Linet založil mezinárodní holding Linet Group SE v Nizozemsku. Za své zahraniční sídlo si firma vyrábějící nemocniční lůžka vybrala Dordrech, což je více než stotisícové městečko ležící necelých dvacet kilometrů od Rotterdamu a 60 kilometrů od Amsterdamu.
Vlastníky nově vzniklé firmy v Nizozemku jsou na polovic český Linet Holding a německý WIBO Holding GmbH, který v devadesátých letech vstoupil do Linetu v Želevčicích u Slaného jako spolumajitel. Zakladatel Linetu Zbyněk Frolík má v českém holdingu 66 procent.
»Smlouva s německými partnery je už podepsaná. Nyní se scházejí týmy a řeší vzájemnou spolupráci místo dřívější konkurence,« vysvětluje Frolík.
Němečtí a čeští partneři se domlouvají, jak zmenšit produktové portfolio, rozdělit řízení trhů, zunifikovat produkty či marketingovou práci, jak propojit firmy pomocí IT a do budoucna společně prezentovat. »Německá a česká firma vznikaly různě, takže chceme vše zefektivnit ale tak, aby nehrozilo propouštění lidí,« dodává Frolík, jednatel českého Linetu a jeden ze dvou ředitelů celé skupiny v Nizozemsku.
Z matky dcerou
Zatímco německý manažer bude mít na starosti v Linet Group SE finance, marketing a obchod, na Frolíka připadly IT, vývoj a výzkum, výroba a celá strategie společnosti.
Právě uskutečněnou změnu charakterizuje jeden z nejvýznamnější českých podnikatelů jako zvláštní metamorfózu. »Z původní matky se přes sestru stala dcera,« míní Frolík.
»Podstatou změny není nic jiného, než že Linet prostřednictvím nové mateřské společnosti koupil Linet i všechny jeho dcery a také vše, co bylo dosud stoprocentně v rukou německého spoluvlastníka, firmy WiBo Holding GmbH z Wickede. Německou výrobní a distribuční společnost a její sesterské společnosti v Holandsku, Belgii, Francii a Španělsku,« dodává Frolík.
Odmítá, že důvodem založení holdingu v zahraničí jsou nižší daně v cizině. I nadále se firmě prý vyplatí danit v Česku devatenácti procenty a dodávat do Německa a dalších více než 90 zemí světa, protože cena práce je v tuzemsku zatím výrazně nižší.
»Ale je pravda, že holdingová struktura v Nizozemsku nezdaňuje dividendy. V Česku to jde také, ale složitěji,« uvádí Frolík.
Synergie místo konkurence
Dalším důvodem změny je, že Linet si začal konkurovat s firmami, které vlastní německý spolumajitel. Nyní, kdy jsou jednotlivé dceřiné společnosti pod jednou střechou, budou také ve vzájemné synergii řízené. Podstatnou příčinou je ovšem ochrana investic a adresa firmy, která je pro budoucí vstup na burzu mnohem atraktivnější, než česká.
»Investoři stále vnímají Česko mnohem víc rizikověji než třeba firmy v Německu či Nizozemsku. Dosáhnout jejich žebříčku bude trvat ještě dvacet let,« tvrdí Frolík.
To, že nadnárodní holding nese jméno Linet, jasně vypovídá o roli české firmy. Kvůli vzniku Linet Group SE v Nizozemsku muselo dojít k ohodnocení českého Linetu a německého partnera WIBO Holding. Dohromady na sedm miliard korun. Ovšem tržní hodnota Linetu v Želevčicích u Slaného, který je nyní čtvrtou největší firmou na světě v oboru, je šest miliard, a tvoří 80 až 90 procent zisku celé skupiny.
Letos plánoval tuzemský Linet, že loňské konsolidované výkony kolem dvou miliard korun navýší, ale vlna šetření v celé Evropě jej přiměla přehodnotit plány.
»Budeme rádi, když budeme mít tržby jako loni. Musíme se mnohem více orientovat na země, které nejsou tak spjaté se zadlužením jako třeba na Rusko, střední východ, Asii a podobně,« upřesnil Frolík.