Co umí chytrá televize

Sociální sítě
S chytrou televizí není problém připojit se k Facebooku, Twitteru nebo jiné sociální síti, sledovat komentáře přátel a přidávat své vlastní. Službu můžete zobrazit přes celou obrazovku, nebo souběžně s vysílaným pořadem.

Eurosport
Většina výrobců se chlubí přístupem do archivu sportovní televizní stanice Eurosport. Fanoušci si rádi připomenou historické úspěchy ve fotbale, hokeji nebo golfu. Jako jedna z mála je tato služba dostupná také z České republiky.

Hraní her
Chytré televize nabízejí také hraní her. Vedle populárních Angry Birds a Farmville jsou to rovněž závodní auta nebo logické hry. Vestavěné procesory v televizích neumožňují náročnější hry, ale to příliš nevadí, protože současná nabídka poskytuje slušnou zábavu.

Nákupy
Lákadlem mnoha chytrých televizí je přístup do specializovaného internetového obchodu, kde mohou diváci nakupovat například brýle pro sledování 3D pořadů, ovladače pro hraní her, rozšiřující aplikace a hry do televize nebo další příslušenství.

On-line půjčovna
Přístup ke stovkám filmů jen dva týdny po premiéře v kině slibuje Samsung ve spojení s půjčovnou Topfun. Další výrobci zatím o této možnosti pouze jednají, ale vzhledem k zájmu diváků lze očekávat, že se jí dočkáme ještě letos.

YouTube
K celosvětově největšímu archivu videí se dostanete nejen ze svého počítače, ale také prostřednictvím televize. Jednu z nejnavštěvovanějších stránek na internetu tak máte na dosah, některé klipy jsou bohužel na televizích blokované.

Přístup na web
Pro vyhledání vlakového spojení, předpovědi počasí nebo sledování zpráv už nemusíte zapínat počítač, stačí spustit televizi a napsat adresu. Většina výrobců používá ve svých přístrojích kvalitní internetový prohlížeč Opera.

Skype
Chytré televize nabídnou také videohovory s vašimi blízkými. Skype se stal synonymem snadné bezplatné komunikace po internetu a nyní ovládne také televizory. Podmínkou je, že si koupíte kameru a připojíte ji k televizi.

Honba za vyšším jasem, křišťálovějším zvukem a tenčími obrazovkami je už přežitá. Výrobci přicházejí s novým trumfem, konceptem chytré televize. Ten je vedle 3D obrazu jejich velkou nadějí, že zákazníci rychleji vymění své staré přístroje za nové.

Chytré televize by časem mohly nahradit v domácnostech počítače. Zastoupit by je tak mohly v jejich hlavní dnešní činnosti - přehrávání videa, klábosení na sociálních sítích, volání přes internet nebo hraní jednoduchých her.

Jak ukázal minulý týden skončený berlínský veletrh spotřební elektroniky IFA, přesně to mají nové televize umět.

Podle průzkumu spotřebitelské divize společnosti Ericsson provedeném ve 13 zemích světa touží po nových interaktivních funkcích televizí přibližně 40 procent dotázaných. Současné přístroje jim to většinou neumožňují, proto se s nadějí dívají na nové modely, nebo si k televizi pořizují speciální set-top boxy, které tyto funkce zajišťují.

Změní Apple televizi?

Obrazovka, do které vede jen napájecí šňůra a anténa. Takové jsou spekulace zahraničních serverů na téma televize firmy Apple, se kterou by mohl kalifornský výrobce přijít příští rok.

Přístroj stačí doma vybalit a přihlásit se k účtu v obchodě iTunes Store. Televize následně vyladí všechny dostupné kanály a automaticky nastaví služby jako třeba videohovory, Facebook, Twitter, on-line video nebo iTunes.

Chcete se podívat na starší film? Stačí vyhledat a kliknout. Hudbu? Není problém, automaticky budete mít k dispozici všechny skladby. Také můžete hrát hry, sledovat počasí nebo si vyhledat dopravní spojení.

Odborníci očekávají, že by Apple mohl udělat ve světě televizí to, co způsobil v segmentu mobilních telefonů svým iPhonem. Tedy totální převrat.

