Odmítá zvyšování daní, ale i další zadlužování Spojených států a nebojí se tvrdě opřít do šéfa Fedu Bena Bernankeho kvůli tištění peněz. Tvrdí, že dokáže dát lidem práci, jako to udělal ve »svém« Texasu. Nová konzervativní hvězda amerických republikánů, dlouholetý texaský guvernér Rick Perry, má být příští rok největší nadějí při »dobývání« prezidentského úřadu.

Na rozdíl od tápajícího demokratického prezidenta Baracka Obamy, který se snaží zachránit svoji ekonomickou reputaci najmutím prestižního poradce - ekonoma Alana Kruegera, Rick Perry tvrdí, že má recepty na problémy amerického hospodářství.

Kampaň staví na čtyřech pilířích: vytváření pracovních míst, fiskální odpovědnosti, důrazu na národní bezpečnost a plánech na reformu zdravotní péče. Neustále připomíná, že jeho recepty se už osvědčily v Texasu.

Když v půli srpna oznamoval záměr kandidovat na prezidenta, shrnul své ideje takto: »Neutrať všechny peníze, udržuj nízké daně a zachovej regulace trhu spravedlivé a předvídatelné.«

Jak už to ale u politiků bývá, ne vše je tak růžové, jak se na předvolebních mítincích tvrdí.

Ani v rodném Texasu Rick Perry podle kritiků ne všechny své principy opravdu dodržuje. Navíc si přisuzuje větší zásluhy, než mu náležejí.

Prozatím ale jeho konzervativní vábení funguje. Podle posledních průzkumů stahuje Obamův náskok v preferencích. Pouhé tři týdny po vyhlášení kandidatury Rick Perry současnému prezidentovi dýchá na záda se ztrátou pouhých čtyř procentních bodů.

Práce pro všechny

Jedním z nejbolestivějších problémů Spojených států je vysoká nezaměstnanost. Ta na celostátní úrovni dosahuje 9,1 procenta - bez práce je přes 14 milionů Američanů.

Ačkoli se toto číslo může zdát stále relativně přijatelné, ve srovnání s dobou před krizí je dvojnásobné. V letech 2006 a 2007 činil podíl lidí bez práce 4,6 procenta.

Rick Perry se na svém webu chlubí, že si s nezaměstnaností umí poradit. Má to dokazovat následující statistika: Od června 2009, kdy začala pomalu ustupovat recese, vzniklo v rámci USA 48 procent nově vytvořených míst právě v Texasu.

»Vím, jak vytvářet pracovní místa,« tvrdí Rick Perry. »Oprostíte soukromý sektor od přehnaného zdanění i přehnané regulace,« vysvětluje svůj recept.

S oznámením prezidentské kandidatury se Perry dostal pod drobnohled a našlo se hned několik kritiků, kteří jeho podíl na rozvoji trhu práce zlehčují. Jedním z nich je i známý ekonom Paul Krugman.

Ten ve svém článku »Texaský nezázrak« tvrdí, že guvernér nenabízí univerzální recept, který by mohl zvýšit počet pracujících v celé zemi.

Krugman zdůrazňuje, že texaský 8,4procentní podíl lidí bez práce (oproti »federálním« 9,1 procenta) není ani v rámci celých Spojených států nijak špičkový. Nižší čísla totiž vykazuje hned 24 dalších států, například New York nebo Massachusetts.

Ekonom poznamenává, že růst počtu pracovních míst souvisí spíše než s Perryho recepty s růstem populace, který je v Texasu oproti jiným státům až dvojnásobný.

Zvyšování počtu obyvatel způsobuje vyšší porodnost, imigrace z Mexika nebo vnitřní migrace.

Podle Krugmana růst počtu práceschopných drží v Texasu nízké mzdy a láká firmy ke stěhování do státu i nabírání zaměstnanců. Zásluhy guvernéra Ricka Perryho tak prý nejsou nijak velké.

Jednodušší a nižší daně

Daně v Texasu patří v rámci USA k nejnižším. Jako jeden ze sedmi států Texas od obyvatel nevybírá daň z příjmů. Přestože je toto opatření velmi populární, texaský daňový systém není bez chyby.

Upřednostňuje nepřímé daně před přímými, což ho činí výrazně regresivním. Občané platí například spotřební daně, majetkové daně nebo při nákupech daň z obratu (sales tax).

Podle analýzy amerického Institutu pro daňovou a hospodářskou politiku je systém nastaven tak, že »přerozděluje příjmy od obyčejných rodin k nejbohatším Texasanům«. Daně placené pětinou nejchudších domácností s příjmy mírně nad 11 tisíc dolarů ročně jsou tak ve skutečnosti páté nejvyšší ze všech států USA.

Je to způsobeno právě důrazem na nepřímé daně. Zatímco rovná přímá daň »ukusuje« z příjmů stejné procento bohatým i chudým a progresivní dokonce bohaté zdaňuje větší měrou, nepřímé daně jsou stejné pro všechny.

Rodina s příjmem 10 tisíc dolarů tak zaplatí na spotřebních daních či daních z obratu zhruba stejnou absolutní částku jako rodina s rozpočtem stotisícovým. V relativním poměru k příjmu jsou ale odvedené daně v případě chudé rodiny daleko vyšší.

Institut došel k závěru, že pětina nejchudších Texasanů odváděla v roce 2009 ze svých příjmů státu dvanáct procent. Naopak procento nejbohatších na daních zaplatilo jen tři procenta z příjmů.

Co na tuto nerovnováhu říká Perry? »Velké přerozdělování bohatství trestá úspěch,« odmítá zvyšování daní pro bohaté.

Ani proklamované heslo o nezvyšování daní není v Perryho případě úplně uvěřitelné. Jak připomíná deník Wall Street Journal, guvernér nebyl vždy tak hlasitým odpůrcem zavádění státní daně z příjmu.

V 80. letech, ještě před přestupem od demokratů k republikánům, sám navrhoval zavedení daně z příjmů jako jedno z nejlepších řešení tehdejších rozpočtových problémů Texasu. Jako guvernér dokonce spotřební i firemní daně zvýšil.

Vyrovnané rozpočty nade vše

Republikán Rick Perry se zaklíná vyrovnaným státním hospodařením. Vyrovnání rozpočtů chce dosáhnout obvyklými konzervativními recepty: snížením daní a regulace, podporou podnikání a snižováním výdajů.

Horkým tématem volební kampaně proto bude neudržitelný zdravotní systém, který se propadá do deficitů.

Perry ho nazývá pyramidovou hrou. Systém přezdívaný »Obamacare« proto hodlá překopat. Spoléhat chce opět na vytváření pracovních míst. Jeho cílem je systém založený v co největší míře na zdravotních plánech financovaných zaměstnancům jejich zaměstnavateli.

Ekonom Paul Krugman ale připomíná, že důsledkem tohoto opatření dnes každý čtvrtý obyvatel Texasu nemá zdravotní pojištění. To je nejvyšší podíl v celých Státech.

Detailní ideje na reformu zdravotní péče, ale také snižování dluhů zatím Rick Perry nenabídl. Vychvalování »Texaského zázraku« je proto třeba brát s rezervou. I texaská léčba recese má své »mouchy«.

Jan Němec

Texaský guvernér Rick Perry již oznámil svoji prezidentskou kandidaturu. Proti Obamovi hodlá bojovat s recepty na oživení ekonomiky. Foto: Reuters

Související