Jen za letošní rok přijdou čeští filmaři kvůli nelegálnímu stahování o 1,4 miliardy korun. K takovému číslu dospěla alespoň Česká protipirátská unie. Zjistit přesnou sumu ušlých zisků, je nemožné.
Filmoví tvůrci a producenti již nechtějí nečinně sledovat megabyty stahovaných souborů porušujících autorská práva a začali se bránit soudní cestou.
V Česku již padlo 75 pravomocných rozsudků trestajícíh internetové piráty, zéměř ve třetině případů museli odsouzení také uhradit způsobenou škodu. Dalších 150 obviněných přistoupilo na mimosoudní dohodu za podmínky náhrady škody.
Svěrák X piráti: 1:0
Jako průlomové by se dalo označit i tažení režiséra Jana Svěráka proti nelegálnímu sdílení jeho posledního filmu Kuky se vrací. »Najal jsem dva studenty, aby prohledávali internet a zjišťovali, na jakých serverech je Kuky ke stažení. Jejich provozovatele jsme pak upozorňovali, že mají na stránkách ilegální kopii filmu a žádali jsme, ať ho z nabídky odstraní,« říká Svěrák.
Většina z nich podle něho zareagovala. Jeho žádost ignoroval pouze český server Share-rapid.cz, odkud si Kukyho podle Svěrákových propočtů stáhlo přes 13 tisíc lidí. Režisér tak na něj podal žalobu, v níž se domáhá odškodnění v řádech statisíců korun.
Svěrákův postup docílil dílčího úspěchu – Městský soud v Praze před několika týdny nařídil, aby Share-rapid.cz do vyřešení sporu znemožnil stahování jeho filmu. Podle dostupných informací jde o vůbec první případ, kdy český soud nařídil nějakému serveru odstranit ze své nabídky film na žádost jeho tvůrců.
Jak zabránit nezákonnému sdílení filmů na internetu? Proč za ně Češi nechtějí platit? Vyřeší situaci žaloby a soudní spory?
Ptali jste se Adama Dvořáka, filmového producenta snímků Lidice nebo Rafťáci. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pondělí 5. září.