
- Biomasa se smíchá s výkaly skotu a prasat, které obsahují bakterie urychlující kvasný proces.
- Při rozkladu v uzavřených nádržích vzniká bioplyn s vysokým podílem metanu.
- Na bioplyn je nejbohatší masokostní moučka; tuna moučky = 800 metrů kubických plynu. Z tuny kukuřičné siláže se získá 230 kubíků bioplynu, z obilí až 400 metrů krychlových, oproti tomu z kejdy skotu jen 48 metrů kubických.
- Spalováním bioplynu se pohání turbína, která vyrábí elektrický proud energie stejným způsobem jako v plynových elektrárnách.
Energetičtí investoři si po drastickém snížení výkupních cen elektřiny ze slunce našli nový zdroj dotací - bioplynové stanice.
V nich přitom dřímá stejný problém, jaký se projevil při zavádění biopaliv: Nedostatek plodin pro potravinářství a s tím spojený tlak na růst cen.
Rozloha polí, na nichž roste kukuřice, tráva či obilí pro bioplynové stanice, totiž začíná narůstat rychleji, než předpokládaly původní plány.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.
Beru na vědomí, že budu dostávat obchodní sdělení, týkající se objednaných či obdobných produktů a služeb společnosti Economia, a.s. Odmítnout zasílání
Můžete si prohlédnout kompletní nabídku,
která obsahuje i tištěné vydání.
Pokud potřebujete poradit, napište nám, nebo zavolejte na +420 233 071 111
Pokud potřebujete poradit, napište nám,
nebo zavolejte na +420 233 071 111