Akce česko-vietnamského přátelství ještě nepatří do starého železa. Naopak a také naštěstí. Příkladem je loni úspěšně dokončená rekonstrukce a modernizace technického vybavení nemocnice česko-vietnamského přátelství v Haiphongu z 50. let.

Nyní české firmy projednávají dodávky dalších technologických zařízení do roku 2013.

Zdravotnictví totiž patří ve Vietnamu k preferovaným odvětvím.

»Nejperspektivnějším oborem pro české exportéry jsou zdravotní přístroje a zařízení,« tvrdí Luboš Marek, vedoucí kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě.

A proud zboží se skutečně začíná zvyšovat. V roce 2010 se do Vietnamu prodaly například inkubátory firmy TSE, porodní a dialyzační křesla Borcad nebo rehabilitační přístroje společnosti BTL. Firma Datacom Systems instalovala komunikační zařízení v hanojské nemocnici a letos dodá Sicar do země první sanitku.

ELLA-CS z Hradce Králové podepsala ve Vietnamu smlouvu na dodávku endoprotéz vkládaných jako výztuže do trubicových orgánů k zajištění jejich průchodnosti.

Operace v přímém přenosu

Karel Volenec, ředitel ELLA-CS, s úsměvem tvrdí, že vedle kvalitních výrobků splňují i velmi důležitou podmínku pro úspěšný byznys ve Vietnamu.

»Pokud by přišel na jednání mladý zástupce, je to výrazem neúcty k šéfovi tamní firmy. My jsme již starší, dobře živení,« usmívá se Volenec.

Zakázku letos odhaduje na jeden milion korun, v horizontu tří let na pět milionů. Protože jde o high-tech dodávku, zájem budou mít jen specializovaná pracoviště. Firma nespoléhá na všeobecné veletrhy, ale na cíleně zaměřené prezentace. Proto realizovala implantaci výrobku na vietnamské klinice a přímým přenosem ji promítla na kongresu odborníků.

I když představuje vietnamský kontrakt vlastně jen patnáctinu ročního obratu firmy, který měsíčně dělá až devět milionů korun, považuje Volenec zakázku za perspektivní kvůli lokalitě. »Neprosadíme-li se my, natlačí se tam Čína,« tvrdí ředitel ELLA-CS.

Vietnam je navíc vstupní branou do blízkých zemí, jako je Laos a Kambodža.

Linet usiluje o Vietnam tři roky

Do Vietnamu míří i specializovaná nemocniční lůžka pro intenzívní péči společnosti Linet. »Lůžek sice neprodáme tolik jako standardních produktů, ale výrazně přispívají k budování dobré pozice značky na trhu. Otevírají nám dveře do velkých komplexních projektů,« vysvětluje obchodní ředitel Jan Horák.

Linet mapuje Vietnam již tři roky ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Jezdí na odborné veletrhy a má za sebou konečně první referenční dodávky. Rychlá jednání v evropském duchu ve Vietnamu nefungují.

»Nyní věříme, že se nám podaří podepsat významnější zakázky. Máme rozjednané dva kontrakty po 150 lůžkách, celkem za jeden milion eur,« uvádí Horák. K optimismu ho vede úspěšné působení v sousední Číně a Thajsku.

Němci jsou rychlejší

České firmy, přes dílčí úspěchy, však mají rozhodně co zlepšovat. »Například Německo staví a kompletně vybaví ve Vietnamu pět moderních nemocnic díky finanční dotaci Evropské unie,« zdůrazňuje předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter.

Obdobně čile si počínají i jiné evropské státy. »Při mé poslední návštěvě jsem navštívil nemocnici v Ho Či Minově Městě, postavenou ve spolupráci s francouzskou vládou,« potvrzuje Horák z Linetu.

Vietnamský zdravotnický systém prochází rychlou transformací, vznikají desítky soukromých nemocnic. Stát každoročně vyhlašuje tendry na dodávky léků a vybavení velkých nemocnic.

Petr Bayer
spolupracovník redakce

Jak uspět ve Vietnamu
- Vybavte se vizitkami i s číslem mobilu, bez něj budete nedůvěryhodní.
- Oslovujte zásadně křestním jménem.
- Vzhledem ke klimatickým podmínkám využijte oblek jen při oficiálním jednání.
- Nenavrhujte setkání v době siesty od 12 do 14 hodin.
- Vietnamci jsou překvapivě dochvilní a totéž čekají od vás.
- První obchodní schůzku směřujte do kanceláře.
- Pamatujte na jejich značnou pověrčivost.
- Nesmrkejte na veřejnosti.

Linet exportuje do Vietnamu 300 nemocničních lůžek. Foto: Linet

Související