Místo prodeje drahé televize se zákazníkovi dodá cenově dostupné zařízení se službami, na kterých bude výrobce vydělávat dlouhodobě.

Éra krabiček

Zájem o přeměnu »hloupé« bedny na chytrou televizi je vidět také v Česku. Na zdejším trhu se objevují stále nové set-top boxy, které tvoří mezičlánek mezi domácí počítačovou sítí a klasickou »hloupou« televizí. Tyto mezičlánky dokážou přehrát filmy nebo hudbu z disku domácího počítače, filmy z YouTube a dalších úložišť nebo třeba zobrazit informace o počasí. Ale neumějí to příliš elegantně, ovládání zatím připomíná počítače před deseti a více lety.

Na druhou stranu nabízejí funkce, které ani současné chytré televize v Česku nemají, což je zejména přístup do videoarchivů všech našich televizí.

Příkladem takového zařízení jsou čínské výrobky Eaget. Ty umějí přehrávat videa z archivů České televize, Novy nebo Primy.

»Přístroje jsme začali nabízet v dubnu a prodeje se zatím každý měsíc zdvojnásobují,« potvrzuje zájem Vladimír Hrdlička z Eagetu.

Nejvíce táhnou půjčovny

Výrobci nových chytrých televizí se snaží integrovat do svých přístrojů všechny funkce, které nabízejí multimediální přehrávače.

Pro zákazníky je největším lákadlem půjčovna filmů. Ochotu platit za okamžitou dostupnost požadovaných snímků uvádí přes 30 procent dotázaných v již zmiňované studii společnosti Ericsson. Tato možnost je dokonce žádanější než vysoká obrazová kvalita HD.

Půjčovnu proto nabízejí všichni výrobci. Sony přišlo s nabídkou Video Unlimited, Panasonic s Viera Connect a Samsung s konceptem Smart Hub. Kvůli rychlejšímu postupu a rozšíření nabídky se dokonce spojili konkurenční výrobci LG, Loewe a Sharp, kteří budou mít stejnou platformu pro poskytování obsahu přes chytré televize.

Přes proklamovanou šíři nabídky filmů je jejich dostupnost zatím omezena. Zejména se to projevuje v České republice, kde filmoví distributoři jen pomalu a neochotně dávají své snímky na internet.

V Česku se zatím nejdále dostal Samsung, který uzavřel partnerství se službou TopFun. Vlastníkům vyšší řady televizí díky tomu nabízí on-line videopůjčovnu dostupnou bez počítače přímo z prostředí televizní obrazovky za použití dálkového ovladače.

»Zájem o půjčování je od vlastníků chytrých televizí mnohem vyšší než od běžných uživatelů na internetu,« říká Radek Přikryl z Topfun.

Podobně jako Samsung na tom bude brzy Panasonic. Ten u svých televizí s funkcí Viera Connect již dnes nabízí přístup k bezplatné části archivu TV Nova.

»Od října bude k dispozici také videopůjčovna Voyo, která nabídne placené filmy předních hollywoodských studií a také předpremiérové díly seriálů z vlastní produkce TV Nova,« říká Magdaléna Marešová z Panasoniku. K platbě se budou používat prémiové SMS, podobně jako na webu.

Zatím nejslabší lokální nabídku mají chytré televize LG.

»Televize dnes mají přístup do databáze videoserveru Stream.cz a infobanky ČTK. Do budoucna jednáme se soukromými stanicemi a on-line půjčovnami,« říká tiskový mluvčí LG Martin Malý.

Přestože jsou první zástupci chytrých televizí již zhruba půl roku na trhu, nabídka služeb pro českého zákazníka je zatím bídná.

Dá se však předpokládat, že na předvánočním trhu se budou chtít pochlubit všichni výrobci. Přesto se dá očekávat, že pořádná nabídka přijde nejdříve příští rok, možná i později.

Pavel Kočička


Přestože jsou první zástupci chytrých televizí již na trhu, nabídka služeb pro českého zákazníka je zatím bídná.

Foto: Archiv

Související