- V květnu 2009 padla vláda Mirka Topolánka, jako šéf ODS Topolánek skončil v březnu 2010.
- Od podzimu 2010 je konzultantem slovenského holdingu CTY miliardářů Juraje Kamaráse a Ladislava Krajníka. Na starost dostal strojírenské zakázky v Kazachstánu.
- Loni na podzim kandidoval na post generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA), avšak letos v únoru kandidaturu kvůli minimální šanci na úspěch stáhl.
- Letos v dubnu si Topolánek zahrál hokej v benefičním česko-ruském utkání hvězd, jehož se zúčastnil i Alexandr Medveděv, viceprezident Atomstrojexportu, usilujícího o dostavbu Temelína.
- V roce 2010 se stal konzultantem a v únoru 2011 ředitelem společnosti VAE Controls Group, kterou pomáhal v 90. letech zakládat. Roku 2005 svůj čtvrtinový podíl prodal, a to za údajných 2,5 milionu korun.
Expremiéra a bývalého šéfa Občanské demokratické strany Mirka Topolánka čeká horký podzim.
Tentokrát však už nikoli kvůli politice, z níž odešel před půldruhým rokem, nýbrž proto, že si ho v pondělí zvolila jednomyslně do svého čela výkonná rada Teplárenského sdružení České republiky.
Topolánka do funkce navrhla firma Elektrárny Opatovice, která patří Energetickému průmyslovému holdingu (EPH). Jeho vlastníky jsou skupiny J&T, PPF a podnikatel Daniel Křetínský.Už z toho je zřejmé, že pozice teplárenského gurua není pro bývalého šéfa vlády nedůstojnou trafikou, jak by se mohlo zdát, ale naopak příležitostí znovu ovlivňovat nejvyšší byznys.
Vrchní energolobbista
»Česko by mělo přijmout rázná opatření a podniknout všechny kroky k tomu, aby mohlo i v budoucnosti těžit z výhod teplárenství. Chtěl bych také, aby hlas tepláren zazníval silněji v celé Evropě,« uvedl Topolánek vzápětí po svém zvolení.
Pokud jde o intenzitu hlasu, v tom bývalý přední politik české teplárny nezklame. Jistě ho bude slyšet více než jeho předchůdce Alexeje Nováčka, exředitele Teplárny Brno, který post opustil letos v květnu.
Topolánkovo zvolení překvapivě vítá i poslanec a energetický expert ČSSD Milan Urban. »Je to dobrá volba, žádné riziko nevnímám,« uvedl pro týdeník Ekonom.
Topolánek může teplárenství nabídnout svou nespornou energetickou erudici.
»Chceme využít jeho dlouholetých zkušeností jak v energetice, tak v oblasti krizového řízení,« spoléhá výkonný manažer Teplárenského sdružení Martin Hájek na to, že expremiér působí v oboru už od osmdesátých let.
Sám Topolánek si libuje, že byť funkce předsedy sdružení není honorována, má »hmatatelný obsah« a považuje ji za výzvu.
»Naše teplárenství je ohrožené: hrozí zvýšení DPH, snížení těžby uhlí, zpoplatnění emisních povolenek - což znamená zvýšení cen pro všechny a možná i konec mnoha tepláren,« popisuje situaci.
Jak však chce krizi řešit, teplárnám sdělí až koncem září.
I místopředseda sdružení a šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela soudí, že sektor teplárenství prochází nejtěžší krizí své historie.
»Stojíme na pomyslné hraně mezi bytím a nebytím. Teplárny dospěly do bodu, ve kterém je životně nutné zasáhnout a začít nahromaděné problémy ihned řešit. Pan Topolánek nám určitě pomůže,« doufá.
Ceny uhlí, povolenky, limity
Pro české teplárny budou vedle Topolánkovy odbornosti a razance mimořádně cenné také jeho kontakty a zkušenosti z politiky.
Ministerstvo průmyslu a obchodu už kvůli hrozbě vyšších cen uhlí dané jeho nedostatkem dokonce uvažuje, že by v rámci schválení novely horního zákona uvalilo zvláštní přirážku na vývoz hnědého uhlí do zahraničí. Čímž by snížilo jeho cenu pro domácí odběratele.
Jenže proti tomu tvrdě vystupují exportéři, a tak si záměr ministra průmyslu Martina Kocourka vyžádá ještě ostrou politickou bitvu.
Topolánek dával už před svým zvolením do čela sdružení jasně najevo, že otázka cen uhlí bude jeho prioritou. Zároveň dopředu avizoval, že cena uhlí je pro teplárny větší problém než například prolomení těžebních limitů.
Ovšem i o limitech by Topolánek rád vedl diskusi. Za pomoc při jejich brzkém prolomení by totiž mohl od těžařů, především od majitele firmy Czech Coal Pavla Tykače, získat pro teplárny lepší ceny uhlí.
Mimochodem, nedávno se pro prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí na severu Čech vyslovila i nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.
