Kauzy Key Investments

Grossův kauf
- Slovenská Key Investments, přes akcionáře propojená s českou KI, půjčila v roce 2007 přes 10 milionů korun expremiérovi Stanislavu Grossovi.
- Ten za ně nakoupil třetinu akcií firmy Moravia Energo magnáta Tomáše Chrenka.
- Gross pak akcie zase prodal se ziskem přes 80 milionů.
- Dodnes se spekuluje o tom, že ve skutečnosti šlo o vyprání peněz, které si Gross předtím »vydělal« v politice.

Slavia v ofsajdu
- V roce 2006 koupila KI akcie fotbalové Slavie od britské firmy ENIC.
- ENIC tvrdí, že měla právo akcie kdykoli odkoupit zpět a KI ji přitom nesměla poškodit. Nicméně KI získala ve Slavii majoritu díky transakci, již ENIC napadla u soudu.
- Soud dal společnosti ENIC za pravdu, a Slavie jí tak dluží sto milionů korun.

Bezcenné dluhopisy
- Tři pražské radnice svěřily KI skoro miliardu korun, ale většinu peněz zatím nedostaly zpět.
- KI za ně koupila zřejmě bezcenné dluhopisy Spolchemie a dalších firem spojovaných s aktivitami podnikatele Petra Sisáka.
- KI nakoupila dluhopisy těchto firem za zhruba
50 milionů korun také pro společnost Sokolovská uhelná. Ta se brání soudní cestou.

Klíčoví muži Key Investments

Vladimír  Kroužecký

- Pravděpodobný zakladatel a lídr KI, vystupoval předtím i ve firmách, jež dělaly obchody se zkrachovalou IPB.
- Kolem roku 2008 údajně podíl v KI prodal.
- Získal pověst agresivního investora a muže, který se stará o peníze politiků.
- Je synovcem Jana Kroužeckého, menšinového spoluvlastníka firmy Sokolovská uhelná.

Petr Sisák
- Právník, jenž zřejmě v KI získal velký vliv po Kroužeckého odchodu.
- Ovládá i společnost Via Chem Group a s ní spojené firmy Spolchemii nebo bývalou Setuzu. Tu získal ve spolupráci s podnikatelem Tomášem Pitrem.
- Byl podmíněně odsouzen na 14 měsíců kvůli pádu První slezské banky.

Daniel Brzkovský
- Současný šéf představenstva a údajně zhruba třetinový vlastník Key Investments.
- Ve společnosti je již přes deset let, přišel do ní jako obchodník s cennými papíry.
- Po propuknutí skandálu s pražskými radnicemi začal jako jediný z lidí kolem KI komunikovat s médii a připustil, že společnost má problémy.

- Pravděpodobný zakladatel a lídr KI, vystupoval předtím i ve firmách, jež dělaly obchody se zkrachovalou IPB.
- Kolem roku 2008 údajně podíl v KI prodal.
- Získal pověst agresivního investora a muže, který se stará o peníze politiků.
- Je synovcem Jana Kroužeckého, menšinového spoluvlastníka firmy Sokolovská uhelná.

Pražským radnicím hrozí mnohasetmilionové ztráty. Fotbalová Slavia se ocitla na pokraji krachu. Firma Sokolovská uhelná se hodlá soudit o desítky milionů. Naopak expremiér Stanislav Gross se stal zázračně multimilionářem.

Je toho dost, do čeho se již namočila malá společnost Key Investments (KI) obchodující s cennými papíry (viz dále Kauzy Key Investments).

Dnes již sice licenci k obchodování s akciemi nemá a je v exekuci. Ale například kauzy radnic nebo Sokolovské uhelné, kdy klienti KI v obou případech získali za své peníze jen akcie těžce ztrátových firem nebo jejich zřejmě bezcenné dluhopisy, se teprve rozhořely.

Během více než deseti let své činnosti nejspíše Key Investments některým lidem otevřela dveře k výnosným investicím. Ale nechává za sebou zároveň spoustu podivných otazníků.

