Z Evropské unie přišla pro české zemědělce špatná zpráva. Má poněkud klopotný název »Zpráva o nové zemědělské politice EU po roce 2013«.
Už ale prošla Evropským parlamentem a je zcela zásadní. Především kvůli zastropování plateb podle velikosti pozemků, které daný zemědělský podnik obhospodařuje. Kvůli tomu by české zemědělství mohlo přijít o velké peníze na dotacích.
Velké to umějí levněji
Průměrná farma v EU hospodaří asi na třinácti hektarech pozemků. Do tohoto limitu se pohodlně vejdou tradiční rodinné farmy ve většině západní Evropy, například ve Francii, zemích Beneluxu nebo v Portugalsku. Jenže historickým vývojem, hlavně v uplynulých šedesáti letech, v Česku, ale také na Slovensku nebo v části Německa (bývalá NDR) vznikly zemědělské podniky o průměrné výměře 84 hektarů.
Do budoucna se uvažuje o maximální výši dotace pro jeden podnik 300 tisíc eur nebo dokonce 100 tisíc eur. Čeští zemědělci by tak v horším případě přišli o 59 procent, v lepším »jen« o 26 procent dotací. To je ročně šest až třináct miliard korun!
Přinese to jen další znevýhodňování našich zemědělců a další snižování jejich konkurenceschopnosti proti jiným evropským zemím, které nás už dnes vytlačují z trhu skrytým dotováním zemědělství.
Jenže rozhodnutí o zastropování dotací není špatnou zprávou jen pro Česko a země, kterých se dotkne, ale také pro všechny evropské zemědělce. I když by se zdálo, že si Česká republika v Evropském parlamentu svým bojem proti omezení dotací jen ohřívá svoji polívčičku, není to pravda.
Chystané opatření může časem znamenat konec pro všechny evropské farmáře. Ti se totiž ocitají pod stále větším tlakem světové konkurence, kterému nejsou schopni čelit. Stávající ochranářská celní politika Evropské unie není v delším časovém horizontu udržitelná. Evropské zemědělství bude muset hledat nové způsoby, jak zefektivnit své fungování.
Jedním z nich může být vytváření větších podniků, které jsou schopné produkovat levněji. Které mohou investovat do moderních technologií. Kterým se vyplatí postavit zařízení pro zpracovávání své produkce a podporovat výzkum ve své působnosti.
Zemědělci jako dinosauři
Jenže chystané opatření Evropské unie přinese opačný efekt.
Donutí zemědělce drobit větší celky na malé farmy tak, aby dosáhli na maximální výši dotací. Se všemi důsledky, které to přinese - menší schopnost investic do techniky, menší podpora výzkumu, nižší efektivita. Záplava levnější zemědělské produkce ze zbytku světa pak může způsobit, že evropští farmáři zmizejí stejně jako zmizeli druhohorní dinosauři.
V této perspektivě se tedy jeví jako nezbytné pokračovat v Bruselu v boji proti tomuto omezujícímu rozhodnutí do posledního okamžiku. Zřejmě se dnes rozhoduje o budoucím bytí, či nebytí nejen českého, ale i evropského zemědělství.
Tomáš Šimčík
náměstek ministra zemědělství