Vše pro gratis povolenky
Třetí a možná finančně zdaleka nejobjemnější Topolánkovou agendou budou emisní povolenky.
Ministerstvo životního prostředí totiž prosazuje, aby se část povolenek v ceně 46 miliard korun dávala v letech 2013 až 2020 teplárnám zdarma. Šlo by prý údajně o prostředek, jak firmám umožnit, aby byly schopné dávat více peněz na požadované snížení škodlivých emisí. Výkonný manažer Teplárenského sdružení Hájek upozorňuje, že kdyby firmy musely za povolenky zaplatit, chyběly by jim na nezbytné investice peníze.
Jenže ministr financí Miroslav Kalousek chce teplárnám povolenky prodat a polovinou výtěžku (dvě miliardy korun ročně) vylepšit státní rozpočet. Druhá půlka by pak měla jít na státní investice do ekologie.
Teplárenské sdružení, čítající 87 členů včetně ČEZ, ovšem Kalouskův záměr ostře odmítá.
»Nejedná se o žádný dar teplárnám, ani o dotaci na úkor občanů, jaké jsme byli svědky při neuvážené podpoře fotovoltaických elektráren, ale jde pouze o dočasné zmírnění nového daňového břemene uvaleného na teplárny,« tvrdí Hájek. Kalouskův návrh považuje za »narušení elementární jistoty právního prostředí v Česku«.
Ve sporu o povolenky jde přitom o obrovské peníze. České energetické firmy mají v letech 2013 až 2020 získat na 108 milionů emisních povolenek zdarma, přičemž cena jedné povolenky se na trhu pohybuje kolem šestnácti eur.
Rozehřát vždy uměl
Nevýhodou současného Topolánkova restartu ve veřejném prostoru je ovšem jeho načasování. Server WikiLeaks totiž právě teď vydává nečekaná a nelichotivá svědectví z doby expremiérova vládnutí. Například o tom, jak si jeho fámulus Marek Dalík údajně řekl při nákupu transportérů Pandur o úplatek 480 milionů korun.
Minusem je i to, že když Topolánek v březnu 2010 musel definitivně odejít z politiky, zavřela se nad ním v podstatě voda. O jeho obživě od té doby víme pramálo.
Na veřejnosti sice tu a tam promluví, ale pouze tehdy, je-li to v zájmu jeho vlastní prezentace. Jinak s médii nekomunikuje.
Už předloni se Topolánek vrátil ke své »rodné« firmě VAE Control Group, kterou kdysi vybudoval, a nyní je jejím šéfem.
Loni na podzim pak Topolánka angažovala skupina CTY Group jako emisara při hledání nových kontraktů v Kazachstánu pro svoji strojírenskou divizi.
»Konzultujeme s ním především problémy závodů TOS, okrajově nám pomáhá s odbytem armatur pro petrochemii,« uvedl pro týdeník Ekonom ředitel developerské divize CTY Group Ondrej Oravec.
A teď Topolánek volbou do čela sdružení za Elektrárny Opatovice potvrzuje přátelské vazby na další byznysovou skupinu, totiž J&T.
Právě jeden z manažerů J&T stál před dvěma roky v pozadí pronájmu »Dalíkovy vily« v Toskánsku, v níž Topolánek trávil dovolenou. V roce 2007 zase podle zjištění MF Dnes banka J&T nadstandardně podpořila začínající podnikatelku Gabrielu Horáčkovou, tehdejší Dalíkovu přítelkyni. Ta přitom Topolánkovi a jeho partnerce Lucii Talmanové dlouhodobě zdarma poskytovala svůj terénní vůz Volvo.
Jan Štětka
46 miliard korun
Až tolik by za emisní povolenky pro léta 2013 až 2020 mohly zaplatit české energetické firmy.
Bývalý předseda vlády a ODS Mirek Topolánek je znovu na scéně: bude pracovat pro teplárenský byznys. Foto: Martin Svozílek
- V květnu 2009 padla vláda Mirka Topolánka, jako šéf ODS Topolánek skončil v březnu 2010.
- Od podzimu 2010 je konzultantem slovenského holdingu CTY miliardářů Juraje Kamaráse a Ladislava Krajníka. Na starost dostal strojírenské zakázky v Kazachstánu.
- Loni na podzim kandidoval na post generálního ředitele Mezinárodní agentury pro energii (IEA), avšak letos v únoru kandidaturu kvůli minimální šanci na úspěch stáhl.
- Letos v dubnu si Topolánek zahrál hokej v benefičním česko-ruském utkání hvězd, jehož se zúčastnil i Alexandr Medveděv, viceprezident Atomstrojexportu, usilujícího o dostavbu Temelína.
- V roce 2010 se stal konzultantem a v únoru 2011 ředitelem společnosti VAE Controls Group, kterou pomáhal v 90. letech zakládat. Roku 2005 svůj čtvrtinový podíl prodal, a to za údajných 2,5 milionu korun.