Víte, co je nutné k tomu, abyste byli úspěšní?

Udržujte si neustále opálený vzhled. Bydlete v reprezentativním domě (i kdybyste se museli spokojit jenom se sklepními prostorami). Buďte vídáni v luxusních restauracích (i kdybyste měli celou dobu srkat jeden drink). A když už si půjčujete, tak velké sumy! Tak pravil řecký rejdař a miliardář Aristotle Onassis.

Řekové se radami svého krajana beze zbytku inspirovali – jak v mikroúrovni, tak na makroúrovni. Bohužel přitom zapomněli ještě na jeden poměrně důležitý Onassisův dodatek – že »veškeré dluhy je třeba promptně splatit«.

Řecko stojí jen krůček od bankrotu. Nic nového. Za poslední dva roky čteme podobné titulky už asi postopadesáté. A spolu s nimi i žádosti Řecka o finanční pomoc.

Loni Řekům unie přiklepla záchranný balíček v celkové výši 110 miliard eur. Výměnou za razantní škrty a reformy. Finan­ční pomoc přišla. Hospodářské ozdravení ovšem nikoli. Nyní, pouhý rok poté, se už začíná hovořit o další injekci, která by znovu odvrátila krach země – minimálně ve stejné výši.

A jak že je na tom kolébka evropské civilizace po ekonomické stránce dnes? Dost bídně:

» Řecko je nejzadluženější zemí světa. Loni se celkový dluh vyšplhal na 125 procent HDP. V roce 2014 by však podle odhadů mohl dosáhnout až 180 procent HDP.

» Ekonomika vykazuje nejvyšší propady v rámci celé EU (v prvním kvartále je to meziročně minus 5,5 procenta).

» Produktivita práce je extrémně nízká, platy extrémně vysoké (kupříkladu zaměstnanci státní firmy Hellenic Petroleum berou ročně sedmnáct průměrných řeckých platů).

» Země má v současné době nejhorší rating na světě – její schopnost splácet úvěry je ohodnocena rizikovým stupněm C. Co bude následovat poté? Ironicky řečeno – stupeň WC.

Přestaňme donekonečna podporovat »bankrotáře«. Nechme je postavit se na vlastní nohy. Ať Řecko vyhlásí bankrot, vystoupí z eurozóny, zavede zpět drachmu a devalvuje měnu.

A finanční injekce si spíše nechme stranou na případné otřesy u jeho věřitelů...

Související