- Rozpočet klubu se po postupu do Ligy mistrů navýšil z 80 na 100 milionů korun.
- Za účast v Lize mistrů tým dostane přes 220 milionů korun.
- Plzeňští mají dnes podobný rozpočet jako Slavia Praha, oproti nejbohatší Spartě ale jen třetinový.
- Hlavní partneři: Škoda Power (člen skupiny Doosan) a sázková kancelář Tipsport.
- Klub konkrétní příspěvky jednotlivých sponzorů neuvádí.
100 milionů korun
je rozpočet Viktorie Plzeň pro letošní sezonu.
V úterý 13. září se fotbalisté Viktorie Plzeň poprvé představí v základní skupině prestižní Ligy mistrů. Soupeřem jim bude běloruský Bate Borisov. V tomto i dalších navazujících utkáních s AC Milán a FC Barcelona nebudou »viktoriáni« reprezentovat jen český fotbal, ale i firmy, které do klubu vložily své sponzorské peníze.
Tak jako běloruského mistra platí místní strojírenský podnik Bate (výroba startérů a alternátorů) společně s největší běloruskou pojišťovnou Belgosstrakh, mají i plzeňští své velké mecenáše, bez nichž by si na evropských trávnících nezavázali ani tkaničky.
Na jejich ligových dresech se od letošní sezony skví loga korejské průmyslové skupiny Doosan, sázkové kanceláře Tipsport a plzeňské obchodní společnosti Keramika Soukup. Speciálním dresům pro Ligu mistrů, kde může být jen jediný sponzor, vévodí logo Doosan.
Jak je možné, že tým momentálně není spjat s žádnou z tradičních plzeňských značek? Vždyť město dalo světu dva prvotřídní »brandy« - Škodu a Pilsner Urquell.
Spojení s odvěkými pilíři plzeňské ekonomiky v rámci prestižní evropské soutěže sledované stamiliony diváků po celém světě se přímo nabízí.
Absence má své objektivní důvody. Obě značky jsou dnes ve vlastnictví nadnárodních koncernů, které mají odlišné představy o jejich marketingovém využití. Do fotbalu sice investují, rozhodly se ale zviditelnit jiné značky.
Chceme ukázat Doosan
Platí to o korejské strojírenské skupině Doosan, která v roce 2009 za 450 milionů eur od plzeňského holdingu Škoda odkoupila dceřinou společnost Škoda Power, výrobce turbín.
Už v té době byla Škoda Power partnerem plzeňských fotbalistů a noví korejští vlastníci ve sponzorských aktivitách pokračují (smlouva byla nedávno prodloužena o dva roky).
Zatímco však ještě na jaře nosili Plzeňané na prsou velký nápis Škoda Power doprovázený okřídleným šípem, v rámci nového ligového ročníku už propagují Doosan. Pouze drobným a z dálky nečitelným písmem je k tomuto logu dopsáno i Škoda Power (bez okřídleného šípu).
»Chceme, aby se lidé v České republice více zajímali o korejskou skupinu Doosan, aby všichni věděli o jak významnou a dynamickou společnost se jedná,« vysvětluje změnu v marketingu generální ředitel Škoda Power Jiří Šmondrk.
Týdeník Ekonom se zajímal, zda toto optické potlačení okřídleného šípu je definitivní. »Rozhodnutí o používání značky Škoda je plně v rukách majitelů,« podotýká Šmondrk, ale myslí si, že ti za ni draze zaplatili, »aby ji i nadále používali, nikoli aby ji přestali používat«.
Je možno dodat, že okřídlený šíp, symbol někdejších Škodových závodů, dnes právoplatně používají čtyři navzájem si cizí firmy: mladoboleslavská Škoda Auto (automobily), zmíněná Škoda Power (výrobky klasické energetiky), Škoda Transportation (kolejová vozidla a trolejbusy) a Škoda JS (jaderné strojírenství).
»Žádné časové omezení ohledně používání tam není, vymezeno je to pouze oborově,« podotýká Josef Bernard, generální ředitel Škoda Transportation, který byl u toho, když Škodovka do plzeňského fotbalu vstupovala, i u příchodu korejského Doosanu.
Neformální pivní partnerství
Když se plzeňští fotbalisté v posledním dvojzápase vyřazovací části Ligy mistrů utkali s FC Kodaň, soupeři na svých hrudích propagovali dánskou prémiovou pivní značku Carlsberg (kodaňský pivovar je dlouholetým partnerem klubu).
V té chvíli mnohé napadlo, proč hráči z české pivovarnické metropole neposkytují tutéž službu »svému« zlatavému moku.
Zástupci společnosti Plzeňský Prazdroj, která je dnes součástí druhé největší globální pivovarnické skupiny SABMiller, poukazují na to, že další jejich plzeňská značka Gambrinus je generálním partnerem nejvyšší fotbalové soutěže, a zatím neuvažují, že by nad rámec toho podporovali ještě nějaký konkrétní tým. Čistě teoreticky by to ale možné bylo.
»Sponzoring je dán dlouhodobou strategií. Například Pilsner Urquell je již téměř deset let partnerem Českých olympioniků, kromě toho je tato značka spjata s golfem,« poukazuje mluvčí Plzeňského Prazdroje Jiří Mareček.
S fotbalisty Viktorie Plzeň, jejichž stadion ve Štruncových sadech je od pivovaru oddělen pouze řekou Radbuzou, prý ale úzce spolupracují. »Oslava mistrovského titulu tak probíhala loni také v pivovaru,« říká mluvčí. Změny v oblasti marketingu do budoucna nevylučuje.
Hlavně, že platí
Ačkoli se dnes může zdát, že plzeňský fotbal postrádá »základní« plzeňské atributy, zástupci klubu se na věc dívají pragmaticky. Podle generálního manažera Adolfa Šádka chtějí s Prazdrojem a dalšími velkými plzeňskými firmami o případném partnerství jednat (třeba i s japonskou firmou Panasonic, která v Plzni vyrábí televize), jsou si však vědomi, že rozhodující budou jejich výsledky na hřišti.
»Musíme nadnárodní firmy přesvědčit, že má cenu se s námi spojovat« zdůrazňuje. Jaké konkrétní značky budou hráči na evropské scéně propagovat, Šá- dek nijak neřeší. Za důležitější považuje, že generální partner Doosan (Škoda Power) dnes pokrývá »významnou část« jejich rozpočtu.
Jiří Pšenička
Při nedávných oslavách mistrovského titulu ještě »viktoriáni« propagovali Škodu Power s okřídleným šípem, od nové sezony už ale dělají reklamu korejskému koncernu Doosan, který plzeňského výrobce turbín koupil. Foto: ČTK
Dvojzápas Plzně s Kodaní o účast v Lize mistrů byl i soubojem pivovarnických metropolí. U Dánů je toto spojení zřejmé, u Plzeňanů nikoli. Foto: ČTK