Prezidentovi muži

Kořeny Key Investments lze najít u zkrachovalé Investiční a Poštovní banky. Kolem této banky kroužila svými obchody společnost Stratego Invest, původní majitel dnešní KI.

Zanedlouho, co IPB v roce 2000 padla, se v »rodokmenu« KI objevuje jméno Jiřího Weigla, bývalého poradce a současného šéfa kanceláře prezidenta Václava Klause.

Weigl byl totiž od prosince roku 2002 po tři měsíce šéfem londýnské firmy Efficient Investments, jež nakonec ovládla jak českou Key Investments, tak stejnojmennou firmu na Slovensku.

Weigl ovšem jakékoli spojování s dalšími aktivitami firmy odmítá.

»Nevidím žádnou souvislost mezi svým tříměsíčním působením před devíti lety, tedy před mým nástupem na Pražský hrad, ve společnosti Efficient Investments a současnými problémy firmy Key Investments,« říká.

V Efficient Investments ovšem později působil také další dlouholetý Klausův poradce, bývalý člen bankovní rady ČNB Robert Holman.

Týdeníku Ekonom nyní dva dobře informované zdroje (z byznysu i z lobbistických kruhů) sdělily, že kolem KI se pohybovala ještě jedna význačná osobnost z okruhu někdejších prezidentových poradců, a to současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

»Nevím, kde to vzali. S aktivitami Key Investments nemám nic společného, natož s jejími počátky,« říká na to ale Kocourek.

Aktivní synovec

Zdroje z lobbistických kruhů dokonce tvrdí, že se KI mohla podílet i na Klausově první volební kampani na přelomu let 2002 a 2003.

Není bez zajímavosti, že právě těsně před touto volbou se ve firmě angažoval Weigl.

V současné době je ovšem již velmi obtížné ověřit, jakou úlohu vlastně při vzniku Key Investments »prezidentovi muži« hráli. Například někdejší šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který Klausovi hlasy v zákulisí zajišťoval, tvrdí, že firmu zná pouze v souvislosti s kauzou Stanislava Grosse.

Takřka neprůhledná je i její pozdější majetková struktura. Společnost od roku 2004 o svých vlastnících, přinejmenším o těch majoritních, přestala informovat.

Nepochybné se zdá alespoň to, že rozhodující pro další vývoj firmy byl triumvirát Vladimír Kroužecký, Petr Sisák a Daniel Brzkovský (viz dále Klíčoví muži Key Investments).

Kroužecký byl podle řady zdrojů, přímých i nepřímých důkazů manažerskou duší KI zhruba do roku 2008. Byť sám v říjnu roku 2007 tvrdil, že s ní nemá nic společného.

Jeden ze zdrojů týdeníku Ekonom uvedl, že ho »vytlačil« dravý podnikatel a právník Petr Sisák.

Podle Brzkovského, jenž je nyní šé- fem představenstva KI, prodal Kroužecký svůj podíl kvůli medializaci případu s Grossovými akciemi a nemá v KI již žádný vliv. Sám Kroužecký se od Grossovy kauzy s médii už vůbec nebaví.

Právě Kroužecký se přitom podle dostupných informací podílel nejen na transakci s Grossovými akciemi u Moravia Energo, ale byl také u obchodů s akciemi fotbalové Slavie.

Je s ním spojena i živá kauza Sokolovské uhelné. Tato společnost svěřila KI na transakce skoro 50 milionů korun, ale dostala za ně pouze takřka bezcenné akcie firmy Spolchemie.

Jak se takový »obchod« mohl povést? Ukazuje se, že v tom hrály roli příbuzenské vztahy.

»Vladimír Kroužecký je synovcem Jana Kroužeckého, jenž vlastní 30 procent naší firmy. Další souvislosti si dosaďte sami, nebudu to komentovat,« řekl týdeníku Ekonom šéf Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Ten přitom spolu s kolegou Jaroslavem Rokosem vlastní 70 procent Sokolovské uhelné a bojuje s Janem Kroužeckým a jeho spojencem Pavlem Tykačem, kteří by firmu chtěli ovládnout.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.