Francouz Dominique Strauss-Kahn rezignoval na post výkonného ředitele Mezinárodního měnového fondu ve čtvrtek 19. května. Jméno nového šéfa bude oznámeno do konce června. Správní rada bude pravděpodobně vybírat mezi těmito kandidáty:
- Christine Lagardeová: Francouzská ministryně financí je největší favoritkou, oficiálně svoji kandidaturu nepotvrdila.
- Agustin Carstens: Guvernér mexické centrální banky byl v úterý jediným oficiálním uchazečem.
- Grigorij Marčenko: Kandidaturu šéfa centrální banky v Kazachstánu podporují bývalé sovětské republiky a také Rusko.
- Tharman Shanmugaratnam: Singapurský ministr financí by mohl být nominantem asijského kontinentu, záleží na rozhodnutí Indie a Číny.
Jakkoli panují mezi státy Evropské unie spory, když jde o ochranu zájmů starého kontinentu vůči zbytku světa, velmi rychle se shodly na jménu nového ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF). Respektive nové ředitelky, protože šéfkou této instituce by se poprvé v historii mohla stát žena - francouzská ministryně financí a průmyslu Christine Lagardeová.
Post je volný týden, po rezignaci Dominiqua Strausse-Kahna obžalovaného z pokusu o znásilnění hotelové pokojské.
Francie zatím mlčí
Pětapadesátiletá Lagardeová začínala svoji kariéru v advokátní kanceláři Baker & McKenzie a od roku 2005 působí v exekutivě. Krátce zastávala posty ministryně pro zahraniční obchod a později zemědělství. Od roku 2007 vede resort financí.
Podle žebříčku sestavovaného magazínem Forbes uzavírala loni první polovinu stovky nejmocnějších žen na světě, o rok dříve se umístila na sedmnácté příčce.
Bývalá reprezentantka v synchronizovaném plavání je držitelkou nejvyššího státního vyznamenání, Řádu čestné legie.
Její kandidaturu již podpořila Británie, Německo a Itálie. Britský ministr financí George Osborne o víkendu uvedl, že Lagardeová je »vynikajícím kandidátem«. Německá kancléřka Angela Merkelová ji označila za zkušenou »osobu se skvělou reputací«.
Jediní, kteří prozatím mlčeli, byli Lagardeová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Ministryni financí totiž hrozí vyšetřování kvůli podezření ze zneužití pravomocí.
V roce 2007 vytvořila zvláštní soudní senát, který v arbitráži přiřkl podnikateli Bernardu Tapiemu odškodné 285 milionů eur. Byznysmen je přítelem prezidenta Sarkozyho.
Hlava Francie musí také zvážit, zda by případný odchod populární ministryně z vládního kabinetu neoslabil jeho pozici před prezidentskými volbami v roce 2012.
Oficiálně oznámila Lagardeová svou kandidaturu ve středu. »Je to nesmírná výzva, k níž přistupuji s pokorou a s nadějí na dosažení co nejširšího možného konsenzu,« řekla. Učinila tak den před začátkem summitu zemí G8 ve francouzském Deauville.
Pokud by se »osmička« nejvyspělejších ekonomik shodla na jednom jméně, jeho prosazení by bylo velmi pravděpodobné, jelikož země G8 disponují 60 procenty hlasů.
Ke zvolení je zapotřebí 85procentní podpora. Jediným státem, který má faktické právo veta, jsou Spojené státy disponující necelými sedmnácti procenty hlasů.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 30 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později