádí menší daně a propadá se do recese.

Zakrátko se ukáže, že Řecko ve snaze splnit podmínky tak trochu "pomohlo" statistikám. Ve skutečnosti se však dluhy zvyšují. Země proto požádá o pomoc... Jak dlouho tento koloběh může pokračovat? Už i největší odpůrci bankrotu této členské země eurozóny přiznávají, že jiná cesta, než je odpuštění alespoň půlky závazků, z krize nevede.

Skoro to vypadá, že skutečnou hloubku problémů si v Evropě neuvědomují jen dva lidé: Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy. Jejich motivy jsou průhledné. Francouzské a německé banky drží největší podíl řeckých státních dluhopisů a řecký bankrot by je zasáhl nejhůře. Podezřívat však německou kancléřku a francouzského prezidenta z toho,
že si bezvýchodnost nekonečného pomáhání nepřipouštějí, zřejmě není na místě.

Analytici se ve většině shodují, že hlasitá ujišťování o Řecku jako nedílné součásti eurozóny jsou jen kupováním času na přípravu "Plánu B". Bankrot totiž nelze provést jinak než nečekaně - tajné schůzky předních evropských politiků, ale i státní bankroty z minulosti jsou důkazem. Kdyby totiž oba lídři připustili možnost řecké insolvence, působily by současné propady světových burz jako selanka. "Runy" na evropské banky by vyvolaly finanční krizi nepředvídatelných rozměrů.

Jisté jsou nyní dvě věci. První - zaseknutá gramofonová jehla přeskočí na bankrotářskou písničku a je jen otázkou kdy. Druhá - dopředu se to jistě my ani Řekové nedozvíme.

Jan Němec
redaktor týdeníku Ekonom


50 %
Nejméně taková část dluhů bude Řecku odpuštěna.

Mladí Řekové protestují proti dalším rozpočtovým reformám. I kvůli škrtům se zemi nedaří nastartovat ekonomický růst a zastavit zadlužování. Foto: Archiv, Reuters

Související