Nad švarcsystémem se stahují mraky. Ministerstvo práce a sociálních věcí se v boji proti němu chystá přitvrdit, protože stát přichází o miliardy korun ročně.

»Především je nezbytné důsledně kontrolovat, zda nedochází k obcházení zákona. Teď provádíme druhé kolo intenzivních kontrol a připravujeme i legislativní kroky, aby postup úřadů práce a inspekce byl od příštího roku efektivnější,« řekl týdeníku Ekonom ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Zvýšit by se měly i pokuty pro podnikatele, kteří do švarcsystému své zaměstnance nutí, ministerstvo ale zatím odmítá hovořit o konkrétních číslech.

Na dvojnásobek má narůst počet kontrolorů na inspektorátech práce a dvojnásobné pokuty by se od příštího roku vyměřovaly firmám, které maří kontroly černé práce.

Zatím resort klade důraz na koordinaci kontrol a na spolupráci s daňovými úřady, policií a cizineckou policií. »Jde nám hlavně o ochranu zaměstnanců. Nejsem zastáncem směšování pracovněprávního vztahu a vztahu obchodního. A právě to se v případě švarcsystému děje,« vysvětluje ministr.

Až miliardové úniky

Fakt, že v roce 2007 vypadla se zákoníku práce přímá zmínka o zákazu švarcsystému podle Drábka nepředstavuje problém. Podmínky závislé činnosti jsou i dnes přesně definovány v zákoně o zaměstnanosti

Zatím ale švarcsystém kvete. Najímáním formálních živnostníků firmy šetří na pojistném, které by jinak odváděly státu, ekvivalent třetiny hrubé mzdy. Příjmy státu se tak krátí hlavně ve stavebnictví a pohostinství.

Levice soudí, že stát měl zakročit už dávno. »Ve švarcsystému jedou stovky tisíc pracovníků, úniky odhaduji na 20 až 25 miliard korun ročně,« míní sociálnědemokratický předseda senátu a někdejší šéf největší odborové centrály Milan Štěch.

O důsledných kontrolách se mluví až nyní. Před dvěma lety současný premiér Petr Nečas – tehdy ministr práce a sociálních věcí za ODS– zvažoval, že si firmy budou moci najímat živnostníky bez omezení do konce roku 2011.

Pochybnosti podnikatelů, respektive jejich oficiálních představitelů, ale nakonec převážily a trvají dodnes. »Švarcsystém, který je ve své podstatě mzdovým dumpingem, neschvalujeme,« zdůrazňuje prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Josef Pravec, týdeník Ekonom

Více se dozvíte v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 14. července.


Související