Přestože oba tuzemští výrobci nákladních vozidel krizi přežili, o někdejší produkci si mohou nechat jen zdát. Pražská Avia Ashok Leyland Motors i kopřivnická Tatra nyní hledají cesty, jak opět posílit prodeje.

Řešení vidí obě firmy hlavně v exportu. Často však již nepůjde o vývoz celých aut. Oba podniky stále více spoléhají na to, že někam dodají díly automobilu či jeho část a teprve až zahraniční partner z toho udělá kompletní pojízdné vozidlo.

Avii se tento postup již osvědčil. V letošním prvním čtvrtletí zvýšila produkci na 148 kusů z loňských 111.

Kopřivnická Tatra do konce letošního března naopak vyrobila jen 135 nákladních automobilů oproti 195 ve srovnatelném loňském období.

»Rozdíl je v tom, že Avia se prosadila jako dodavatel podvozků a kabin pro západoevropské elektromobily, zatímco Tatra tradičně vyváží kompletní velké terénní automobily do zemí, kde nejsou peníze,« poznamenává ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Elektromobil z Anglie

V případě Avie má letos, obdobně jako v loňském roce, asi polovina podvozků s kabinou posloužit v elektrických automobilech Smith Newton. Ty v Britániii montuje americká firma Smith Electric Vehicles, které chce Avia letos dodat 500 podvozků a kabin.

Vůz využívá lithiové baterie, stejné, jako jsou například v mobilních telefonech. Automobil jich obsahuje čtrnáct tisíc, což mu dává výkon 120 kilowattů a maximální rychlost kolem 80 kilometrů za hodinu.

»Nejde o automobil určený k dálkovým cestám, ale určitě najde uplatnění například ve vozovém parku poštovních úřadů nebo při rozvozu zboží z centrálního skladu do jednotlivých poboček,« říká Marcus Pauels, generální ředitel firmy Avia Ashok Layland Motors.

Loni Avia zvýšila meziročně produkci o 70 procent a prodala 448 vozů. Letos plánuje toto číslo překonat.

Vedle dodávek podvozků pro elektromobily má k zvýšení prodeje posloužit rovněž nový montážní závod ve Spojených arabských emirátech, který je určen jak pro kompletaci a distribuci autobusů mateřské indické firmy Ashok Leyland, tak českých nákladních avií.

»Tato nová továrna představuje ideální základnu pro region Blízkého východu. Trhy v zemích, jako je Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty, Omán, Kuvajt, Bahrajn či Katar, pro nás představují obrovský potenciál,« říká Michal Krátký, který v Avii odpovídá za rozvoj mimoevropského obchodu.

Vývoz naftových avií do zemí Evropské unie by se měl podle představ vedení automobilky zvýšit z loňských několika desítek kusů na 300 vozidel.

Do Ruska, kam letňanská automobilka vstoupila během loňského roku, pak má jít zhruba 100 kusů.

Tatry míří do Brazílie

Ruská federace byla léta klíčovým odbytištěm pro vozy Tatra, automobilka se však nutně musí prosadit také jinde, protože kapacita ruského trhu je do značné míry nasycená.

Podle Antonína Šípka představuje reálnou naději pro kopřivnickou firmu především brazilský trh, na němž má značka Tatra dobré renomé. Povědomí o Tatře tam vzrostlo i díky »Dakaru«, automobilové soutěži, která se po problémech ze zajištěním bezpečnosti v Africe nyní jezdí v Jižní Americe.

Automobilka nedávno oznámila, že do Brazílie chce prodávat 400 až 1000 vozů ročně.

»Dalších 500 automobilů dodáme do Saúdské Arábie,« informoval generální ředitel Ronald Adams.

Podle něho budou klíčové komponenty sice vždy vyráběny v Česku, nástavby a montáže však mohou probíhat po celém světě.

Využívání zahraničních montážních závodů firmě mimo jiné pomůže řešit problém se silnou českou korunou.

Strategické partnerství kopřivnická Tatra podepsala s americkým výrobcem vojenských vozidel Navistar Defense. Pro novou řadu terénních nákladních vozů mu dodá podvozky a nápravy. Významný je podle Adamse také partner v Indii.

Prodeje nákladních automobilů Tatra se loni zvýšily na 1082 kusů z předloňských 992.

Petr Korbel, Vojtěch Kostka


Naději pro kopřivnickou Tatru představuje Brazílie. Hlavními trhy dosud byly Rusko a Indie.

50 procent
vyrobených podvozků Avia využívají elektromobily Smith.

Na začátku avií byla francouzská licence, tatrovky se naopak vyznačují unikátní českou konstrukcí. Foto: Archiv

Související