Jak se svítí kukuřicí

- Biomasa se smíchá s výkaly skotu a prasat, které obsahují bakterie urychlující kvasný proces.

- Při rozkladu v uzavřených nádržích vzniká bioplyn s vysokým podílem metanu.

- Na bioplyn je nejbohatší masokostní moučka; tuna moučky = 800 metrů kubických plynu. Z tuny kukuřičné siláže se získá 230 kubíků bioplynu, z obilí až 400 metrů krychlových, oproti tomu z kejdy skotu jen 48 metrů kubických.

- Spalováním bioplynu se pohání turbína, která vyrábí elektrický proud energie stejným způsobem jako v plynových elektrárnách.

Energetičtí investoři si po drastickém snížení výkupních cen elektřiny ze slunce našli nový zdroj dotací - bioplynové stanice.

V nich přitom dřímá stejný problém, jaký se projevil při zavádění biopaliv: Nedostatek plodin pro potravinářství a s tím spojený tlak na růst cen.

Rozloha polí, na nichž roste kukuřice, tráva či obilí pro bioplynové stanice, totiž začíná narůstat rychleji, než předpokládaly původní plány.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.