Čtyři letouny Casa, které armáda předloni koupila od zprostředkovatelské společnosti Omnipol za tři a půl miliardy, se možná ještě více prodraží. Za dva roky totiž vyprší smlouva, podle které jim má Omnipol zajišťovat servis, údržbu a přísun náhradních dílů. A ministerstvo obrany dnes neví, co bude dál. »Servis po vypršení stávající smlouvy se bude teprve řešit,« říká mluvčí resortu Jan Pejšek.

Přitom jak zjistil týdeník Ekonom, ministerští kontroloři, kteří nedávno zkoumali armádní zakázky, přiznali, že nejspíš nezbude nic jiného, než se domluvit znovu s Omnipolem. Navíc podle jeho podmínek.

»Není nijak ošetřeno, jak zabezpečit servis letounů Casa po uplynutí tří let. Státu to velmi ztěžuje vyjednávací pozici. V drtivé většině případů je nucen podepsat servisní smlouvu se stávajícím dodavatelem a bez možnosti stlačit jím diktovanou cenu,« uvádí kontrolní zpráva, kterou má týdeník Ekonom k dispozici.

Neznámé a podezřelé

Kolik tedy bude další servis letadel stát, se neví. Ministerstvo obrany žádné odhady nemá a zástupci firmy Omnipol na dotazy týdeníku Ekonom nereagovali. Jelikož ale jen současný tříletý servis vychází na zhruba miliardu korun, není vyloučeno, že jsou ve hře další minimálně stovky milionů. Letouny totiž musí mít zajištěn servis po celou dobu své životnosti, tedy na celkem pětadvacet let. 

Současnou servisní smlouvu uzavřelo ministerstvo obrany pod vedením Martina Bartáka v lednu 2010, tedy skoro rok po nákupu samotných letadel. Přitom servis se zpravidla domlouvá předem, kdy stát má ještě možnost vyjednávat o ceně. 

Martin Barák ve své reakci - v níž se odvolal na stanovisko expertů ze sekce vyzbrojování - jako důvod tehdejšího postupu uvedl, že servis se hradí z jiných zdrojů než nákup. Na servis prý jdou peníze z běžných výdajů určených na provoz armádní techniky, zatímco letadla kupoval resort z výdajů investičních.

Vladimír Šnídl, týdeník Ekonom

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 28. července.


Související