Naše pověst je daleko důležitější než poslední stovka milionů dolarů. Tipnete si, který autor s oblibou opakoval tento citát na svých přednáškách a ve svých textech?
Mediální magnát Rupert Murdoch. Pro některé »ďábel v lidské podobě«. Pro jiné chladnokrevný diktátor. Každopádně však výrazná osobnost světového byznysu.
Pověst Murdochova impéria je nyní citelně pošramocena. Jeho akcie za posledních pár dní ztratily šestinu hodnoty. Murdoch sám dokonce musel předstoupit před britské poslance a čelit palbě jejich dotazů. Důvod? Jeden z jeho titulů získával informace nezákonnými odposlechy.
Celá kauza perfektně ilustruje to, co se v korporátní sféře děje posledních dvacet let – posedlost krátkodobým prospěchem, který však může vést k dlouhodobým ztrátám.
Snaha o co největší okamžité zisky (tedy tisknutí co možná nejpikantnějších skandálů získávaných odposlechy) nakonec zruinovala budované »jméno«, důvěryhodnost a reputaci titulu News of the World. To vyústilo i v jeho konec. Po 168 letech.
I globální krize, kterou procházíme, má svůj původ v krátkozrakých a neudržitelných strategiích a mantře zvané »nekonečný růst«. Mimochodem, před dvěma lety vyšel ve Financial Times komentář, který vyzýval k takzvanému udržitelnému kapitalismu, jenž by měl své kořeny právě v dlouhodobé zodpovědnosti.
»Obsese krátkodobými zisky, která dominovala světu byznysu poslední roky, byla hloupou ideou,« nechal se před pár lety slyšet manažerský guru Jack Welch. Není divu, že právě on je vzorem velkého množství úspěšných manažerů. Pro ty totiž motto krátkozrakých – Po nás potopa – neexistuje.