Na elektronickém billboardu na londýnském náměstí Piccadilly Circus slavný fotbalista David Beckham jménem společnosti Samsung vyzývá Brity, aby »nominovali svého místního hrdinu, který by měl nést olympijskou pochodeň«.
O kousek dál je uzavřeno prostranství Horse Guards Parade, kde se koná testovací turnaj v plážovém volejbalu.
K jisté nelibosti Londýňanů byla v uplynulých týdnech kvůli zkušebním soutěžím v jezdecké všestrannosti a v moderním pětiboji o několik kilometrů východněji uzavřena značná část Greenwichského parku.
Přestože do zahájení olympiády v roce 2012 zbývá ještě rok, je pro všechny v Londýně obtížné nevnímat, že se blíží.
V městských částech West End a Greenwich by neměla po olympijských hrách zůstat výraznější stopa, kdežto v chudším East Endu, který bude hlavním dějištěm her, mají zanechat stopu trvalou.
Při kandidatuře na pořádání olympijských her Londýn sliboval, že jejich »trvalým dědictvím« bude regenerace zchátralých východních čtvrtí.
»Bez olympijských her,« tvrdí Tony Travers z London School of Economics, »by regenerace této části Londýna trvala padesát let.«
Jakou hodnotu však toto dědictví bude mít ve skutečnosti?
Jak zvelebit jizvu
Když bylo pořadatelství her před šesti lety Londýnu uděleno, šklebila se v místě dnešního olympijského parku pouze nevzhledná špinavá jizva. Ještě stále jí do krásy mnoho chybí, ale aspoň už zdejší měsíční krajina ožívá.
Pět ze šesti sportovních areálů a tiskové i vysílací centrum již byly dokončeny. Dokončení posledního z areálů, plaveckého a skokanského stadionu, bylo naplánováno na 27. červenec, přesně rok před zahájením her.
Hodně se také zapracovalo na zpřístupnění Stratfordu na východní straně olympijského komplexu.
Nadzemka Overground, kdysi ušmudlaná železniční trať, která protíná olympijský park, byla zrenovována a její napojení na dráhu Docklands Light Railway má být uvedeno do provozu letos v létě.
Ekonomický efekt? Neznatelný
V roce 2007 bylo na přípravy olympiády vyhrazeno celkem 9,3 miliardy liber z veřejných prostředků, což je dvojnásobek původních vládních odhadů.
Úřad, který má na starosti hlavní stavební práce, Olympic Delivery Authority, očekává, že bude vynaloženo 7,25 miliardy liber. Většina zbývající částky bude vydána na bezpečnost.
Trvalý ekonomický efekt je nicméně na rozdíl od fyzických dopadů dosud stěží patrný.
Čtvrť Newham, na jejímž území leží většina olympijského parku, vykazuje nejnižší míru zaměstnanosti z celého Londýna. Stabilně okolo dvanácti procentních bodů pod průměrem (viz graf Rychleji, výše, silněji?). Podle Olympic Delivery Authority čtvrtina osob, které pracují na výstavbě olympijského parku, žije v »hostitelských obvodech« (Barking a Dagenham, Hackney, Newham, Tower Hamlets a Waltham Forest v okolí areálu a Greenwich na druhém břehu Temže).
Nikdo však neví, kolik z nich se sem přistěhovalo pouze přechodně na dobu trvání prací.
Vlastně se ani není čemu divit, když si uvědomíme, jak krátkodobá jsou pracovní místa na stavbách a jak palčivý je nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti.
Větší šance na vznik dlouhodobějších pracovních míst je ve Stratford City, což bude komplex obchodů, hotelů, kanceláří a bytů tyčící se nad nádražím ve Stratfordu. V září se tu má otevřít největší evropská nákupní galerie.
Stratford City by nejspíše spatřilo světlo světa i bez olympijských her, ale podle australské developerské společnosti Westfield, která projekt realizuje, by bylo hotové o nějakých pět až sedm let později. Projde tudy většina návštěvníků mířících na olympijská sportoviště a podle odhadů poradenské společnosti Volterra, kterou si Westfield najal, tady časem bude pracovat na dvacet tisíc lidí.
Newhamská radnice spolu s Westfieldem a provozovateli obchodů hledá mezi místními obyvateli budoucí zaměstnance komplexu. Někdy za den absolvují až 250 pohovorů s kandidáty.
Předpokládá se, že v olympijském parku vzniknou nejen pracovní místa, ale i nové bydlení.
Společnost Olympic Park Legacy Company (OPLC), která po olympiádě park převezme, plánuje, že vedle 2800 bytů v olympijské vesnici nabídne dalších osm tisíc domů a bytů, z nichž mnohé budou vhodné pro rodiny. Developera pro první z pěti obytných celků bude hledat letos na podzim.
Škola se školkou pro věkovou kategorii od tří do devatenácti let otevře své brány v roce 2013.
OPLC má již dnes zájemce o pronájem stadionu a očekává nabídky i od zájemců o další objekty. O převzetí celého parku se uchází nadace Wellcome Trust, která se zabývá podporou medicínského výzkumu.
Kdepak sprint. Maraton!
Britská vláda má představu, že by se v parku a o něco dále na jih v Royal Docks mohly usídlit high-tech firmy, které se již shlukly ve čtvrti Hackney - ta leží na opačné straně parku než Newham.
Právě v Royal Docks letos v březnu získalo území o rozloze 125 hektarů status »podnikatelské zóny«. Nové firmy v zóně budou platit po dobu pěti let nižší daně - nicméně Sir Robin Wales, starosta Newhamu, je toho názoru, že ministři měli být štědřejší a že kupříkladu měli společnostem dovolit, aby si investiční výdaje mohly hned v celé výši odečíst z daňového základu.
Nízká zaměstnanost ale není v Newhamu jediným problémem. Mnozí z těch, co práci mají, se odtud stěhují, jakmile to je možné (v tomto směru by nicméně mohlo pomoci nové rodinné bydlení v olympijském parku).
V Hackney pracuje více lidí a také tady déle vydrží. Zdejší míra zaměstnanosti, která byla svého času ještě nižší než v Newhamu, se teď pohybuje nad londýnským průměrem (viz graf Rychleji, výše, silněji?). Hackneyský starosta Jules Pipe říká, že »to s olympijskými hrami nemá absolutně nic společného«. Vcelku levné bydlení a kvalitní připojení k internetu přilákaly jak nové obyvatele, tak začínající technologické firmy. A zkvalitnění škol prý rodiny přimělo, aby tu zůstaly.
»Rodiče, kteří mají na to, aby se přestěhovali jinam, již ze čtvrti neodcházejí, jakmile je jejich dětem devět nebo deset let,« říká Pipe.
Možná, že příští rok atraktivitu Hackney ještě zvýší obrovský hudební festival pořádaný před olympijskými hrami.
Olympiáda, olympijský park a Stratford City možná Newhamu vylepší image i ekonomiku přesně tak, jak to potřebuje. Ovšem bude to běh na dlouhou trať.
© 2011 The Economist Newspaper Limited. All rights reserved.
Publikováno na základě licence s The Economist, překlad týdeník Ekonom.
Článek v angličtině najdete na www.economist.com.
9,3 miliardy liber
Tolik bylo v roce 2007 vyhrazeno z veřejných prostředků na přípravy olympiády.
Olympijský stadion ve Stratfordu byl postaven téměř na »zelené louce«. Foto: Bloomberg