České ekonomice se začíná dařit. Nejčastějším ukazatelem blížícího se zlepšení hospodářské situace nejsou nové zakázky v průmyslu ani rostoucí HDP, ale snadnost získání nových špičkových profesionálů do firmy.

V průběhu nedávné recese jsme byli schopni získat mnohem snadněji dobré »mozky« než kdykoli jindy.

Zajímavá byla doba, kterou většina lidí považovala stále za recesi (a z pohledu finančních výsledků tomu tak bylo), ale volných »mozků« na pracovním trhu začalo ubývat. A to byla první známka toho, že se útlum blíží ke konci.

O tom, že se Česká republika stala dílnou Evropy, asi není pochyb. Sofistikovaná výrobní linka je krásná věc, ale bohužel to nemá nic společného s tím, že naprostou většinu věcí vymysleli na Západě, a my jsme pouze levná pracovní síla. Zatím.

Vždy potřebujete dvě skupiny lidí: jednu, která vymýšlí, jak to celé bude fungovat, a potom »dělníky«, kteří to zformulují. Jedni identifikují potřeby zákazníků a navrhují, druzí pouze montují díly na výrobní lince.

Západ nás považuje za »dělníky«, kteří pracují za levný peníz. Velmi často naše firmy půjčují naše »dělníky« na Západ, a Česko se tak postupně stává - analogicky k průmyslu - softwarovou dílnou Evropy.

Proč je tomu tak? Vidím za tím dva hlavní důvody. Za prvé pro spoustu podnikatelů jsou nízké náklady na tyto »dělníky« dostatečnou konkurenční výhodou a oni nemají potřebu investovat a trápit se s inovacemi.

Za druhé naše vysoké školy produkují hory absolventů, pro které je zákaznický přístup španělskou vesnicí. Studijní systém je málo vede k samostatnosti a kreativitě.

Je na nás, abychom to změnili. Jak? Inovacemi.

Jako podnikatel, který postavil byznys na inovacích, mohu říci, že inovace jsou peklo a očistec. Jsou schopné spolknout obrovské prostředky. Když už konečně něco vymyslíte, zjistíte, že boj (nasazení inovace do praxe a její »vyladění«) teprve začíná. Vydělat peníze na inovacích je mnohem složitější než využití levné pracovní síly. Navíc to obvykle trvá mnohem déle. Tak proč to dělat?

Za prvé proto, abychom nebyli montážní dílnou Evropy, a za druhé proto, že je to - moderně řečeno - »sustainable« (trvale udržitelné). Nebo si myslíte, že pokud naše konkurenceschopnost bude i nadále postavena na levné pracovní síle, bude se naší republice, a tím i nám samotným, dařit dobře i za deset let?

Václav Muchna,
zakladatel a ředitel softwarové společnosti Y Soft Corporation


 

Podle ředitele firmy Y Soft Corporation Václava Muchny se Česko stává softwarovou dílnou Evropy také proto, že naše vysoké školy nevedou studenty ke kreativitě. Foto: Stanislav Krupař

Související