V chystaných »solárních« arbitrážích budou zájmy České republiky patrně hájit téměř výhradně zahraniční právnická esa. Pokud se v týmu objeví nějaký Čech, tak jedině advokátka Karolína Horáková z kanceláře Weil, Gotshal & Manges.

V rozhovoru pro týdeník Ekonom to uvedl poradce ministerstva financí Radek Šnábl. Právě on nyní dává dohromady tým, který by měl státu uchránit desítky miliard korun před žalobami
rozzlobených solárních investorů, jimž se nelíbí reciproční zavedení daně ve výši 26 procent.

»Na rovinu říkám, že jestli v tom týmu pro solární arbitráže náhodou bude nějaký Čech, tak pouze Karolína Horáková,« prohlásil Šnábl a připomněl její úspěchy v arbitrážích ohledně Union banky či firmy LET Kunovice.

Ohrožení státu

Vláda ministerstvu financí nedávno povolila, že právníky nemusí vybírat v řádném tendru, ale kvůli údajně mimořádné situaci a časovému tlaku si je může najmout přímo. To se celé řadě právníků nelíbí - vidí v tom účelovou snahu ministerstva prosadit do arbitráží předem vybrané kanceláře.

Šnábl zatím počítá s tím, že v rámci mezinárodních arbitráží, kde spor už oznámilo 12 investorů, bude spolupracovat se třemi advokátními kancelářemi. Práci by si měly rozdělit podle jurisdikcí.

Mezinárodní tým právníků chce mít Šnábl kompletní do šesti týdnů. Činnost týmu by měl koordinovat »board« složený ze čtyř až šesti expertů (právníků a forenzního auditora).

Předběžně počítá Šnábl s tím, že mezinárodní arbitráže přijdou státní kasu na 100 milionů korun. V čísle navíc ještě není zahrnuto 68 oznámených vnitrostátních sporů, které se mají řešit separátně v rámci českých soudů. 

Jiří Pšenička, týdeník Ekonom


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek.

Související