- Narodila se 4. srpna 1956 v New Yorku v rodině podnikatele.
- V roce 1977 vystudovala ekonomii na prestižní Princeton University a MBA získala o dva roky později na Harvard Business School.
- V letech 1979 až 1995 pracovala jako manažerka zejména v marketingu firem jako Procter & Gamble či Walt Disney Company.
- V letech 1995 až 1997 byla generální ředitelkou květinářské firmy FTD.
- V letech 1998 až 2008 řídila jako prezidentka a generální ředitelka internetovou dražební firmu eBay.
- V roce 2010 neúspěšně kandidovala za republikánskou stranu na guvernérku státu Kalifornie.
- V lednu 2011 byla zvolena členkou správní rady společnosti Hewlett-Packard, od 22. září je její generální ředitelkou.
- Se svým manželem, významným neurochirurgem, má dva syny.
Obor činnosti:
- Jedna z největších světových nadnárodních technologických společností se sídlem v kalifornském Palo Altu.
- Je kotována na newyorské burze.
Historie:
- Založili ji v roce 1935 Bill Hewlett a Dave Packard.
Současná situace:
- V posledních dvou letech má HP již třetího generálního ředitele, což vyvolávalo znepokojení akcionářů.
Počet zaměstnanců:
- V loňském roce ve společnosti pracovalo 324 600 lidí.
Obrat:
- V loňském fiskálním roce se tržby zvedly na 126 miliard dolarů, čistý zisk stoupl na 8,76 miliardy dolarů.
Zdroj: Hewlett-Packard, Wikipedia
Meg Whitmanová dosáhla v 55 letech závratného vrcholu své manažerské kariéry. Minulý čtvrtek ji správní rada amerického technologického kolosu Hewlett--Packard (HP) vybrala za šéfku podniku.
Touto důvěrou si jistě zacelila »jizvu na duši« z loňského roku, kdy jako republikánská kandidátka pohořela ve volbách na guvernéra státu Kalifornie. Téměř sto padesát milionů dolarů, které dala z vlastní kapsy na svoji předvolební kampaň, bylo naprosto ztrátovou investicí.
Její jmenování do čela HP považují četní znalci odvětví nejen za překvapivé, ale i ukvapené. Podle bývalého manažera HP Toma Perkinse se podnik dopouští stejné chyby, jako když před necelými jedenácti měsíci zvolil šéfem kontroverzního Léa Apothekera. A to přesto, že byl tento manažer začátkem roku 2010 pro neschopnost doslova vyhozen z vedení německého softwarového podniku SAP.
Poslední kapka
Správní rada HP musela najít Apothekerova nástupce rychle, neboť se ocitala pod ostrou palbou akcionářů, jejichž zájmy má hájit.
Apotheker totiž během své krátké šéfovské éry třikrát snížil odhady finančních výsledků, což srazilo kurz akcií společnosti o neuvěřitelných 47 procent. Svojí býčí umanutostí známou ještě z řízení SAP se dostal do »krvavého« sporu se správní radou. Ta se pak rozhodla Apothekera co nejdříve zbavit.
Koho vybrat na jeho místo, a navíc ve značné časové tísni? Volba padla na novopečenou členku správní rady Meg Whitmanovou, někdejší budovatelku a veleúspěšnou manažerku internetového aukčního servisu eBay. Za deset let působení v čele tohoto podniku se stala miliardářkou.
Technologická vizionářka
Předseda správní rady HP Ray Lane vysvětlil, že Whitmanová bude ženou na pravém místě: »Je technologickou vizionářkou s prověřenými řídicími schopnostmi. Je skvělá komunikátorka orientovaná na zákazníky a má jednoznačné vůdcovské schopnosti.« Od letošního ledna, tedy za necelých osm měsíců svého členství ve správní radě HP, podle něho »získala solidní znalosti našich produktů a trhů«.
Finanční portál CNNMoney však soudí, že podnik dělá chybu, protože Meg Whitmanová má s hlavními obory podnikání HP jen mizivé zkušenosti. A navíc nikdy neřídila tak velký podnik, jako je Hewlett-Packard se 324 tisíci zaměstnanců.
Whitmanová tato nařčení považuje za bezpředmětná. Pravdou však je, že eBay, který do roku 2008 vedla, měl jen 15 tisíc zaměstnanců, jeho tržby byla čtrnáctkrát nižší než HP. Navíc se ve svých službách orientoval na koncové zákazníky. Jenže společnost Hewlett-Packard je ze 75 procent závislá na odbytu pro podniky.
Strategie zůstává
Největším překvapením po instalaci Meg Whitmanové bylo jistě prohlášení, že se bude držet strategie, kterou vypracoval její předchůdce, právě vyhozený Léo Apotheker. A kterou letos v polovině srpna schválila i správní rada. Navrhuje mimo jiné koncentraci na software a služby a oddělení výroby osobních počítačů a dalšího hardwaru od hlavního portfolia HP, či dokonce jejich prodej. A nadšeně souhlasí s rozjednanou akvizicí britské softwarové firmy Autonomy, která přijde na 10,3 miliardy dolarů.
Whitmanová podle agentury Bloomberg přijetím strategie svého předchůdce sází na to, že »investoři dávají přednost stabilnímu managementu před další znepokojující změnou kurzu«.
Ve své třicetileté kariéře, kdy vystřídala řadu nejrůznějších významných podniků od Procter & Gamble po Walt Disney Company, prokázala, že je velmi schopnou manažerkou. Pověst úspěšné šéfky si získala, když se ve 42 letech stala generální ředitelkou eBay. Nejprve se rozmýšlela, zda se má angažovat v tehdy bezejmenné internetové firmě. Nakonec však z původního »krcálku« o 50 zaměstnancích udělala vysoce výdělečnou firmu.
Její někdejší spolupracovníci poukazují na to, že strategicky myslí, tvrdě pracuje, udržuje si neustálý optimismus a je schopna věcně a pohotově řešit problémy.
Pro eBay našla hned od počátku nosný a perspektivní podnikatelský model, takže se brzy stal vysoce výdělečný. Neuchylovala se k autoritativnímu stylu řízení, nikdy nepředstírala, že všechno ví a zná, a byla otevřená k radám i kritice, tvrdí její bývalí podřízení.
Možná právě tento manažerský styl zabere i ve společnosti Hewlett-Packard, kterou do minulého týdne od deseti k pěti řídil autoritativní a nesnášenlivý Léo Apotheker.
Miroslav Prchal
spolupracovník redakce
Ve volbách na post guvernéra státu Kalifornie Meg Whitmanová utratila téměř 150 milionů dolarů. Ani to jí však vysněné křeslo nezajistilo. Foto: Profimedia.cz